Yared Shegumo i Renata Pliś Mistrzami Polski w biegu na 5 km!

12. Bieg Ursynowa był dziś areną walki o medale Otwartych Mistrzostw Polski w biegu ulicznym na dystansie 5 km. Po złote medale sięgnęli Yared Shegumo (14:27) oraz Renata Pliś (16:33). Srebrne medale zdobyli Mateusz Demczyszak (14:28) i Ewa Jagielska (16:36) a brązowe Damian Kabat (14:30) i Monika Kaczmarek (16:37). Do rywalizacji na dwupasmowej al. KEN w Warszawie stanęło ponad 2000 zawodników.

Bieg Ursynowa bywał już areną walki o medale Mistrzostw Polski w biegu na 5 km. Atutem biegu na warszawskim Ursynowie z pewnością jest trasa, prowadząca całkowicie po jednej ulicy – al. Komisji Edukacji Narodowej. Zawodnicy chwalą, że jest płaska i szybka, co pozwala osiągać bardzo dobre rezultaty i poprawiać rekordy życiowe. Wśród startujących zawodników zabrakło ubiegłorocznego mistrza Polski – Tomasza Grycko, obrony tytułu podjęła się za to Ewa Jagielska, która rok temu złoty medal na dystansie 5 km zdobyła w Kleszczowie.

Od początku biegu mocne tempo narzucił Damian Kabat, ale nie zdołał urwać się rywalom. Po nim na prowadzenie wyszedł Emil Dobrowolski, którego jednak czujnie pilnował Yared Shegumo. Zryw Dobrowolskiego wkrótce zaczął go mocno kosztować, bo spadł na czwartą pozycję, a do prowadzącego Shegumo dołączył Mateusz Demczyszak. Różnice pomiędzy zawodnikami były jednak minimalne, i kwestia ostatecznego zwycięstwa wahała się do ostatnich metrów. Najwięcej szybkości w końcówce biegu zachował Yared Shegumo, który linię mety minął z czasem 14:27. Na drugim miejscu finiszował Mateusz Demczyszak (14:28) a na trzecim Damian Kabat (14:30).

Yared Shegumo

Równie zacięta rywalizację obserwowaliśmy wśród pań. Niespodziewanie do walki o medale mistrzostw Polski w ostatniej chwili zgłosiła się Renata Pliś i to właśnie ona nadawała ton rywalizacji od pierwszych metrów. W pościg za olimpijką z Londynu ruszyła Ewa Jagielska, w czołówce biegły także Monika Kaczmarek oraz Aleksandra Lisowska. Renata Pliś kontrolowała sytuację na trasie i nie oddała prowadzenia do samej mety. Ostatecznie złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski zdobyła z czasem 16:33. Za jej plecami trwała zacięta walka o kolejne miejsca na podium. Na finiszu najmocniejsza okazała się Ewa Jagielska, która na mecie zameldowała się z wynikiem 16:36, o sekundę wyprzedzając trzecią Monikę Kaczmarek (16:37).

Renata Pliś

W klasyfikacji zawodników na wózkach inwalidzkich z napędem ręcznym pierwsze miejsce zajął Witold Misztela (16:49), drugie Mariusz Wronkowski (20:32), a trzecie Jakub Ostasz (21:28).

W 12. Biegu Ursynowa wystartowało 2023 zawodników, bieg ukończyło 2013 osób.