Wizz Air Kyiv City Marathon już 7 października. Chcesz pobiec w Kijowie?

7 października w Kijowie odbędzie się dziewiąta edycja Wizz Air Kyiv City Marathon. W ubiegłym roku do jego mety dobiegło 869 biegaczy. Liczba ta oczywiście nie robi wrażenia, jeśli porównamy ją choćby do polskich maratonów, ale to właśnie w Kijowie odbywa się największy ukraiński bieg maratoński na Ukrainie. Na liście startowej tegorocznego maratonu aktualnie znajduje się 1330 osób, w tym 26 biegaczy z Polski. Dla czytelników naszego portalu przygotowaliśmy konkurs, w którym wygrać można pakiet startowy na maraton lub półmaraton.

Piękna, ale wymagająca trasa

Rekordy trasy kijowskiego maratonu zostały ustanowione w 2013 roku przez Andriya Naumova i Tetianę Rybalchenko i wynoszą odpowiednio 2:19:17 oraz 2:44:41. Co ciekawe, począwszy od pierwszej edycji biegu, która odbyła się w 2010 roku dotychczas na najwyższym stopniu podium stawali wyłącznie Ukraińcy.

Wyniki osiągane przez najlepszych biegaczy wskazują na to, że trasa maratonu w Kijowie nie należy do najszybszych. Potwierdza to również informacja o jej profilu udostępniona przez organizatorów. Trudność trasy w sporym stopniu zrekompensować może jednak fakt, że ma ona bardzo turystyczny charakter i prowadzi przez najciekawsze miejsca stolicy Ukrainy.

Link do mapy w wysokiej rozdzielczości

Trasa maratonu ma postać dwóch pętli. Pierwszą z nich o długości 21 km maratończycy pokonają wspólnie z biegaczami startującymi na dystansie półmaratonu. Potem udadzą się na kolejną pętlę, ale już w innej części miasta, skierują się bowiem na północ. – Gdy analizowałem trasę kijowskiego maratonu ucieszyłem się, że organizatorzy wytyczyli dwie różne pętle. – mówi Marcin Dulnik, redaktor naczelny portalu Biegowe.pl. – To zawsze trudne dla głowy pokonywać raz jeszcze takie samo okrążenie, poza tym będzie okazja pozwiedzać więcej zakątków ukraińskiej stolicy. – dodaje.

Start biegu zaplanowano z Majdanu Niezależności, w tym samym miejscu również finiszować będą maratończycy.

Ilu Polaków dotychczas ukończyło maraton w Kijowie?

Maraton w Kijowie to bieg, który wciąż charakteryzuje niska frekwencja. Premierową odsłonę biegu w 2010 roku ukończyło 144 biegaczy. Wtedy maraton odbywał się pod nazwą Kyiv International Marathon, dopiero w 2015 roku sponsorem tytularnym imprezy zostały linie lotnicze Wizz Air. Właśnie w tym roku do mety biegu dotarło 461 maratończyków – wśród nich znalazł się jeden Polak. Rok później liczba sklasyfikowanych wzrosła do 630, a medale na Majdanie Niezależności odebrało 8 Polaków. Wśród 869 biegaczy, którzy zameldowali się na mecie w ubiegłym roku znalazło się 22 biegaczy z Polski.

Na liście startowej tegorocznego maratonu znajduje się obecnie 1330 osób, wśród nich 26 polskich biegaczy. Widać wyraźnie, że wraz ze wzrostem frekwencji rośnie również zainteresowanie kijowskim maratonem w naszym kraju.

Wygodny dojazd i…niskie ceny

Do argumentów przemawiających na korzyść imprezy przemawiać może wygoda dojazdu. Do Kijowa z kilku miast w Polsce – z Warszawy, Lublina, Gdańska, Katowic, Poznania i Wrocławia latają tanie linie lotnicze Wizz Air. Koszt biletu w obie strony dzisiaj nie przekracza na ogół 500 złotych, a na przykład z Lublina można polecieć już nawet za mniej niż 300 złotych. Czas trwania lotu to średnio nieco ponad godzina. Oczywiście do Kijowa z Polski można dotrzeć pociągiem i autobusem, ale trzeba liczyć się wtedy z wielogodzinną podróżą i np. kolejką na granicy. Ceny na miejscu są bardziej niż atrakcyjne, zwłaszcza jeśli porównamy je do tych, jakie obowiązują np. na zachodzie Europy. Przekłada się to oczywiście np. na koszty noclegów.

Ile kosztuje pakiet na kijowski maraton?

Pakiet startowy na kijowski maraton kosztuje 1200 UAH, czyli około 150 złotych, chociaż w pierwszym terminie można było go kupić za 640 UAH, czyli za nieco ponad 80 złotych. Co ciekawe, w pakiecie startowym każdy z uczestników znajdzie voucher Wizz Air o wartości 20 EUR, który będzie można wykorzystać do 6 października 2019 roku.

– W ostatnich latach uczestniczyłem w zdecydowanie większych biegach maratońskich niż ten w Kijowie. W ubiegłym roku Barcelona i Chicago, wiosną tego roku po raz pierwszy w życiu złamałem 3 godziny podczas Tokyo Marathon. – mówi Marcin Dulnik. – Zdecydowałem się jednak pobiec jesienny maraton w Kijowie, ponieważ nigdy nie byłem za naszą wschodnią granicą. Jestem bardzo ciekawy, jak wygląda największy z ukraińskich maratonów, jakie są standardy organizacyjne i reakcje kibiców na trasie. – tłumaczy.

Konkurs dla czytelników portalu Biegowe.pl

Przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym wygrać możecie pakiet startowy na maraton lub półmaraton odbywający się w ramach Wizz Air Kyiv City Marathon. Aby go otrzymać należy pod postem konkursowym na Facebooku napisać, dlaczego akurat Tobie powinniśmy przekazać pakiet na ten bieg. Konkurs rusza dzisiaj o godzinie 13:00, a czas na zgłoszenia upływa w poniedziałek, 24 września o godzinie 12:00. 

Nie tylko maraton

Wizz Air Kyiv City Marathon to nie tylko bieg na dystansie maratonu, ale festiwal biegowy z szeroką ofertą imprez. Biegacze indywidualnie mogą spróbować swoich sił również na dystansie półmaratonu, 5 km oraz 2 kilometrów.  Poza tym z maratonem można zmierzyć się również sztafecie 3x10km + 1x12km. Podczas imprezy nie zabraknie również biegów dla dzieci na dystansach 100 m, 500 m i 1000 m. Łącznie na wszystkich dystansach po ulicach ukraińskiej stolicy w ubiegłym roku biegało ponad 7 tysięcy osób.

Jak wygląda rynek maratonów na Ukrainie?

Kijowski maraton z 869 biegaczami na mecie to największy maraton na Ukrainie. Z danych serwisu vseprobegi.org wynika, że drugim pod względem wielkości biegiem na dystansie 42,195km jest kwietniowy 5th Kharkiv Marathon, który w tym roku ukończyło 337 biegaczy. Najstarszym biegiem maratońskim na Ukrainie jest Bila Tserkva Marathon, którego piętnasta edycja odbędzie się 7 października, dokładnie w tym samym terminie co maraton w Kijowie.

Co ciekawe, w stolicy Kijowa, podobnie jak w Warszawie, również odbywają się dwa maratony. Konkurencyjna impreza cieszy się jednak dużo mniejszą popularnością niż październikowy bieg. 13 maja do mety 3. Kyiv Euro Marathon dobiegło 217 osób.

Kto organizuje Wizz Air Kyiv City Marathon?

Organizatorem kijowskiego maratonu jest firma RunUkraine, która stworzyła Ukraine Running League, w skład której wchodzi sześć imprez biegowych organizowanych w pięciu miastach Ukrainy: w Kijowie, Dnieprze, Zaporożu, Odessie oraz we Lwowie. Są to głównie biegi na dystansie półmaratonu, RunUkraine maraton organizuje tylko w stolicy.

red