Czy potrafisz pobiec maraton szybciej niż ta 70-latka? Pobiła rekord świata

70-letnia Jeannie Rice, Amerykanka ze stanu Ohio na trasie październikowego Bank of America Chicago Marathon uzyskała wynik 3:27:50 i ustanowiła nowy rekord świata w maratonie w kategorii K70. Poprawiła w ten sposób wynik 3:35:29 Niemki Helgi Miketta z 2013 roku.

Tegoroczny Bank of America Chicago Marathon wygrał Brytyjczyk Mo Farah z rewelacyjnym czasem 2:05:11. Piekielnie szybka była również Brigid Kosgei z Kenii, która uzyskała wynik 2:18:35. Jednak za nimi również toczyła się walka o rekord świata, a konkretnie o najlepszy czas w kategorii K-70.

Amerykanka Jeannie Rice rozegrała swój bieg bardzo dobrze, przez większą część dystansu trzymała stałe tempo, dopiero w końcówce nieco opadła z sił. Wynik 3:27:50, który uzyskała jest o prawie 8 minut lepszy, niż dotychczasowy rekord świata w jej kategorii wiekowej.

Jak podaje runnersworld.com Jeannie Rice biega od ponad 35 lat. Zaczęła w 1983 roku, aby zgubić kilka kilogramów po wizycie w Korei, z której pochodzi. Pierwszy maraton pobiegła rok później uzyskując w debiucie czas 3:45 w Cleveland. Kolejny, w Columbus pobiegła dużo szybciej. Dotarła do mety po upływie 3 godzin i 16 minut. Według jej obliczeń ostatni maraton w Chicago był jej 116 startem na królewskim dystansie. Na koncie ma biegi na całym świecie.  Biegła m.in. w Chinach, Nowej Zelandii, Pradze, Paryżu, Londynie i Madrycie.

70-latka cały czas regularnie trenuje i często startuje na krótszych dystansach. Na co dzień mieszka w stanie Ohio, gdzie zimy są ciężkie, dlatego każdego roku przenosi się na pięć miesięcy do Naples w stanie Floryda, gdzie są doskonałe warunki do biegania.

– Nie czuję się wcale jak 70-latka – powiedziała runnersworld.com – Raczej jakbym miała 50-lat. Czas jednak robi swoje. Prawdopodobnie nie będę w stanie biegać tak szybko, gdy będę miała 80 lat – dodała.

Jeannie Rice chce wygrać swoją kategorię wiekową w każdym z sześciu biegów wchodzących w skład cyklu World Marathon Majors. Ta sztuka udała jej się już w Bostonie i Chicago, a za nieco ponad dwa tygodnie pobiegnie w Nowym Jorku. Kolejny na liście jest Berlin oraz Londyn. Amerykanka już biegła w stolicy Wielkiej Brytanii, ale nie zdołała wygrać kategorii wiekowej, dlatego planuje powrót na trasę tego biegu.

Red

Źródło: runnersworld.com
Fot. Bank of America Chicago Marathon

.