Renata Pliś zadebiutowała w półmaratonie

W niedzielę odbył się Scotiabank Toronto Waterfront Half Marathon, w którym na dystansie półmaratonu zadebiutowała Renata Pliś. Polka uzyskała wynik 1:14:01 i zajęła drugie miejsce wśród kobiet. Wygrała Kanadyjka Allie Kieffer z czasem 1:12:47. Wśród mężczyzn tryumfował Will Norris z USA z wynikiem 1:05:36. Do mety półmaratonu w Toronto dotarło łącznie ponad 10 tysięcy biegaczy.

W niedzielę w Toronto odbył się bieg równolegle na dystansie maratonu oraz półmaratonu. Organizatorzy zaplanowali wspólny start i zawodnicy biegli razem do 19 kilometra.  – Trasa mi się podobała. Nie była kręta, poza tym ulice były bardzo szerokie. – relacjonuje Renata Pliś.

Scotiabank Toronto Waterfront Half Marathon wygrał Amerykanin Will Norris (1:05:36) przed Chrisem Balestrinim z Kanady (1:05:49) oraz innym przedstawicielem gospodarzy Lee Wesseliusem (1:07:24). Wśród kobiet zwyciężyła Allie Kieffer z wynikiem 1:12:47. Polka była druga z czasem 1:14:01 i wyprzedziła trzecią na mecie Claire Sumner o 27 sekund.

– Jestem zadowolona z tego wyniku. Do startu w półmaratonie w Toronto nie prowadziłam wielkich przygotowań i widzę, że są duże rezerwy. Warunki pogodowe były wymagające, panowało przejmujące zimno, temperatura odczuwalna wynosiła około minus 3 stopnie. Poza tym na trasie wiało, co dodatkowo potęgowało uczucie chłodu – opisuje swój start zawodniczka MKL Maraton Świnoujście. – Również z tego powodu wolno się rozgrzewałam, pierwszą piątkę pokonałam w 17:40, a dziesiąty kilometr minęłam z czasem 35:20, niemal idealnie tak jak założyłam przed startem. Drugą dychę udało się pobiec szybciej niż pierwszą, mimo że biegło mi się ciężej. Ostatnie 2 kilometry chciałam jeszcze przyspieszyć, ale okazało się, że półmaraton to jednak nie to samo co start na 10 km. Poza tym ostatni kilometr był delikatnie pod górkę, ponieważ meta była zlokalizowana w samym centrum Toronto. Co ciekawe, na mecie czułam mniejsze zmęczenie niż po biegu na Mistrzostwach Polski na 10km w Warszawie – powiedziała nam tegoroczna Mistrzyni Polski w biegu na dystansie 5 i 10km.

Po pierwszy tytuł Renata Pliś sięgnęła podczas czerwcowego Biegu Ursynowa, a po drugi zwyciężając w październiku Biegnij Warszawo.

Na maratonie sypnęło rekordami

Na starcie biegu na królewskim dystansie stanęło kilku bardzo szybkich biegaczy, m.in. Mistrz Świata i Mistrz Olimpijski Stephen Kiprotich z Ugandy, a także dwukrotny zwycięzca maratonu w Torono Philemon Rono. Najlepszy jednak okazał się Benson Kipruto, który finiszował z wynikiem 2:07:24. Kenijczyk wyprzedził na mecie Tanzańczyka Augustino Sulle, który uzyskał czas 2:07:46. Podium uzupełnił inny zawodnik z Kenii – Felix Kandie (2:08:30). Tuż za podium uplasował się reprezentant gospodarzy Cameron Levins, który z wynikiem 2:09:25 pobił 43-letni rekord Kanady w maratonie.

Niemniej ciekawie wyglądała rywalizacja kobiet. Wygrałą Mimi Belete z Bahrajnu, która z czasem 2:22:29 ustanowiła nowy rekord trasy maratonu w Toronto. Jako druga do mety dobiegła ubiegłoroczna zwyciężczyni Kenijka Marta Megra, która uzyskała wynik 2:22:35. Trzecia była Ruth Chebitok z Kenii (2:23:29).

Scotiabank Toronto Waterfront Marathon to bieg wyróżniony IAAF Road Race Gold Label. W tym roku na jego mecie zameldowało się ponad 3,5 tysiąca biegaczy.