Biegaczu orientuj się! Harpagan przyjmuje zapisy

Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” to największa impreza na orientację w Polsce. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią gromadzi ponad 1,3 tysiąca uczestników, a jej baza jest zawsze zlokalizowana 
w województwie pomorskim. Najbliższa edycja odbędzie się w Lipuszu w dniach 17-19 kwietnia.

Na czym to polega?

Uczestnicy przemierzają swoje trasy korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana: mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca).

Po odnalezieniu takiego punktu w terenie, dokonywane jest jego potwierdzenie, poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie. Chipa można wypożyczyć w Bazie Rajdu.

– W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik następnie zmierza do mety. Kompas się przyda, ale można sobie poradzić bez niego – mówią organizatorzy.

Uczestnicy mają do wyboru jedną z 10 przygotowanych przez nas tras: pięć tras pieszych TP100, TP50, TP50 nocna, TP25 oraz TP10 HARPUŚ – 10 km – trasa szczególnie polecana początkującym oraz rodzinom z dziećmi. Prowadzona jest tutaj dodatkowa klasyfikacja dla dziewczynek i chłopców w wieku szkolnym (od 6 do 12 lat).

Poza tym dostępne są cztery trasy rowerowe TR100,TR200,TR50 oraz TR20 HARPUŚ, która tak jak TP10 dedykowana jest początkującym. W ofercie rajdu jest też trasa mieszana TM150- 50 km pieszo + 100 km rowerem.

– Harpagan zawita w te tereny po dłuższej przerwie. Ostatni raz byliśmy w Lipuszu podczas H-48 w 2014 roku. Pokażemy Wam piękne lasy, ale i lasy po tragicznej wichurze. Z całą pewnością czekają na Was niezapomniane trasy pośród dzikiej przyrody, ciekawe punkty i zapierające dech krajobrazy – zachęcają organizatorzy.

Jako pierwsze, w piątkowy wieczór, z placu startowego wyruszają trasy: piesze 100 km, 50 km oraz mieszana 150 km. W sobotę rano – rowerowe 20, 50, 100 i 200 km i pozostałe piesze: 10, 25 oraz 50 km. Najlepiej o dobrej organizacji świadczy fakt, że na każdej edycji 60-70% to osoby, które już wcześniej brały udział w przynajmniej jednej edycji, których do tej pory odbyło się prawie 60.

Nie wiesz jak posługiwać się mapą i kompasem?

Nic straconego – przed startem obu tras organizatorzy zapraszają do udziału w krótkim szkoleniu, podczas którego będzie można poznać symbole na mapie, dowiedzieć się, jak orientować mapę oraz jak potwierdzać obecność na punktach kontrolnych.

Orientacja jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi, bowiem łączy aktywność fizyczną i umysłową, w pięknych okolicznościach przyrody.

mat pras.

fot. Piotr Dymus