Jak biegacze mogą zadbać o zdrowe stopy latem? Rozmowa z podologiem

Dzisiaj rozmawiamy z Sylwią Pospieszną, doświadczonym podologiem, która w ramach projektu wirtualnego Centrum Biegowego ASICS udziela biegaczom bezpłatnych porad dotyczących zdrowia i kondycji stóp. 

Lato to ciężki okres dla stóp biegaczy. Niektórym w butach aż się gotuje, łatwiej wtedy o odciski i modzele. Co robić, aby unikać takich problemów?

Zdecydowanie, lato sprzyja pojawianiu się problematycznych zmian, jakimi są odciski, modzele, ale również otarcia i pęcherze. Wynika to przede wszystkim z przegrzania stóp, wzmożonej potliwości, ale i z obrzęków. Niezmiernie ważny jest dobór obuwia o odpowiednim rozmiarze, niewiele większym niż obuwie, które nosimy na co dzień.  Istotnym elementem zapobiegania wielu problemom są dobrej jakości skarpetki. W tej chwili na rynku są dostępne skarpetki wykonane z materiałów ułatwiających odprowadzanie wilgoci, z dobrą przyczepnością do skóry, zapobiegające zsuwaniu się w trakcie biegu. Osoby z nadpotliwością mogą wybrać skarpety z nitkami zawierającymi jony srebra mające właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i neutralizujące działanie potu. Nie można pominąć także pielęgnacji domowej stóp. Wybór kosmetyków do stóp jest ogromny, jednak biegacze, szukając idealnego kosmetyku, powinni zwrócić uwagę na jego skład i wybrać dla siebie taki, który zawiera składniki zapobiegające poceniu stóp o właściwościach przeciwbakteryjnych w postaci olejków eterycznych, talku czy jonów srebra, a także, aby zawierały składnik zapewniający odpowiednie nawilżenie skóry stóp np. glicerynę, mocznik do 10% lub wazelinę.

No dobrze, próbowaliśmy uniknąć odcisków, ale niestety tuż po bieganiu na stopie zrobił nam się duży pęcherz. Co teraz? Przekłuwać? Zakleić plastrem? Jutro kolejny trening.

Na pewno w pierwszej kolejności należy oczyścić i zdezynfekować miejsce, gdzie znajduje się pęcherz, a następnie je osuszyć. Można przekłuć w celu usunięcia płynu spod naskórka, ale tylko i wyłącznie sterylną igłą zakupioną w aptece. Aby kolejny trening odbył się bez nadmiernego dyskomfortu, można założyć opatrunek hydrożelowy lub hydrokoloidowy, który przyniesie ulgę w bólu, zamortyzuje ucisk podczas biegu i zminimalizuje tarcie. Takie opatrunki dostępne są w aptekach, a także coraz częściej w sklepach sportowych. Jednak i tutaj należy zachować ostrożność i przeczytać skład opatrunku. Jeżeli posiada się alergie lub nadwrażliwość na któryś ze składników, lepszym rozwiązaniem będzie zakładanie zwykłego jałowego plastra.

Po czym poznać biegacza na plaży? Po zegarku i czarnych paznokciach. Co zrobić, jeśli paznokcie zrobią się czarne po jakimś mocniejszym treningu lub starcie?

W przypadku powstania krwiaka podpaznokciowego, czyli właśnie czarnego paznokcia, poleciłabym jak najszybciej udać się na wizytę do podologa. Do 48 godzin od pojawienia się krwiaka podolog może go odbarczyć, czyli usunąć zalegającą pod paznokciem krew za pomocą specjalnego frezu. Po zabiegu, ból znika prawie natychmiastowo. Warto pozostać po tym zabiegu w kontakcie z podologiem, który będzie kontrolować, czy paznokieć dobrze wzrasta lub czy potrzebna będzie jego korekcja.

Udzielasz bezpłatnych konsultacji w Centrum Biegowym ASICS. Kto się zgłasza do Ciebie częściej na wirtualne spotkania? Kobiety czy mężczyźni? Z jakimi problemami przychodzą?

W Centrum Biegowym ASICS z konsultacji korzysta więcej mężczyzn, chociaż jest to minimalna przewaga. Najczęściej pojawia się problem płaskostopia i wynikających z niego modzeli, nagniotków czy odcisków, które powodują dyskomfort w trakcie biegu. Równie często osoby zgłaszają problem z nadmierną potliwością stóp, której nie mogą ograniczyć żadnymi dostępnymi środkami typu spray’e, czy kremy. Na szczęście współczesna podologia ma na to swoje sposoby.

Kolejnym problemem z pozoru błahym, nie zgłaszanym bezpośrednio, a wynikającym w trakcie rozmowy, jest nieprawidłowe obcinanie paznokci. Biegacze mają tendencję do zbyt krótkiego ich obcinania. Zbyt krótki paznokieć w trakcie biegu może dawać nieprzyjemne odczucia, a z czasem może przerodzić się we wrastający paznokieć, który wiąże się z większym bólem i koniecznością jego korekcji w gabinecie podologicznym. Cieszę się, że ASICS tak kompleksowo podchodzi do wsparcia biegaczy. Odpowiednio dobrane buty biegowe to również bardzo istotny czynnik, który sprawi, że będziemy unikać problemów ze stopami – oprócz odpowiedniego rozmiaru, bardzo ważną rzeczą jest rodzaj butów – ważne, aby je dobrać wedle swoich indywidualnych potrzeb, dlatego warto sprawdzić, jaki ma się typ stopy: neutralny czy nadmiernie pronujący i na podstawie tej wiedzy dobierać buty, tak by cieszyć się komfortowym bieganiem jak najdłużej!

Czy istnieją jakieś magiczne kosmetyki, które w błyskawiczny sposób pomagają w regeneracji stóp? Jakie domowe metody uważasz za najskuteczniejsze? Jak w domowych warunkach najlepiej zadbać o stopy?

Najważniejsze jest codzienne nakładanie kremu lub maści na stopy wieczorem, a najlepiej dwa razy dziennie. Dobry krem dla aktywnych powinien zawierać składniki o właściwościach nawilżających (gliceryna, wazelina), natłuszczających, uelastyczniających (lanolina) oraz przeciwgrzybiczych (olejki z drzewa herbacianego, tymianku, oregano, czy lawendy). Dodatkowo, po ciężkim treningu, warto zrobić krótką 5-minutową kąpiel stóp z solą o działaniu relaksacyjnym. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do stóp, także tych przyspieszających regenerację, które wpływają na zmniejszenie obrzęku stóp po biegu i uelastyczniają naskórek. Ja w swojej praktyce najczęściej polecam dwa preparaty, które uważam, że u biegaczy sprawdzają się rewelacyjnie. Jednak każdy z nas jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby. W trosce o dobry stan stóp biegacze powinni zgłaszać się do podologa co około 4 tygodnie na podstawowy zabieg podologiczny oraz powinni stosować preparat do domowego użytku dobrany według indywidualnych potrzeb.

Dziękuję za rozmowę.

Marcin Dulnik

fot. Piotr Kucza