Cały dzień z dobrym odżywianiem podczas pobytu w domu
Każdy z nas inaczej reaguje na izolację i stres związany z istniejącą pandemią. I tu w grę wchodzą dwa scenariusze – albo ten stres zajadamy albo odwrotnie właściwie nic nie jemy. Szczególnie dziś zdrowe odżywianie jest ważne z uwagi na naszą odporność i samopoczucie. Niezależnie, który scenariusz jest Wam bliższy, warto zwrócić uwagę aby posiłki były zdrowe, a że mamy więcej czasu w przypadku pracujących w domu można się pokusić o więcej kreatywności i odwagi w kuchni.
Zamknięcie w domu wielu nas wybiło z rytmu i często wiąże się to z rozluźnieniem diety. Jeśli nie robiliście tego wcześniej, w dzisiejszej sytuacji planowanie posiłków jest szczególnie ważne. Dzięki temu racjonalnie możecie wykorzystać zapasy i ograniczyć marnotrawstwo. Zaplanujcie pięć posiłków dzienne – trzy główne i dwie przekąski.
Dobry dzień warto zacząć od porządnego śniadania. Jest to jeden z najważniejszych posiłków dający nam energię na wiele godzin. Ponadto po treściwym i odżywczym śniadaniu będzie siła na pracę i bez głodu doczekacie obiadu.
Brakuje Wam pomysłów na śniadanie?
Kanapka z żółtym serem już się znudziła? Czas poszukać inspiracji! Może warto zajrzeć do książek kucharskich, które leżą nietknięte a może po prostu poszukać w Internecie? Zacznijcie od przejrzenia produktów jakimi dysponujecie.
Jajka – i tu możliwości są nieograniczone! Jajka na twardo, miękko sadzone czy w koszulce o klasycznej jajecznicy nie wspominając. A może jajeczne mufiny? Omlety na słodko lub słono a nawet kokosowe i w wersji dutch baby z piekarnika. A gdy znajdziecie puszkę pomidorów to polecam przepyszną szakszukę.
W tej opcji są jeszcze wszelkiego rodzaju naleśniki, pancaces czy racuchy. No i oczywiście gofry na słono lub słodko – poczujecie się jak na wakacjach. Polecam też wersję wegańską z kaszy gryczanej. Dajcie się zaskoczyć!
Szczególnie polecam puszysty omlet z piekarnika zwany Dutch Baby. To puszysty omlet z piekarnika.
Składniki
1/2 szklanki mąki
3 jajka
1/2 szklanki mleka
3 łyżki roztopionego masła
1 łyżka cukru
1/2 łyżki soli
Przygotowanie
Podgrzej piekarnik do 220 stopni. W średniej misce rozbij jajka z mlekiem, masłem solą i cukrem. Na koniec dodaj mąkę i delikatnie wymieszaj. Na dno patelni wlej łyżkę roztopionego masła, delikatnie wylej masę na patelnię i wstaw do piekarnika na 12-18 minut aż brzegi się zezłocą. Podajemy z cukrem pudrem albo syropem klonowym i świeżymi owocami. Smacznego!
A co powiecie na wypieki i owsianki?
Wypieki – tu oczywiście jest mnóstwo możliwości. Szereg przepisów na bułeczki śniadaniowe, chałki itd zawiera drożdże. Jeśli ich nie macie, to polecam angielskie babeczki scones idealne z dżemem i szklanką mleka.
Super propozycją jest też chlebek bananowy szczególnie gdy banany są już mocno przejrzałe i domownicy niechętnie na nie patrzą. Są też opcje wykorzystania średnio świeżego pieczywa i wyczarowania przepysznych posiłków – tu serdecznie polecam puddingi z chleba, tosty francuskie czy madame croque. Szperajcie w internecie!
Owsianki i inne ziarna – tak, wiem wiele osób na hasło owsianka źle reaguje, ale może to czas by odczarować to danie? Można ją przygotować z mlekiem, jogurtem lub wodą. Super dodatkiem są owoce – mrożone też się sprawdzą, bakalie, rodzynki., dżemy. Przeszukajcie szafki kuchenne i zamrażarkę.
Oprócz tradycyjnej polecam tzw owsiankę nocna, również tą w wersji zapiekanej – super rozgrzewa i syci. Oprócz płatków owsianych nieocenione jest domowe musli – często wystarczy wymieszać ulubione płatki, otręby, bakalie to co lubicie. W wersji de luxe poleca się granola. Nie zapominajmy tu też o kaszach. Na śniadanie świetnie spisuje się na przykład kasza jaglana.
Jak widzicie inspiracji tylko na same śniadania jest mnóstwo. I mam nadzieję, że nie zdążycie wykorzystać wszystkich a wrócimy do „normalności”. Wykorzystajcie ten czas na poznanie nowych smaków, wspólne gotowanie z dziećmi i uwolnijcie wyobraźnię!
Autorka: Dorota Czech
Autorka zdjęć: Dorota Czech
Tekst opublikowany dzięki współpracy z ASICS FrontRunnerPoland