Ponad 700 osób biegało w Rzeszowie z PKO Bankiem Polskim

8 października odbyła się druga impreza biegowa w Rzeszowie w ramach cyklu „PKO Rzeszów Biega 2017″. Do mety 5. PKO Maratonu Rzeszowskiego i 4. PKO Rzeszowskiej Sztafety Maratońskiej dotarło łącznie 705 osób. Najlepszy na dystansie królewskim okazał się Przemysław Dąbrowski, wśród pań triumfowała Paulina Grzegórzek. 669 zawodników wzięło udział w akcji charytatywnej „biegnę dla Mai i Mateusza”.
5. PKO Maraton Rzeszowski wystartował w niedzielę 8 października o godz. 9.30. O tej samej godzinie ruszyła także 4. PKO Rzeszowska Sztafeta Maratońska. Uczestnicy przebiegli ulicami centrum Rzeszowa oraz przez tereny wzdłuż Wisłoka. Start i meta znajdowały się w Centrum Handlowym Millenium Hall. Maraton ukończyło 445 osób, a najszybszy na tym dystansie był Przemysław Dąbrowski z Borawego, który osiągną czas 2:24:10.
Mam na koncie dopiero pięć maratonów. Wygrałem dwa. Obydwa w Rzeszowie – podkreśla Przemysław Dąbrowski, który zwyciężył również w zeszłorocznym biegu. – Może trochę przeszkadzał wiatr, ale i tak był słabszy niż rok temu. Biegłem z ukraińskim zawodnikiem. Namawiałem go do współpracy, wtedy wykręcilibyśmy lepszy wynik. Nie podjął tematu, więc depnąłem mocniej i sam zmierzałem do mety – opowiada Dąbrowski.
Na drugim miejscu znalazł się Ukrainiec Dmitry Pozhevilov (2:26:05), a na trzecim Paweł Kosek z Tych z wynikiem 2:30:13. Najlepsza wśród pań była debiutująca w maratonie Paulina Grzegórzek ze Szczecina (02:54:20), drugą pozycję zajęła Paulina Wywłoka z Jarosławia (2:55:49), a trzecią Justyna Śliwiak z Warszawy (2:56:22).
W 4. PKO Rzeszowskiej Sztafecie Maratońskiej wzięły udziały 52 drużyny liczące po 5 osób, czyli łącznie 260 zawodników. Najlepsza okazała się sztafeta CWKS Resovia Rzeszów z wynikiem 2:21:23.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom niedzielnych biegów. Dziękujemy również za tak liczny udział w akcji charytatywnej na rzecz Mai i Mateusza. Zapraszamy na 5. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie, który również będzie okazją do pomocy potrzebującym – mówi Aleksander Puła, dyrektor Makroregionu Korporacyjnego PKO Banku Polskiego.
Większość, bo aż 669 zawodników maratonu i sztafety maratońskiej dobiegło do mety z przypiętą do koszulki kartką „biegnę dla Mai i Mateusza”. Ich wysiłek zostanie teraz przeliczony na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie dwójki dzieci. 3,5-letnia Maja cierpi na bardzo rzadką wadę rozwojową kości w prawej nóżce (tibial hemimelia) i czeka ją kolejny etap operacji. Natomiast 12-letni Mateusz urodził się z Zespołem Goldenhara oraz niedoborem wzrostu. W celu poprawy stanu zdrowia został zakwalifikowany do specjalistycznego leczenia, na które zbierane są środki. Maja i Mateusz są podopiecznymi Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.
PKO Bank Polski realizuje od 2013 r. autorski program „PKO Bank Polski Biegajmy razem” i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce, w tym cykl „PKO Rzeszów Biega”. Podczas wszystkich tych wydarzeń organizowane są akcje charytatywne „biegnę dla…”, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ubiegłym roku 425 uczestników PKO Maratonu Rzeszowskiego pomogło w ten sposób 4-letniemu Igorkowi, u którego w wyniku zatrzymania pracy serca doszło do niedotlenienia mózgu. Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała środki na jego leczenie komórkami macierzystymi. Od 2013 r. zostało przeprowadzonych 314 takich akcji, w których wzięło udział ponad 110 tys. osób. Od początku istnienia programu Fundacja wsparła 344 beneficjentów kwotą ponad 4,3 mln zł.
16 września 2017 r. odbędzie się także trzecia edycja PKO Biegu Charytatywnego na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach Polski, w tym w Rzeszowie. W zeszłym roku zawodnicy przebiegli na stadionie Resovii 2 656 okrążeń i tym samym miasto to znalazło się na drugi miejscu w Polsce. Uczestnicy w całym kraju, wraz z uczniami biorącymi udział w PKO Biegu Charytatywnym Młodych, wybiegali w sumie 32 391 okrążeń. W zamian za ich zaangażowanie Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała blisko 633 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.
Polacy biegają
Według raportu „Aktywność fizyczna Polaków” zrealizowanego w tym roku przez Kantar TNS aż 62% respondentów uprawia sport, w tym 30% co najmniej trzy razy w tygodniu, a 20% minimum raz w tygodniu. Najczęściej jeździmy na rowerze. Tę dyscyplinę wskazało 31% badanych, w tym prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. Na drugim miejscu znalazło się bieganie (29%). Wśród biegających 7% zadeklarowało udział w zawodach masowych. Zazwyczaj uczestniczą w nich osoby w wieku 25-39 lat. Wśród aktywnych Polaków, którzy jako jedną z najczęściej uprawianych dyscyplin wybrali bieganie, jest prawie taka sama liczba kobiet, co mężczyzn. Co ciekawe, biega już 14% osób po sześćdziesiątym roku życia, choć oczywiście zdecydowanie więcej jest młodszych (32%). Coraz bardziej popularne stają aplikacje mobilne wspomagające treningi – używa ich 13% badanych. Tyle samo osób korzysta z gadżetów monitorujących puls czy kroki.