Imprezy RunCzech już wkrótce z milionowym uczestnikiem

Dotychczas w biegach organizowanych pod szyldem RunCzech wzięło udział aż 972 952 zawodników. Pierwsi biegacze ruszyli na trasę pierwszego maratonu w Pradze w 1995 roku. „W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że udało nam się zmienić nawyki i życie 10 procent czeskiej populacji i zgromadzić na naszych biegach niesamowitą liczbę biegaczy” – powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego RunCzech, Carlo Capalbo. Według wstępnych wyliczeń milionowy zawodnik pojawi się na mecie prawdopodobnie podczas Volkswagen Prague Marathon w maju 2018 roku.

– 23 lata temu po raz pierwszy zabrałem głos na temat zorganizowania w Pradze maratonu. W najśmielszych oczekiwaniach nie przewidywałem, że z tak małego wydarzenia bieg rozrośnie się do imprezy ogromnego formatu. Wówczas tylko nieco ponad 500 zawodników minęło linię mety. Mimo wszystko była to liczba bardzo zadowalająca. Zaledwie 6 lat po aksamitnej rewolucji namówienie ludzi do biegania było nie lada wyzwaniem. W tamtych czasach biegowy boom stanowił odległą przyszłość. Dziś jest zupełnie inaczej. W roku 2017 w imprezach z cyklu RunCzech Running League wzięło udział 82 883 zawodników i zawodniczek. Biorąc pod uwagę ludzi, którzy odwiedzają expo przed biegiem, kibiców, przyjaciół i rodziny, okazuje się, że docieramy do 390 000 osób. To gigantyczny skok prawda? A w przyszłym roku na metę wbiegnie milionowy zawodnik – dodaje Capalbo. – Bardzo cieszą mnie doniesienia z tegorocznych imprez wchodzących w skład RunCzech Running League: pięć rekordów świata, cztery rekordy Czech i aż dziewięć rekordów trasy! Osiągnięcia naszej wspaniałej Joyciline Jepkosgei i całego zespołu RunCzech Racing Team spowodowały, ze o imprezach RunCzech mówi już cały świat! – uzupełnia Vaclav Skrivanek, dyrektor biegów RunCzech.

Organizatorzy z teamu RunCzech przygotowali szereg nowych rozwiązań dla zawodników w sezonie 2018. Największą zmianą będzie zapewne możliwość zmiany osoby startującej. Jeżeli okaże się, że zapisany zawodnik nie może wziąć udziału w biegu, za niewielką opłatą będzie istniała możliwość przekazania pakietu innej osobie.

Poza tym zawodnicy za pośrednictwem strony www.runczech.com otrzymają dostęp do rezultatów z poprzednich lat i list startowych przed każdym kolejnym wydarzeniem. Nowa funkcja w postaci przeniesienia numeru startowego na innego zawodnika będzie ułatwieniem dla wielu biegaczy jeszcze przed rozpoczęciem biegu. – Nadszedł moment, kiedy trzeba ułatwić funkcjonowanie zawodnika nie tylko w trakcie imprezy sportowej, ale również przed i po biegu – powiedział Carlo Capalbo. Uczestnicy będą mieli nadal możliwość anulowania swojego startu równoczesnym zwrotem opłaty startowej. Nowości i zmiany będzie można śledzić na łamach witryny internetowej www.runczech.com.

Zapisy na wszystkie imprezy cyklu RunCzech Running League trwają na www.runczech.com