Kulka i Nadolska triumfują w rekordowym 5. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie

5. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody 5. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie ukończyło 1 487 zawodników, co jest rekordem frekwencji tego organizowanego od 2013 roku biegu. Zawody miały mocną obsadę, na starcie stanęły m.in dwie olimpijki z Londynu i Rio – Karolina Nadolska i Matylda Kowal oraz tegoroczna reprezentantka Polski w maratonie podczas Mistrzostw Świata w Londynie – Izabela Trzaskalska. Wśród panów pobiegł Szymon Kulka, ubiegłoroczny zwycięzca i rekordzista trasy (28:36) rzeszowskiego biegu. Stawkę uzupełniali  zawodnicy z Kenii i Ukrainy. Na podium zobaczyliśmy jednak Polaków – Szymona Kulkę i Karolinę Nadolską.
W ubiegłym roku bieg ukończyło 1270 biegaczy. W tym roku na metę 5. PKO Biegu Niepodległości przybiegło aż 1487 zawodników, co jest absolutnym rekordem rzeszowskiej imprezy. Potencjał na jeszcze wyższą frekwencję jest, bowiem ustalony limit 1 600 uczestników biegu bardzo szybko się wyczerpał, a do organizatorów wciąż spływały prośby o kolejne pakiety startowe.
Walkę na 10 kilometrowej trasie mocno utrudniał porywisty wiatr i szybko okazało się, że na rekordowe wyniki w tym roku nie ma co liczyć. Podobnie jak przed rokiem, na mecie najszybszym zawodnikiem okazał się Szymon Kulka, który tym razem osiągnął wynik 30:15. Na drugim miejscu ze stratą 22 sekund zameldował się Rop-Abel Kibet z Kenii (30:37), a trzecim zawodnikiem na mecie był Robert Głowala (30:54). – Wiatr zrobił swoje, było trochę ślisko pod nogą, ale wygrałem i to się liczy. Bardzo się cieszę. – powiedział na mecie Szymon Kulka
Szymon Kulka na trasie 5. PKO Biegu Niepodległości     Fot. Tadeusz Poźniak/RunRzeszów
W rywalizacji kobiet od 3 kilometra biegu na czoło wysunęła się rekordzistka Polski na 10 km – Karolina Nadolska, i to ona została najszybszą zawodniczką 5. PKO Biegu Niepodległości, na mecie osiągając czas 33:08. Na drugim stopniu podium stanęła Izabela Trzaskalska, która bieg zakończyła z wynikiem 33:55. Trzecią zawodniczką na mecie okazała się Kenijka Stellah Jepngetich Barsosio (34:15). Trzecią polską zawodniczką na mecie (7 miejsce open) była Matylda Kowal, która przybiegła w czasie 37:16.
5. PKO Bieg Niepodległości miał także charytatywny wymiar, a adresatem akcji charytatywnej PKO Banku Polskiego był dwuletni Igor, który urodził się z wadą serca. Chłopca czeka trzecia operacja. Setki uczestników biegu przypięło do koszulki kartkę „Biegnę dla Igorka”. Zostanie to przeliczone na konkretną pomoc finansową – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na zabieg chłopca.
5. PKO Bieg Niepodległości był ostatnimi zawodami z cyklu PKO Rzeszów Biega, w skład którego wchodzą jeszcze PKO Półmaraton Rzeszowski oraz PKO Maraton Rzeszowski.