Mocna obsada 38. Międzynarodowych Ulicznych Biegów Sylwestrowych w Szydłowie

Ponad pół tysiąca biegaczy, szybkie tempo i dominacja zawodników ze wschodu – w Szydłowie po raz 38. odbyły się Międzynarodowe Uliczne Biegi Sylwestrowe, jedna z najstarszych w Polsce i Europie tego typu impreza. W biegu głównym rozegranym na dystansie 10 kilometrów triumfował Ukrainiec Oleksandr Matwiychuk. Wśród kobiet najszybsza była Mołdawianka Lilia Fiskovicz. Miejsca na podium zajęli także Artur Kozłowski oraz Izabela Trzaskalska.
Tradycyjnie dzień przez zakończeniem roku, 30 grudnia Szydłów stał się miejscem spotkania biegaczy i miłośników biegów z całej Polski, a także Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii. Międzynarodowe Biegi Sylwestrowe w Szydłowie odbyły się po raz 38. a rywalizacja toczyła się na sześciu dystansach, od biegów dziecięcych i młodzieżowych, po bieg główny na 10 kilometrów. Wśród uczestników, którzy ukończyli zawody na dystansie 10 km był m.in. Zbigniew Piątek – były wyśmienity kolarz, olimpijczyk z Barcelony i Sydney. – Aktywne spędzanie weekendu jest świetnym rozwiązaniem szczególnie, jeśli wykonuje się stresującą pracę. I myślę, że powinniśmy właśnie na sportowo spędzać wolny czas. Z racji tego, że dużo biegam w okresie jesienno – zimowym, to nie mogłem nie wziąć udziału w tak wyśmienicie zorganizowanej imprezie, jak ta w Szydłowie. Skorzystałem z okazji, żeby sprawdzić swoją dyspozycję i dobrze się bawić. – powiedział na mecie Zbigniew Piątek.
Bieg główny miał liczną i mocną obsadę. Nie zabrakło uznanych nazwisk – m.in. zwycięzcy ubiegłorocznej edycji, olimpijczyka z Rio, Artura Kozłowskiego. W Szydłowie na starcie stanęła też obecna mistrzyni Polski w biegu na 10 km Izabela Trzaskalska oraz jedna z najlepszych biegaczek Białorusi Svetlana Kudelicz. Najszybszym zawodnikiem 38. Międzynarodowych Ulicznych Biegów Sylwestrowych okazał się Oleksandr Matwiychuk z Ukrainy, który uzyskał na trudnej, 10-kilometrowej trasie, bardzo dobry czas – 29:50. Na drugim miejscu finiszował Artur Kozłowski, który do zwycięzcy stracił na mecie sześć sekund (29:56). – Przegrałem z bardzo dobrym zawodnikiem. Ja jestem obecnie po treningu wprowadzającym, więc jestem zadowolony zarówno z wyniku jak i z drugiego miejsca, bo tempo było naprawdę bardzo szybkie. Skończyliśmy poniżej 30 minut, to jest niesamowite tempo jak na biegi sylwestrowe, ale Szydłów ma to coś w sobie, że pomimo tych górek, biega się tu bardzo szybko – powiedział Artur Kozłowski. Na trzecim miejscu do mety dobiegł kolejny z Ukraińców – Dmytro Siruk (29:58).
Artur Kozłowski       Fot. Piotr Walczak
W rywalizacji pań najszybszą zawodniczką okazała się Mołdawianka Lilia Fiskovicz, która na mecie osiągnęła wynik 33.59. Na drugim miejscu z czasem 34:18 zawody ukończyła Vira Ovcharuk z Ukrainy, a na najniższym stopniu podium stanęła Izabela Trzaskalska – 34:41. – To były bardzo mocno obsadzone zawody, z najlepszymi zawodniczkami z Polski, Ukrainy i Białorusi. Tym bardziej się cieszę, że udało mi się zwyciężyć w Szydłowie. – powiedziała na mecie Lilia Fiskovicz.
Izabela Trzaskalska      Fot. Piotr Walczak
Rywalizacji przyglądał się wójt gminy Szydłów Jan Klamczyński, pomysłodawca imprezy, która organizowana jest w Szydłowie od 1978 roku, będąc najstarszą imprezą tego typu w Polsce. – Dziś dopisała pogoda oraz uczestnicy. Bardzo się cieszymy, że w naszych biegach wystartowało ponad 500 zawodników. To znakomity wynik. Powoli zbliżamy się do jubileuszu 40-lecia, ale już teraz zapraszam na kolejne bieganie do Szydłowa za rok, 30 grudnia 2018 roku – mówił Jan Klamczyński.
źródło: szydlow.pl