17. PZU Cracovia Maraton z nową trasą

Organizatorzy 17. PZU Cracovia Maraton, który odbędzie się 22 kwietnia właśnie zaprezentowali nową trasę biegu. W tym roku maratończycy pobiegną jedną pętlą i po 5-letniej przerwie znów pojawią się w Nowej Hucie. Już po raz piąty z rzędu, start i meta usytuowane zostaną w samym sercu Krakowa – na Rynku Głównym. Znów zapowiada się frekwencyjny rekord imprezy.

Ubiegłoroczna edycja PZU Cracovia Maratonu pod względem frekwencji znalazła się na drugiej pozycji wśród wszystkich maratonów w Polsce, więcej zawodników pobiegło tylko w Poznaniu. Wszystko wskazuje na to, że liczba 5 615 finiszerów z poprzedniej edycji zostanie w tym roku pobita, ponieważ już w tej chwili na liście startowej widnieje ponad 6 660 zarejestrowanych biegaczy.

Zmianie ulegnie dotychczasowa trasa PZU Cracovia Maratonu. Organizatorzy liczą, że przygotowanie trasy biegu w standardzie maratońskim, czyli na jednej pętli, ułatwi startującym zawodnikom osiąganie lepszych wyników oraz pomoże w poprawieniu rekordu imprezy.

Zgodnie z towarzyszącym imprezie od pierwszej edycji hasłem „z historią w tle”, uczestnicy krakowskiego maratonu przebiegną obok wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu. Maratończycy będą mieć w zasięgu wzroku jednak nie tylko Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale też najnowocześniejsze obiekty, takie jak TAURON Arena Kraków czy Centrum Kongresowe ICE Kraków.

W trakcie pokonywania trasy 17. PZU Cracovia Maraton zawodnicy przebiegną też przez Plac Centralny im. Ronalda Reagana. To najbardziej rozpoznawalne miejsce w Nowej Hucie – gdzie po raz pierwszy uczestnicy krakowskiego maratonu zawitali w 2005 roku, podczas czwartej edycji imprezy. Teraz wrócą tu po 5 latach przerwy.

Trasa została pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Policję, będzie posiadać atest PZLA, IAAF i AIMS.

W związku z jedną pętlą trasy, w tym roku na królewskim dystansie 42 km i 195 m rywalizować będą również niepełnosprawni sportowcy ścigający się na wózkach typu: hand bike, rim push i active wheelchair.