Już można zapisywać się na sztafetę maratońską Electrum Ekiden w Białymstoku

W dniach 9-10 czerwca w Białymstoku odbędzie się czwarta edycja  charytatywnej sztafety maratońskiej. „Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem”. Sobota zarezerwowana jest na biegi dziecięce a w niedzielę odbędzie się bieg główny. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział łącznie 1600 uczestników. Organizatorzy spodziewają się, że tegoroczna edycja sztafety będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem biegaczy.

W 2015 roku podczas pierwszej edycji sztafety wystartowało 139 drużyn. Rok później było ich już 181, by w 2017 roku w biegu udział wzięło 202 ekipy. – Mamy więc ogromną nadzieję na to, że w „Electrum Ekiden 2018” zbliżymy się znacząco do granicy 250 zespołów. Czym więcej biegaczy, tym większe wsparcie dla Hospicjum. Planujemy przy tym dość intensywne działania promocyjne i informacyjne związane z systematyczną budową zainteresowania wydarzeniem. – powiedział Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. Arnold Sobolewski, kierujący Fundacją „Pomóż Im”, która prowadzi jedyne w regionie Domowe Hospicjum dla Dzieci przypomina zarazem, że to bezpośrednio od liczby startujących sześcioosobowych zespołów zależy wielkość pomocy, na jaką mogą liczyć jej podopieczni. – Jedna trzecia opłaty startowej zostanie przeznaczona na naszą rzecz. Dlatego w imieniu własnym, ale przede wszystkim w imieniu naszych nieuleczalnie chorych maluchów gorąco i z całego serca zachęcamy do startu. – mówi Sobolewski.

Każdy może pomóc 

Do udziału w zawodach można zapisać się przy pomocy oficjalnej strony biegu Electrum Ekiden. Organizatorzy przypominają, że w biegu może wystartować każdy – niezależnie od formy czy poziomu wytrenowania. W poprzednich edycjach swoje ekipy wystawili m.in.: Fundacja „Pomóż Im”, Urząd Miejski w Białymstoku, lekarze z Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, wolontariusze Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, liczne firmy i instytucje oraz cała rzesza amatorów biegania, którzy połączyli swoje siły, aby razem pomóc chorym dzieciom.

Electrum Ekiden

Drużyny rywalizujące w sztafecie Electrum Ekiden muszą wspólnie pokonać maratoński dystans czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków. Członkowie drużyn przebiegną w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km.

Dzień przed biegiem dorosłych, czyli 9 czerwca, po raz drugi w Mini sztafecie wystartują dzieci. Drużyny składać się będą z 4 dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Poszczególni zawodnicy sztafety będą mieli do pokonania dystans 400 metrów (jedno stadionowe okrążenie). Oprócz biegania, na płycie stadionu na milusińskich i ich rodziny będą czekały dodatkowe atrakcje, w tym dmuchane zabawki BOSiR.