DOZ Maraton Łódź czyli weekend pełen sportowych emocji i świetnej zabawy

Tegoroczna, ósma już edycja DOZ Maratonu Łódź zapowiada się okazale. Impreza odbywa się w nowej formule, a na starcie wszystkich biegów zobaczymy ponad 5000 biegaczy z kilkunastu krajów świata. Od piątku do niedzieli zapraszamy do Atlas Areny i do kibicowania przy trasie.

Łódź zmienia się niezwykle dynamicznie i pięknieje z każdym rokiem. DOZ Maraton Łódź także postanowił się w tym roku zmienić. Do programu zawodów włączony został półmaraton, a tradycyjny bieg na 10 kilometrów zastąpiły zawody na połowę krótszym dystansie. Nowością jest także sztafeta Ekiden dla 6-osobowych zespołów, które wspólnie pokonują dystans maratonu.

Mam poczucie, że odświeżenie formuły DOZ Maratonu Łódź było dobrym posunięciem. Więcej dystansów, to większy wybór dla biegaczy. Do półmaratonu i biegu na pięć kilometrów zgłosiło się ponad 2700 biegaczy, a na liście startowej ekidenu jest aż 66 sztafet. Widać zatem, że chętnych do biegania w Łodzi nie brakuje – mówi Michał Drelich, dyrektor zawodów.

Centralnym puntem zawodu jest Atlas Arena. To tutaj zlokalizowana jest meta wszystkich biegów i stąd też uczestnicy DOZ Maratonu Łódź  wyruszą na trasę prowadzącą centralnymi arteriami miasta m.in. al. Piłsudskiego, al. Kościuszki,  ul. Piotrkowską, al. Politechniki, ul. Obywatelską.

Maraton Łódź

Biegi w sobotę, biegi w niedzielę

Sportowe emocje rozpoczną się już w sobotę od biegu na 5 kilometrów. Ibuprom Sport Żel 5k Run wystartuje punktualnie o godz. 12. Dwie godziny później do rywalizacji przystąpią dzieci biorące udział w Pelavo Kids Run na Stadionie Miejskim.

Niedziela będzie należała do maratończyków i półmaratończyków. O godzinie 9 rano z al. Bandurskiego wystartują jednocześnie DOZ Maraton Łódź, Ibuprom Sport Żel Półmaraton Łódź oraz Ibuprom Sport Żel Sztafety Ekiden. Maratończycy i półmaratończycy najpierw skierują swoje kroki do centrum miasta i przez pierwsze 18 kilometrów będą biec wspólnie. Następnie maratończycy pobiegną w kierunku dzielnicy Retkinia oraz Parku na Zdrowiu, zaś uczestnicy półmaratonu skierują się w stronę mety. Finisz jak zawsze w Atlas Arenie, w której organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla publiczności i multimedialną oprawę.

Wszystkich mieszkańców zapraszamy do strefy rodzinnej na parkingu przy Atlas Arenie, a także do kibicowania wzdłuż trasy. W tym roku przygotowaliśmy ponad 50 punktów kibicowania, z czego aż 26 z muzyką na żywo. Zespoły wybierał Wojciech Łuszczykiewicz, dyrektor muzyczny DOZ Maratonu Łódź, wokalista zespołu Video. W kibicowanie zaangażowane są także łódzkie szkoły i firmy, dla których zorganizowaliśmy osobne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami – mówi Michał Drelich.

Łódź Maraton

Biuro zawodów wraz z expo Run&Fun w Atlas Arenie ruszają już w piątek od godz. 15. Co ważne, nadal można się zarejestrować do wszystkich biegów.

Jesteśmy przygotowani na przyjęcie jeszcze większej liczby biegaczy – deklaruje Michał Drelich. – Jeśli ktoś dopiero teraz dowiedział się o naszej imprezie i czuje się na siłach wystartować na przykład na pięć kilometrów, to gorąco zachęcam. Pakietów nie powinno zabraknąć – dodaje.

Szybki bieg

Jednym ze znaków rozpoznawczych łódzkiego maratonu jest wysoki poziom sportowy, który został potwierdzony certyfikatem IAAF Bronze Label Road Race. Klasowych biegaczy nie zabraknie na starcie także w tym roku. Ci najlepsi wezmą udział w Ibuprom Sport Żel Półmaratonie Łódź.  Celem jest ustanowienie najlepszego wyniku na ziemi polskiej co oznacza, że zwycięzca półmaratonu musi dotrzeć na metę w czasie krótszym niż 1 godzina i 48 sekund.

To bardzo trudne zadanie, ale możliwe do osiągnięcia w Łodzi – mówi Michał Drelich. – Na liście startowej są zawodnicy legitymujący się rekordami życiowymi poniżej jednej godziny. Myślę, że ciekawa będzie również rywalizacja w biegu na pięć kilometrów,w którym wystartuje czołówka polskich biegaczy na tym dystansie. W maratonie spodziewamy się wyniku na poziomie 2:12 u mężczyzn i 2:32 u kobiet.

Łódź Maraton

Ponad 60 biegaczy podejmie próbę przebiegnięcia DOZ Maratonu Łódź poniżej 3 godzin w ramach projektu „Trójkołamacze”. Pacemakerami dla tych zawodników będą najlepsi łódzcy maratończycy.

Utrudnienia w ruchu

W związku z DOZ Maratonem Łódź w sobotę i niedzielę wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu. Szczegółowe informacje na temat zmian w organizacji komunikacji miejskiej i objazdów można znaleźć na stronie www.lodzmaraton.pl

Jednocześnie przypominamy zawodnikom o możliwości skorzystania z darmowego przejazdu komunikacją miejską w Łodzi w dniach 13 – 15 kwietnia. Warunkiem jest okazanie numeru startowego.

Sponsorem tytularnym DOZ Maraton Łódź jest spółka DOZ S.A. Partnerem strategicznym jest Miasto Łódź.

 

mat.pras

Fot. www.sportografia.pl/www.sportevolution.pl