Polska wśród ośmiu krajów zaproszonych do nowej imprezy – Athletics World Cup

Brytyjska federacja lekkiej atletyki potwierdziła organizację całkiem nowej imprezy – Athletics World Cup, która odbędzie się w dniach 14-15 lipca na Stadionie Olimpijskim w Londynie. Do udziału w World Cup 2018 zaproszonych zostało osiem czołowych krajów, w tym reprezentacja Polski.

Brytyjczycy wciąż mają w pamięci sukces organizacyjny oraz sportowy podczas Mistrzostw Świata w lekkoatletyce, które odbyły się w Londynie w roku 2017. Postanowili więc ponownie sprowadzić na Stadion Olimpijski najlepsze lekkoatletyczne reprezentacje świata. W rywalizacji odbywającej się w formule drużynowej wystartują: Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone, Jamajka, Chiny, RPA, Polska oraz połączona drużyna Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Organizatorzy są przekonani, że dwudniowe zmagania najlepszych lekkoatletów na świecie ponownie przyciągną na trybuny komplet 55 tysięcy kibiców. I to pomimo faktu, że termin imprezy pokrywa się z innymi wielkimi wydarzeniami sportowymi, takimi jak finał tenisowy Wimbledonu czy finał odbywających się w Rosji Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Magnesem mającym przyciągnąć kibiców mają być najlepsi lekkoatleci na świecie, a tych do Londynu mają ściągnąć oczywiście pieniądze. Organizatorzy Athletics World Cup przygotowali pulę nagród w wysokości 2 mln dolarów (1,45 mln funtów) do podziału wśród wszystkich startujących ekip. Zwycięska drużyna otrzyma 450 tysięcy dolarów premii a ostania 100 tysięcy dolarów. Jak twierdzi szef brytyjskiej federacji lekkoatletycznej Niels de Vos – Nawet jeśli podzielimy nagrodę za ósme miejsce dla wszystkich zawodników w drużynie, to premia finansowa nadal będzie prawie dwa razy większa niż za udział w Diamentowej Lidze, więc będzie atrakcyjna zarówno dla sportowców jak i federacji biorących udział w Athletics World Cup.

Tegoroczna impreza, której zielone światło dała również IAAF, ma być pierwszą edycją cyklicznej – World Cup Trophy. Ma być stałym elementem, choć raczej nie będzie rozgrywana co roku. Ograniczone zostaną także konkurencje biegowe, z których najdłuższym dystansem ma być 1500 m. Dla uczczenia tegorocznej setnej rocznicy przyznania kobietom prawa wyborczego w Wielkiej Brytanii, w ramach kampanii burmistrza Londynu #BehindEveryGreatCity, kapitanami wszystkich reprezentacji będą kobiety.

Zaproszenie do udziału w World Cup to wielki zaszczyt dla Polski, ponieważ nowa impreza lekkoatletyczna ogranicza się do najlepszych drużyn z całego świata. Dodatkową atrakcją jest fakt, że Puchar Świata odbędzie się w Londynie, dokąd powracamy z fantastycznymi wspomnieniami po ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata IAAF, w których Polska zdobyła 8 medali – powiedział Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

źródło: PZLA, British Athletics