Ruszyły zapisy do 11. Biegu Marszałka w Sulejówku

Wystartowały zapisy do XI Biegu Marszałka, który odbędzie się 9 czerwca w Sulejówku, miejscu gdzie po wycofaniu się z życia politycznego zamieszkał Józef Piłsudski. Impreza odbędzie się w roku setnej rocznicy odzyskania przed Polskę niepodległości, z tego względu tegoroczną edycję organizatorzy zapowiadają jako wyjątkową. Wiemy już, że wyjątkowy ma być medal, jaki uczestnicy biegu otrzymają na mecie.

Bieg Marszałka na dystansie 10 km po raz pierwszy w mieście, w którym Józef Piłsudski spędził kilka lat swojego życia, zorganizowano w 2008 roku. Termin biegu przypada zawsze w połowie czerwca – na pamiątkę osiedlenia się Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (13 czerwca 1923 roku) i historycznie nawiązuje do przedwojennych marszów Sulejówek – Belweder. Organizatorzy odwołują się także do idei Piłsudskiego, który stale przypominał o konieczności wychowania pokoleń zahartowanych, rozumiejących potrzebę rozwijania szeroko pojętej kultury, również tej stricte fizycznej.

Bieg Marszałka w Sulejówku to nie tylko impreza sportowa, ale także, a może przede wszystkim, spotkanie z żywą historią. Bieg jest bowiem doskonałym pretekstem do zdobycia wiedzy historycznej czy choćby zwiedzenia dworku „Milusin”, rezydencji która ufundowana ze zbiórek żołnierzy, na trzy lata stała się miejscem w którym żył Józef Piłsudski. Obecnie w budynku mieści się muzeum, które warto odwiedzić przy okazji Biegu Marszałka.

Impreza dzięki bardzo dobrej organizacji, świetnej atmosferze i licznie kibicującym mieszkańcom Sulejówka, jest bardzo lubiana przez biegaczy. Na starcie pojawiają się więc także uznane w świecie biegowym nazwiska, a wśród uczestników poprzednich edycji byli m.in. Michał Bernardelli, Wojciech Kopeć, Tomasz Walerowicz, Artur Jabłoński, Anna Gosk czy Bartosz Olszewski.

XI Bieg Marszałka w Sulejówku odbędzie się na 10 kilometrowej trasie składającej się z dwóch pętli, zakończonej na stadionie. Organizatorzy ustanowili limit uczestników liczący 900 osób. Opłata startowa do dnia 31 maja wynosi 40 zł, a zapisy do biegu przyjmowane są na stronie internetowej www.biegmarszalka.pl. Jak co roku, odbędzie się także Bieg Malucha na dystansie 100 metrów, dla dzieci urodzonych w 2013 roku i młodszych.