Bieg Na Szczyt Rondo 1 już w sobotę. Znów zwyciężą faworyci?

Bieg Na Szczyt Rondo 1 już w najbliższą sobotę. Faworytami rywalizacji są Polacy, z ubiegłorocznymi zwycięzcami – Anną Ficner i Piotrem Łobodzińskim – na czele. Będą jednak mieli godnych siebie rywali.

To będzie mój ósmy start w Rondo 1, ale nie mogę powiedzieć, że te zawody zdążyły mi się już znudzić. Lubię tu startować. To właśnie w Rondo 1 rozpocząłem swoją przygodę z bieganiem po schodach, a w kolejnych latach trzykrotnie cieszyłem się tu ze zwycięstwa. Tutaj też przydarzył mi się duży zawód, kiedy w 2016 roku przegrałem „wygrane wcześniej w głowie” mistrzostwa Europy – mówi Piotr Łobodziński.

Polak w świecie towerrunningu osiągnął już wszystko, łącznie z mistrzostwem świata i pięciokrotnym triumfem w Pucharze Świata. Jego najgroźniejszymi rywalami będą Christian Riedl (Niemcy) i Tomas Celko (Słowacja). Rywalizacja Łobodzińskiego z Riedlem ma szczególny wymiar. Dwa lata temu, Niemiec zdobył złoto mistrzostw Europy, wyprzedzając naszego reprezentanta w Rondo 1, na jego terenie.

Piotr Łobodziński

W tym roku ponownie biegamy wieczorem, ale po raz pierwszy w tak wczesnej fazie sezonu, w lutym. Zobaczymy, jak to przełoży się na osiągane wyniki – zauważa polski mistrz.

Niemniej ciekawie zapowiada się bieg kobiet, w którym zobaczymy wszystkie medalistki mistrzostw Europy sprzed dwóch lat: Annę Ficner, Iwonę Wichę (obie: Polska) i Zuzanę Krchovą (Czechy). W roli faworytki wystąpi Anna Ficner, która w Rondo 1 nie miała sobie równych w dwóch ostatnich latach.

Do startu w Rondo 1 podchodzę bardzo poważnie, choć bieganie po schodach traktuję jako przerywnik w startach na ulicy – mówi aktualna mistrzyni Europy. – Zależy mi na zwycięstwie, ponieważ kibicuje mi wiele osób i nie chcę ich zawieść. Wiadomo jednak, że sport jest nieprzewidywalny i wszystko może się wydarzyć – dodaje.

Anna Ficner

Druga z Polek, Iwona Wicha ma nadzieję na powtórzenie świetnego występu z Mistrzostw Europy. – Już dwa lata minęły, odkąd zdobyłam w Rondo 1 srebrny medal. Zaszło w tym czasie wiele zmian, ale jak najbardziej pozytywnych. Jesienią wróciłam do biegania po schodach i mam nadzieję poprawiać się w każdym kolejnym starcie. Dam z siebie wszystko i już nie mogę doczekać się rywalizacji z dziewczynami – zapowiada.

Na liście startowej warszawskiego biegu znajduje się łącznie 36 zawodników i zawodniczek z elity sportowej, reprezentujących 8 różnych krajów.

Charytatywnie

Bieg Na Szczyt Rondo 1 tradycyjnie już wesprze Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Aby zebrać dodatkowe środki na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia pobiegną aktorzy – Anna Dereszowska, Aleksandra Radwan i Krzysztof Wieszczek – oraz znany każdemu kibicowi piłki nożnej w naszym kraju, Tomasz Smokowski.

Znani aktorzy, sportowcy i dziennikarze od lat biorą udział w Biegu Na Szczyt Rondo 1. W ten sposób zbierają dodatkowe środki na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce – każdy pokonany przez nich schodek, to złotówka na rzecz podopiecznych tej organizacji. Z zebranych pieniędzy są finansowane wyjazdy wakacyjne dla dzieci. W poprzednich edycjach w biegu brali udział m.in.: Paulina Sykut-Jeżyna, Karolina Gorczyca, Marek Kacprzak, Tomasz Sianecki , Grzegorz Łapanowski i Waldemar Błaszczyk.

Bieg Na Szczyt Rondo 1 odbędzie się 24 lutego 2018 roku, a impreza będzie miała rangę Towerrunning 120 i będzie zaliczana do Towerrunning Tour 2018 – najważniejszego cyklu biegów po schodach, organizowanego pod patronatem Towerrunning World Association.

Więcej informacji, w tym szczegółowy program zawodów, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.biegnaszczyt.pl. Tam też, w dniu imprezy, dostępna będzie relacja na żywo z wydarzenia.