Zimowe warunki podczas CITY TRAIL w Katowicach i Szczecinie

W niedzielę 4 lutego odbyły się w Katowicach i Szczecinie biegi w ramach przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. O ile dzień wcześniej podczas imprezy we wrocławskim Lesie Osobowickim rywalizacji towarzyszyło słońce i temperatura lekko powyżej zera, o tyle niedzielne zmagania toczone były w ciężkich zimowych warunkach. 

Powrót zimy w Katowicach

Padający w nocy z soboty na niedzielę śnieg stworzył malowniczy klimat nad stawami Janina i Barbara i choć warstwa białego puchu nie była sprzymierzeńcem osób marzących tego dnia o życiówkach, naprawdę warto było wystartować – choćby dla bajkowych widoków!

W rywalizacji najszybszym okazał się rekordzista katowickiej trasy – Dawid Malina, który 5 km nad stawami Janina i Barbara pokonał tym razem w czasie 16:43. Drugie miejsce wywalczył Damian Drożdż (16:44), a trzeci był Kamil Czapla (16:53). W klasyfikacji generalnej cyklu najbliższy zwycięstwa jest Dawid Malina, który ma na koncie trzy wygrane biegi. – Na pewno wystartuję za miesiąc – zapewnił halowy mistrz Polski na 5000 m z poprzedniego roku. – Dzisiaj pobiegłem asekuracyjnie, ponieważ trwa sezon halowy, mam przed sobą zawody na 3000 metrów, więc nie chciałem ryzykować na zaśnieżonej trasie. Poza tym jestem po obozie, więc mój plan treningowy nie zakładał dzisiaj mocnego biegania. Zaatakowałem dopiero na 600 metrów do mety – relacjonował na mecie.

Wśród kobiet pierwsze zwycięstwo w sezonie odniosła Agnieszka Gortel-Maciuk (18:32). – W styczniu mocniej potrenowałam i dzisiaj miałam plan pobiec poniżej 18 minut. Tymczasem śnieg zupełnie mnie zaskoczył i uniemożliwił tak szybkie bieganie. Do tego brak największej rywalki w postaci Sylwii Ślęzak, co zawsze motywuje i w efekcie wynik na mecie jest gorszy niż zakładałam – mówiła tuż po biegu zwyciężczyni zawodów. 

 Drugie miejsce zajęła Michalina Mendecka (19:33), a trzecie – Kelly Smith (20:10). W klasyfikacji generalnej pewna wygranej jest wspomniana Sylwia Ślęzak, która w niedzielę nie startowała.

Bieg ukończyło 407 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior uczestniczyło 67 młodych sportowców. Kolejne – szóste już zawody są zaplanowane na 4 marca.

Szczecin: nie zawsze wynik jest najważniejszy!

Niedzielny bieg w Szczecinie (podobnie jak w Katowicach) odbył się w zimowej aurze. Wymagające warunki na trasie nad Jeziorem Szmaragdowym nie przeszkodziły w dobrej zabawie! Wiele osób postanowiło dołączyć do karnawałowej akcji i pobiec w przebraniu. –Mamy edycję karnawałową, więc stwierdziłyśmy z koleżankami, że musimy się przebrać. Było super. Takie przebierane zawody to naprawdę dobry pomysł i wielka frajda. Trochę nas – przebierańców było, na tle śniegu wyglądaliśmy w naszych kolorowych ubraniach świetnie – podkreśliła na mecie Edyta Poniatowska-Tarkowska.

Najszybszym zawodnikiem okazał się Wojciech Piwowarczyk, który uzyskał czas 19:09. –Biegło mi się super, ale musiałem bardzo uważać na trasie, ponieważ warunki dzisiaj nie pozwalały na szybkie bieganie. Przede wszystkim na zbiegach, na zakrętach bardzo zwalniałem, rywale mnie doganiali, musiałem na podbiegach odrabiać, ale z bezpieczną przewagą – zrelacjonował po zawodach zwycięzca.

Drugie miejsce wywalczył Jakub Pankratow (19:49), a trzeci był Arkadiusz Minko (19:56). W klasyfikacji generalnej cyklu na prowadzeniu jest aktualnie Arkadiusz Minko, ale na ostateczne rozstrzygnięcie trzeba zaczekać do marcowego biegu.

Wśród kobiet czwarte zwycięstwo w sezonie odniosła Monika Jackiewicz (21:31) i tym samym zapewniła sobie trzecią wygraną w „generalce”. Drugie miejsce zajęła Joanna Woźniak (23:00), a trzecie – Jolanta Szwarnóg (23:30).

 

Bieg ukończyło 577 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior uczestniczyło 156 młodych sportowców. Kolejne – szóste już zawody są zaplanowane na 4 marca. Lokalnym współorganizatorem zawodów w Szczecinie jest Stowarzyszenie Puszczyk Bukowy.

Poza Katowicami i Szczecinem w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Wrocław, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań i Warszawa. Kolejne biegi są zaplanowane na 10 lutego w Lublinie oraz 11 lutego w Gdańsku i Łodzi.

Informacje o imprezie oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

źródło:citytrail.pl