Znamy trasę 11. Poznań Półmaratonu

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, organizator 11. PKO Poznań Półmaratonu właśnie ogłosił przebieg trasy biegu, który odbędzie się 15 kwietnia 2018 roku. Uczestnicy poznańskiej połówki będą mieli okazję dokładnie zwiedzić centrum miasta, ponieważ start, meta i cała trasa zostały wytyczone w centrum stolicy Wielkopolski. 

11. PKO Poznań Półmaraton wystartuje o godzinie 10:00 na ulicy Grunwaldzkiej, tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich, na wysokości World Trade Center. W odróżnieniu od dwóch poprzednich edycji trasa pobiegnie w stronę Grunwaldu.  Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłych latach, zawodnicy na trasę wyruszą tzw. startem falowym, czyli w odstępach czasu. Nie trzeba będzie się spieszyć, przepychać do przodu, czas startu każdego z uczestników zostanie włączony w chwili przebiegnięcia bramy startu.


Jak napisali w komunikacie organizatorzy „pierwsze 12 kilometrów to przysłowiowa „bułka z masłem”. Praktycznie będzie cały czas z górki, warto jednak nie rozpędzać się za mocno i spojrzeć na atrakcje mijane po drodze.

Na wysokości 3,5 kilometra, po prawej stronie będzie można zobaczyć INEA Stadion, który był jedną z aren „UEFA EURO 2012″. Na tym obiekcie swoje mecze rozgrywa na co dzień drużyna KKS Lech Poznań.  18 kilometr trasy, to okolice Starego Miasta, zawodnicy odwiedzą ulice Garbary, Solną, gdzie stopień trudności trasy w żargonie biegaczy określamy: „płasko jak stół”. 

Prawdziwe wyzwanie i wspinaczka niczym „Heartbreak Hill”, czekać będzie w okolicy 19 kilometra. Dwa podbiegi na ul. Niepodległości oraz Św. Marcin, tuż przed Rondem Kaponiera, dadzą mocno w kość. Warto potrenować siłę biegową! Warto też w tym czasie zająć myśli czymś innym i zwrócić uwagę na kolejne atrakcje turystyczne miasta Poznania: jeden z czołowych Uniwersytetów – Uniwersytet Adama Mickiewicza, dawny Zamek Cesarski czy znajdujący się na Placu Adama Mickiewicza pomnik Poznańskiego Czerwca 1956.

Gdy miniemy najtrudniejszy odcinek trasy, biegniemy dalej przez nowo przebudowane rondo Kaponiera, mijamy po prawej stronie Hotel Sheraton, skąd już tylko ostatnie metry do upragnionej mety na Placu Marka Międzynarodowych Targów Poznańskich.

fot. Przemysław Szyszka