CITY TRAIL: zakończenie rywalizacji we Wrocławiu, Katowicach i Szczecinie

Cykl biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden zbliża się do końca edycji 2017/2018. W miniony weekend odbyły się trzy imprezy: we Wrocławiu, Katowicach i Szczecinie, które rozpoczęły szóstą – ostatnią kolejkę cyklu.

Wrocław z rekordową frekwencją w skali cyklu

Leśne „piątki” w Lesie Osobowickim cieszyły się w tym sezonie rekordowym zainteresowaniem – w sześciu imprezach wzięło udział łącznie ponad 4000 zawodników – 3107 dorosłych oraz 921 dzieci. Wspomniane liczby oznaczają, że co miesiąc w zawodach CITY TRAIL we Wrocławiu biegało średnio 672 uczestników – 518 dorosłych i 154 dzieci. Najwyższą frekwencję odnotowano w listopadzie – 588 dorosłych i 189 dzieci.

Najlepszym zawodnikiem klasyfikacji generalnej został Kamil Karbowiak. W rywalizacji kobiet triumfowała Małgorzata Zieleń. W sobotnim – ostatnim biegu zwycięstwo odnieśli Mateusz Demczyszak (15:05) i wspomniana Małgorzata Zieleń (17:59).

Dzisiejszy bieg oceniam bardzo pozytywnie – uzyskałam najlepszy wynik na tej trasie. Już na pierwszym kilometrze czułam, że to może być dobry czas – trasa sprzyjała szybkiemu bieganiu – nie było ślisko, nie było błota – akurat na rekordy życiowe. Dzisiejsze zawody to dobry prognostyk i daje nadzieję na dobre starty w sezonie. Najbliższe zawody to przełajowe mistrzostwa Polski seniorów, które odbędą się za 2 tygodnie. W sezonie letnim moim startem docelowym będzie 5000 m podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski – mówiła na mecie Małgorzata Zieleń, podopieczna znanego wrocławskiego szkoleniowca – Jacka Wośka. – Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej to dla mnie duży sukces, bo w CITY TRAIL biegają zawodniczki z czołówki Dolnego Śląska. Znamy się z zawodów z bieżni, w sezonie rywalizujemy na stadionie, a w przygotowaniach do startów docelowych – właśnie w Lesie Osobowickim – dodała 21-letnia biegaczka.

Linię mety minęło 442 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 117 młodych adeptów biegania. Warto wspomnieć, że zmaganiom towarzyszyła niska temperatura – wahająca się między -10, a -6 stopni Celsjusza.

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 29 marca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Tego dnia zawodnicy odbiorą pamiątkowe medale (aby je wywalczyć należało pobiec co najmniej 4 razy w edycji), a najszybsi biegacze – zasłużone nagrody.

Niesamowity wyczyn Dawida Maliny w Katowicach

Takiej historii w cyklu jeszcze nie było! Dawid Malina – najlepszy zawodnik CITY TRAIL w Katowicach wystartował w ostatnim biegu w… ortezie! Powód? Zapalenie stawu skokowego. Mimo przeciwności zwyciężył w niedzielnej rywalizacji i zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej! Wśród pań wygrała tym razem Katarzyna Golba.

– Miałem wątpliwości, czy dzisiaj wystartuję, ponieważ jeszcze w piątek nie mogłem chodzić, wczoraj rano udało mi się zorganizować ortezę, zrobiłem z 200 m marszu i postanowiłem, że jeśli dzisiaj nie będę mógł zrobić rozgrzewki to nie wystartuję. Dzisiaj z bólem, ale przetruchtałem i uznałem, że ruszę na trasę. Podczas biegu nie czułem bólu, dopiero na mecie się pojawił. Bardzo zależało mi, by pobiec w tym ostatnim biegu CITY TRAIL, bo od tego zależało moje zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Bieg kontrolowałem od startu, dopiero na 600 m przed metą ruszyłem mocniej, by zapewnić sobie wygraną – podkreślił na mecie Dawid Malina. – Mój główny cel na sezon to bieg na 10 000 m podczas mistrzostw Polski w Łomży. Przełajowe mistrzostwa kraju, które też miały być ważnym startem stoją teraz pod znakiem zapytania, bo zostały tylko 2 tygodnie.

Czas Dawida Maliny to tym razem 16:25. Najlepsza zawodniczka szóstego biegu – Katarzyna Golba, która ukończyła rywalizację w klasyfikacji generalnej na czwartym miejscu pokonała 5-kilometrową trasę na Giszowcu w czasie 18:54. Triumfatorką cyklu została nieobecna w niedzielę Sylwia Ślęzak.

Linię mety niedzielnego biegu minęło 334 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 85 młodych adeptów biegania. Również w Katowicach niedzielny poranek był bardzo mroźny, w momencie rozpoczęcia pracy biura zawodów temperatura sięgała 15 stopni poniżej zera, dopiero w granicach godziny 10 temperatura wzrosła o kilka stopni, by na czas biegu głównego osiągnąć wartość trzech kresek poniżej zera.

W leśnych „piątkach” w Katowicach wzięło udział łącznie blisko 3000 zawodników – 2365 dorosłych oraz 615 dzieci, a to oznacza, że co miesiąc nad stawami Janina i Barbara biegało średnio 497 uczestników – 394 dorosłych i 103 dzieci. Najwyższą frekwencję w biegu głównym odnotowano w styczniu – 450 osób, natomiast wśród dzieci największym zainteresowaniem cieszył się bieg listopadowy – 134 uczestników.

Podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 28 marca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Rekord trasy na zakończenie cyklu w Szczecinie

Michał Groberski – najlepszy zawodnik kończącego się sezonu poprawił w ostatnim biegu w Szczecinie rekordowy wynik – od wczoraj wynosi on 18:09. Zwyciężczynią niedzielnych zawodów została debiutująca na najbardziej „rzeźnickiej” trasie CITY TRAIL – Natalia Gulczyńska.

– Dzisiaj padł rekord trasy, z racji tego, że były bardzo sprzyjające warunki, nawierzchnia była zmrożona, także noga się trzymała i można było pokusić się o dobry wynik – 18:09. Chciałbym jednak podkreślić, że czasy na tej trasie nie są wymierne, bo to naprawdę „rzeźnickie” ścieżki i żeby je pokonać trzeba być twardzielem – podkreślił na mecie Michał Groberski.

Na przestrzeni sześciu miesięcy, w CITY TRAIL w Szczecinie wzięło udział łącznie blisko 4800 zawodników – 3818 dorosłych oraz 963 dzieci, a to oznacza, że co miesiąc nad Jeziorem Szmaragdowym biegało średnio 797 uczestników – 636 dorosłych i 161 dzieci. Najwyższą frekwencję w biegu głównym odnotowano w październiku – 747 osób, natomiast wśród dzieci największym zainteresowaniem cieszył się bieg listopadowy – 179 uczestników.

Triumfatorem klasyfikacji generalnej został Michał Groberski, a wśród kobiet najszybszą okazała się Monika Jackiewicz.

Linię mety niedzielnego biegu minęło 478 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 136 młodych adeptów biegania. Szczecin także był mroźny – w momencie rozpoczęcia pracy ekipy organizacyjnej temperatura sięgała kilkunastu stopni poniżej zera. Do startu biegu głównego (godz. 11) znacznie się ociepliło, a termometry wskazywały już zero.

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 22 marca w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii w Szczecinie. Lokalnym współorganizatorem zawodów w Szczecinie jest Stowarzyszenie Puszczyk Bukowy.

Poza Wrocławiem, Katowicami i Szczecinem, w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Trójmiasto i Warszawa. W najbliższy weekend biegi odbędą się w Olsztynie (10 marca) oraz Gdyni i Łodzi (11 marca).

Informacje o imprezie oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.