Trochę zimy, trochę wiosny – finałowe biegi CITY TRAIL w Olsztynie, Trójmieście i Łodzi

Weekendowe (10-11 marca) biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Olsztynie, Trójmieście i Łodzi, które zakończyły edycję 2017/2018 w tych miastach, odbyły się w trudnych warunkach – nie brakowało błota, śniegu i oblodzonych fragmentów ścieżek. Wielu zawodników potraktowało te biegi jako przetarcie przed wiosennymi, docelowymi startami.

Olsztyn

W sześciu leśnych imprezach nad Jeziorem Długim w Olsztynie wzięło udział łącznie ponad 2800 zawodników – 2192 dorosłych oraz 643 dzieci. Wspomniane liczby oznaczają, że co miesiąc w zawodach CITY TRAIL biegało średnio 472 uczestników – 365 dorosłych i 107 dzieci. Najwyższą frekwencję w biegu głównym odnotowano we wrześniu – 417 dorosłych oraz 129 dzieci.

Zawody odbywają się w formule Grand Prix – aby zostać sklasyfikowanym w cyklu należy pobiec co najmniej 4 razy. Ta sztuka udała się 366 dorosłym. Wśród nich najlepszym został Paweł Pszczółkowski, drugie miejsce wywalczył Dawid Worobiec, a trzecie Paweł Najmowicz. W rywalizacji kobiet triumfowała Aleksandra Lisowska, drugą lokatę zajęła Aleksandra Wiśniewska, a trzecią – Marta Stańczuk.

W sobotnim – ostatnim biegu zwycięstwo odnieśli wspomniani już Dawid Worobiec (16:26) i Aleksandra Lisowska (18:23).

– Cykl CITY TRAIL to dla mnie świetne treningi crossowe, w niełatwym terenie, dające możliwość sprawdzenia aktualnej dyspozycji. Ostatni start w edycji jest dla mnie zawsze sprawdzianem i wyznacznikiem, na jakim poziomie się znajduję u progu sezonu wiosennego. Tak było i tym razem. Po dzisiejszym biegu wiem, że gdyby nie było błota i lodu na ścieżkach, mogłabym powalczyć o rekord trasy. Ale i tak jestem przeszczęśliwa, bo mimo trudnych warunków biegło mi się naprawdę luźno. Co się odwlecze, to nie uciecze – mam nadzieję, że kolejną edycję rozpocznę z rekordem – podsumowała Aleksandra Lisowska, brązowa medalistka mistrzostw Polski w półmaratonie z 2017 roku.

CITY TRAIL

Podczas sobotniego biegu jedna z uczestniczek świętowała swoje urodziny. Agnieszka wraz z przyjaciółmi postanowiła „podwójną dwudziestkę” uczcić przełajową piątką CITY TRAIL. Tuż przed metą na ręce wzięło ją dwóch panów i przeniosło przez linię mety. Celebrując ukończenie biegu i wspomnianych urodzin Agnieszka powiedziała:

– W tym sezonie jest to dopiero mój pierwszy bieg CITY TRAIL. Startowałam w poprzednich latach, od początku pojawienia się cyklu nad Jeziorem Długim. Było to jeszcze pod starą nazwą „zBiegiemNatury”. Zajmowałam nawet miejsca na podium w kategoriach wiekowych ogólnego podsumowania. Wracając do urodzin, polecam wszystkim taką formę świętowania, a jeszcze w gronie biegowych „świrusów” to naprawdę wymarzone urodziny. W przyszłym sezonie postaram się częściej startować i być może powalczę o jakieś wyższe miejsce w nowej kategorii wiekowej. Pogoda do biegania była znakomita, co prawda błotnista nawierzchnia utrudniała nieco rywalizację, ale mnie takie warunki odpowiadają. Sport od zawsze był w moim życiu, bieganie zajmuje szczególne miejsce w moim sercu, przed laty uprawiałam go nawet bardziej wyczynowo startując w barwach „Gwardii” Olsztyn. Obecnie bawię się bieganiem, nawet znacznie dłuższym, bo startowałam już w biegach ultra, chociażby w Chudym Wawrzyńcu w Beskidzie Żywieckim.

Linię mety minęło w sobotę 287 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało blisko 100 młodych adeptów biegania.

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 3 kwietnia w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Trójmiasto

Ostatni z sześciu trójmiejskich biegów odbył się w Gdyni. W trakcie całego sezonu, w biegach wzięło udział łącznie ponad 2500 zawodników – 2061 dorosłych oraz 502 dzieci, co daje średnio 344 dorosłych i 83 dzieci w każdym biegu. Najwyższą frekwencję w biegu głównym odnotowano w styczniu – 385 osób, natomiast wśród dzieci największym zainteresowaniem cieszył się bieg październikowy – 119 uczestników.

Sklasyfikowanych zostało 303 dorosłych, a najszybszym wśród nich został Łukasz Kujawski, drugie miejsce wywalczył Mateusz Kaczmarek, a Michał Czapiński. W rywalizacji kobiet triumfowała Ewelina Paprocka, drugą lokatę zajęła Marta Łagownik, a trzecią – Maria Maj-Roksz.

W niedzielnym – ostatnim biegu zwycięstwo odnieśli Mateusz Kaczmarek, młodzieżowy mistrz Polski na 3000 m z przeszkodami (18:02) i Marta Łagownik, która ukończyła rywalizację w klasyfikacji generalnej na drugim miejscu (20:19).

– Biegłem nieco zachowawczo ze względu na trudną nawierzchnię. Planowałem pobiec treningowo i udało się te założenia zrealizować. Tym samym dołączyłem czwarty bieg potrzebny do klasyfikowania w „generalce” cyklu. Za tydzień startuję w imprezie docelowej pierwszej części sezonu, czyli mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. W sezonie letnim skupię się na swojej koronnej konkurencji, czyli biegu na 3000 m z przeszkodami. Chciałbym poprawić swoje rekordy życiowe na bieżni. Na razie nie planuję zmiany profesji na biegi uliczne. Póki jest progresja wyników będę startował na stadionie. Wydłużanie dystansu docelowego traktuję jako ostateczność. Jeżeli zdrowie będzie dopisywać będziemy się na pewno widywać w kolejnym sezonie CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden – podsumował Mateusz Kaczmarek.

Zwyciężczyni biegu – Marta Łagownik specjalizuje się w triathlonie, jednak biegowo radzi sobie bardzo dobrze (rekord życiowy na 10 km – 36:54).

Tradycyjnie w Gdyni zaskoczyła mnie nawierzchnia. Ostatnio było spore błoto, a dziś w połączeniu ze śniegiem trasa zrobiła się jeszcze bardziej wymagająca. Zazdrościłam uczestnikom, którzy wyposażyli się w nakładki z kolcami. Ja startowałam w zwykłych butach biegowych, co nie ułatwiało mi rywalizacji. Mimo, że miałam bezpieczną przewagę nie mogę powiedzieć, że było łatwo. Ostatnie dwa biegi odpuściłam, byłam na dwóch zgrupowaniach sportowych, trochę chorowałam, ale zależało mi na zajęciu jak najwyższego miejsca w dzisiejszym biegu, aby wspiąć się wyżej w klasyfikacji generalnej. Jestem triathlonistką, ale bardzo lubię startować w Grand Prix CITY TRAIL. Świetne terminy, super trasy, można się naprawdę zmęczyć. Lubię trudne i wymagające trasy, a trójmiejskie do takich należą – podkreśliła zawodniczka.

Linię mety niedzielnego biegu minęło 262 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 61 młodych adeptów biegania.

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 4 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Łódź

5-kilometrowe zmagania w Łodzi przyciągnęły w trakcie edycji łącznie ponad 3000 zawodników – 2219 dorosłych oraz 801 dzieci. Średnio w każdym biegu startowało 503 uczestników – 370 dorosłych i 133 dzieci. Najwyższą frekwencję odnotowano w listopadzie –440 dorosłych oraz 169 dzieci.

Minimum 4 biegi ukończyło 390 dorosłych, a wśród nich najlepszym został Wojciech Sowik, drugie miejsce wywalczył Adam Włodarczyk, a trzecie Paweł Kopaczewski. W rywalizacji kobiet triumfowała Monika Kaczmarek, drugą lokatę zajęła Zuzanna Mokros, a trzecią – Magdalena Pierzchała.

Niedzielny bieg był nietypowy – czołówkę zawodów utworzyli zawodnicy, dla których bieg był „przetarciem” przed Mistrzostwami Polski w Biegach Przełajowych (odbędą się one 17 marca w Żaganiu), ale którzy nie uczestniczą w rywalizacji w cyklu Grand Prix CITY TRAIL. Tym samym dwaj najmocniejsi biegacze klasyfikacji generalnej zajęli miejsca poza podium. Bieg wygrał Robert Głowala, z wynikiem 15:31, który jest rekordem trasy.

– Trasa była dzisiaj wymagająca, dużo błota, nie do końca na kolce, które sprawdzały się na błotnistych odcinkach, a już mniej na kamieniach. Od początku ruszyłem mocno, a ostatnie 2 kilometry kontrolowałem rywali. Był to mój pierwszy start w CITY TRAIL w Łodzi – zobaczymy, czy pomoże w walce podczas mistrzostw Polski – mówił na mecie Robert Głowala, brązowy medalista mistrzostw Polski w półmaratonie z 2017 roku.

Trzecie miejsce zajął Tomasz Osmulski, który wygrał CITY TRAIL w edycji 2015/2016, jednak w kończącym się dzisiaj sezonie pobiegł dopiero drugi raz.

– Szczerze mówiąc myślałem, że trasa będzie bardziej zmarznięta, a zarazem szybsza, a okazało się, że dzisiaj mieliśmy wiosnę. Mocna konkurencja przed przełajowymi mistrzostwami Polski  umożliwiła zrobienie dobrego sprawdzianu. Jestem zadowolony zarówno z czasu, jak i miejsca, które dziś wywalczyłem. Mam nadzieję, że nasza ekipa z RKS Łódź powalczy za tydzień nie tylko indywidualnie, ale również w klasyfikacji drużynowej. Trzymajcie kciuki za biegaczy z Łodzi! – podkreślił po biegu Tomasz Osmulski, wielokrotny medalista krajowego czempionatu.

Wśród kobiet najlepszą okazała się Zuzanna Mokros – druga zawodniczka klasyfikacji generalnej (jej dzisiejszy czas to 18:28).

Linię mety niedzielnego biegu minęło 345 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 85 młodych adeptów biegania.

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 27 marca w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Lokalnym współorganizatorem biegów w Łodzi jest firma InesSport.

W cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden biorą udział: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. W edycji 2017/2018 rozegrane zostaną jeszcze 4 biegi – 17 marca w Lublinie, 18 marca w Warszawie, 24 marca w Poznaniu oraz 25 marca w Bydgoszczy.

Informacje o imprezie znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.