28. Bieg Konstytucji 3 Maja. Niedługo zapisy

Minutę po północy, 14 kwietnia, rozpoczną się internetowe zapisy do 28. Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie. Będzie to pierwsza w tym roku impreza z cyklu Warszawska Triada Biegowa, do której należą trzy biegi o charakterze patriotycznym organizowane pod hasłem „Zabiegaj o pamięć”. Listy startowe zostaną zamknięte, gdy osiągnięty zostanie limit siedmiu tysięcy uczestników. 

Stołeczny 28. Bieg Konstytucji 3 Maja będzie jednym z punktów obchodów 227 rocznicy uchwalenia ustawy zasadniczej, przyjętej przez Sejm na Zamku Królewskim w Warszawie 3 maja 1791 roku. Konstytucja 3 maja była pierwszą taką ustawą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku.

Zapisy do tegorocznego Biegu Konstytucji 3 Maja ruszą 14 kwietnia o godz. 00:01 i podobnie jak w latach poprzednich, prowadzone będą przez stronę www.aktywnawarszawa.waw.pl. Wysokość opłaty startowej wynosi: od dnia 14 kwietnia do dnia 27 włącznie – 50 zł pakiet, natomiast w dniach 28 kwietnia do 3 maja – 60 zł pakiet. Organizatorzy w tym roku przygotowali 7 000 pakietów startowych, w tym 1 000 miejsc dla dzieci, które wezmą udział w 7. Biegu z Maskotką. Bieg główny tradycyjnie odbędzie się na dystansie 5 km, a zawodnicy wystartują o godz. 11:00 przy Al. Hopfera (Park Agrykola). Trasa została wytyczona ulicami: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykola, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego, aż do mety na ulicy Rozbrat.

Bieg KonstytucjiNa biegaczy czekać więc będzie wymagający podbieg pod Agrykolę, potem jednak będzie już z górki. I to dosłownie, bo ul. Górnośląska dość mocno prowadzi w dół. Trasa biegu, posiadająca atest PZLA, prowadzi w pobliżu miejsc, związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją.

Poza biegiem głównym, który dedykowany jest dla starszych uczestników, już po raz siódmy o godzinie 10:30 wystartuje Bieg Dzieci – Bieg z Maskotką. Maluchy będą miały do pokonania dystans 700 metrów, a w zmaganiach będzie mogło wziąć udział nawet 1000 młodych sportowców.

Bieg Konstytucji 3 Maja

28. Bieg Konstytucji 3 Maja jest pierwszą tegoroczną imprezą biegową, wchodzącą w skład Warszawskiej Triady Biegowej, cyklu biegów organizowanych pod hasłem „Zabiegaj o Pamięć”. Pozostałe biegi triady to Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości. W ubiegłym roku po raz pierwszy wprowadzono klasyfikację generalną dla uczestników wszystkich trzech biegów. Zawodników klasyfikowano w zależności od pokonanych dystansów: 5-5-10 lub 5-10-10 km. W zestawieniu 5-5-10 km znalazło się 563 biegaczy, wśród których najlepsi okazali się Maciej Badurek oraz Marta Zalewska. Natomiast klasyfikacja 5-10-10 zgromadziła 1373 zawodników, a zwycięzcami zostali Kamil Jastrzębski i Anna Łapińska. Klasyfikacja generalna Warszawskiej Triady Biegowej prowadzona będzie także w tym roku.

Ubiegłoroczną edycję Biegu Konstytucji 3 Maja wygrał Kamil Jastrzębski z wynikiem 14:48, a wśród kobiet najszybszą zawodniczką była Iwona Bernardelli  z czasem 16:24. Do mety biegu dotarła rekordowa liczba 4 264 uczestników.

Więcej informacji na stronie www.aktywnawarszawa.waw.pl lub na Facebooku.

 

Fot. Facebook/AktywnaWarszawa