Grycko i Rutkowska najlepsi w Mistrzostwach Polski w biegu na 10 000 m!

Na stadionie MOSiR-u w Łomży rozegrano Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 metrów. Rywalizacja na bieżni toczyła się o tytuły mistrzowskie, ale także o uzyskanie minimum na sierpniowe ME w Berlinie. Mistrzem Polski został Tomasz Grycko, srebrny medal zdobył Szymon Kulka, a na najniższym stopniu podium stanął Dawid Malina. Wśród kobiet po raz trzeci z rzędu bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Rutkowska. Drugie miejsce i srebrny medal zdobyła Paulina Kaczyńska z WMLKS Pomorza Stargard, a brązową medalistką została Olga Kalendarova-Ochal.  

Stadion Miejski w Łomży był areną zmagań czołowych polskich długodystansowców o tytuł Mistrza Polski w biegu na 10 000 metrów. Faworytem do złotego medalu typowany był Tomasz Grycko, który na tym dystansie triumfował już w 2016 roku. Do walki o zwycięstwo włączyć mieli się Szymon Kulka i Dawid Malina, brązowy medalista z dwóch poprzednich mistrzostw. Wśród kobiet zdecydowaną faworytką była Katarzyna Rutkowska, niepokonana na tym dystansie od 2016 roku. O czołowe lokaty powalczyć miały również Paulina Kaczyńska – mistrzyni Polski z 2015 roku, Aleksandra Brzezińska – brązowa medalistka rozegranych miesiąc temu MP w przełajach czy Aleksandra Lisowska, która wysoką formą błysnęła podczas ORLEN Warsaw Marathon.

W biegu pań praktycznie od samego początku ton rywalizacji nadawała Rutkowska. Zawodniczka KS Podlasie Białystok z każdym kolejnym okrążeniem powiększała swoją przewagę nad rywalkami, tocząc już tylko walkę o jak najlepszy rezultat. Za plecami Rutkowskiej trwała walka o dwa pozostałe miejsca na podium. Długo ramię w ramię biegły Paulina Kaczyńska i Aleksandra Lisowska. Ostatecznie zmęczoną jeszcze trudami maratonu Lisowską zdołały wyprzedzić Olga Kalendarova-Ochal i Monika Andrzejczak, które stoczyły zaciętą walkę o trzecie miejsce.

Złoty medal i tytuł mistrzyni Polski w biegu na 10 000 metrów zdobyła Katarzyna Rutkowska uzyskując wynik 33:24.08. Do minimum na ME w Berlinie (32:50) jednak trochę zabrakło. Rutkowska tytuł mistrzowski zdobyła po raz trzeci z rzędu, a w historii mistrzostw lepsza jest jedynie Renata Kokowska, triumfatorka aż pięciu początkowych edycji imprezy. Zdobywając złoty medal zawodniczka Podlasia Białystok wskoczyła na czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej w historii imprezy.

Katarzyna Rutkowska
Katarzyna Rutkowska Fot. Krzysztof Karpiński

Drugie miejsce i srebrny medal z wynikiem 33:29.05 zdobyła Paulina Kaczyńska. – Nie nastawiałam się na medal, wcześniejsze starty dały mi się mocno we znaki, więc chciałam po prostu dobrze pobiec. Dopiero po 5 kilometrze zaczęło mi się biec lepiej i zaczęłam odrabiać straty. Ostatecznie na mecie uplasowałam się 5 sekund za pierwszą zawodniczką. Był to bieg bardzo taktyczny i pokazałam, że pomimo dużej przewagi pierwszej zawodniczki nigdy nie można lekceważyć reszty, bo to jest sport i wszystko się może wydarzyć. Do rekordu życiowego zabrakło 3 sekund, ale treningi idą w dobrym kierunku i z optymizmem patrzę na kolejne starty. – powiedziała Paulina Kaczyńska.

Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyła Olga Kalendarova-Ochal (34:14.19), która na ostatniej prostej zdołała wyprzedzić Monikę Andrzejczak (33:15.12). – Jadąc na mistrzostwa Polski nie liczyłam na medal, bo obecnie jestem w treningu do maratonu i nie mam takiej szybkości jak pozostałe dziewczyny. Założenie było takie, że mam biec swoje czyli 3.28-3.25/km, żeby powalczyć o dobry wynik i jak najlepsze miejsce dla drużyny Prefbet Śniadowo Łomża. W pewnym momencie zauważyłam, że dziewczyny przede mną słabną, powoli zaczęłam przyspieszać i przesuwać się wyżej. Zrozumiałam że mogę mieć medal, więc zapomniałam o swoim tempie, maratonie, i zaryzykowałam. Na ostatnim okrążeniu biegłam razem z Moniką Andrzejczak, wiedziałam że na finiszu będzie szybsza więc nie czekałam i na 200 metrów do mety poszłam do przodu. Nie mogę uwierzyć że mam medal! – powiedziała brązowa medalistka MP Olga Kalendarova-Ochal.

Piątą zawodniczką na mecie była Aleksandra Lisowska, która potwierdziła wysoką formę poprawiając swój dotychczasowy rekord życiowy (35:46.69) na tym dystansie o ponad minutę – 34:28.28. – Początek biegu ułożył się po mojej myśli, biegło mi się bardzo fajnie. Pierwsze 5 000 metrów pokonałam w tempie na nowy rekord życiowy. Problemy zaczęły się gdy stawka się rozciągnęła i musiałam biec sama. Wyszło zmęczenie maratonem, który przebiegłam kilka dni wcześniej. W drugiej części dystansu momentami biegło mi się ciężej niż podczas niedzielnego maratonu.  Uważam, że brakło mi właśnie kilku dni, by dojść do pełnej regeneracji. Ale i tak jestem bardzo zadowolona. Przezwyciężyłam problemy, ukończyłam bieg z nową życiówką. Pogoda była dziś świetna, nie za zimno, nie za gorąco, praktycznie bezwietrznie. W sam raz na bicie rekordów. – mówiła Aleksandra Lisowska.

Medaliści Mistrzostw Polski z ASICS FrontRunner Poland – od lewej: Szymon Kulka, Olga Ochal, Paweł Ochal, Aleksandra Lisowska, Paulina Kaczyńska, Damian Kabat

Wśród panów rywalizację o tytuł mistrza Polski rozegrano w dwóch seriach. Najszybsi zawodnicy pobiegli w drugiej serii. Tu również obyło się bez niespodzianek. Wskazywani przez ekspertów faworyci nie zawiedli i w komplecie zameldowali się na podium. Najlepszym zawodnikiem w kraju został Tomasz Grycko. Zawodnik UKS Bliza Władysławowo powtórzył swój niedawny sukces z przełajowych MP w Żaganiu i w Łomży również stanął na najwyższym stopniu podium z wynikiem 28:56.81. Do pełni szczęścia czyli minimum na ME w Berlinie (28:50) zabrakło jednak niespełna 7 sekund. Na pocieszenie Tomaszowi Grycko pozostał nowy rekord życiowy. Na drugim miejscu zdobywając srebrny medal, zawody ukończył Szymon Kulka. Zawodnik gospodarzy LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża na mecie uzyskał czas 29:31.63. Brązowym medalistą po raz trzeci z rzędu został Dawid Malina (29:41.38).

Tomasz Grycko
Tomasz Grycko Fot. Piotr Robakowski

Dla Katarzyny Rutkowskiej i Tomasza Grycko to kolejne zdobyte tytuły mistrzowskie po zwycięstwie w marcowych Mistrzostwach  Polski w biegach przełajowych, które odbyły się w Żaganiu.

Wyniki Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów – Łomża 2018

Mężczyźni:

 1. Tomasz Grycko (UKS Bliza Władysławowo) 28.56.81 PB
 2. Szymon Kulka (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 29.31.63
 3. Dawid Malina (TL ROW Rybnik) 29.41.38
 4. Kamil Karbowiak (LZS KL Kotwica Brzeg) 29.51.83 PB
 5. Robert Głowala (GKS Wilga Garwolin) 30.07.15
 6. Damian Kabat (WMLKS Pomorze Stargard) 30.08.42 PB
 7. Łukasz Oślizło (AZS-AWF Katowice) 30:13.84
 8. Mateusz Kaczor (RLTL ZTE Radom) 30:24.69
 9. Tomasz Osmulski (RKS Łódź) 30:27.33
 10. Emil Dobrowolski (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 30:28.12 PB

Kobiety:

 1. Katarzyna Rutkowska (Podlasie Białystok) 33.24.08
 2. Paulina Kaczyńska (WMLKS Pomorze Stargard) 33.29.05
 3. Olga Kalendarowa-Ochal (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 34.14.19 PB
 4. Monika Andrzejczak (MKL Szczecin) 34.15.12 PB
 5. Aleksandra Lisowska (KS AZS UWM Olsztyn) 34.28.28 PB 
 6. Agnieszka Gortel-Maciuk (TS AKS Chorzów) 34.31.12 PB 
 7. Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) 35:12.16
 8. Anna Gosk (KS Podlasie Białystok) 35:19.48 PB
 9. Anna Wójcik (KKS Victoria Stalowa Wola) 35:57.38
 10. Izabela Parszczyńska (KS Podlasie Białystok) 36:24.99 PB 
Klasyfikacja Drużynowa

Mężczyźni:

 1. LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża II
 2. LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża I
 3. AZS-AWF Katowice
 4. TL ROW Rybnik
 5. WKS Wawel Kraków

Kobiety:

 1. KS Podlasie Białystok
 2. LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża I
 3. LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża II