Grycko i Rutkowska najlepsi w Mistrzostwach Polski w biegu na 10 000 m!

Na stadionie MOSiR-u w Łomży rozegrano Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 metrów. Rywalizacja na bieżni toczyła się o tytuły mistrzowskie, ale także o uzyskanie minimum na sierpniowe ME w Berlinie. Mistrzem Polski został Tomasz Grycko, srebrny medal zdobył Szymon Kulka, a na najniższym stopniu podium stanął Dawid Malina. Wśród kobiet po raz trzeci z rzędu bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Rutkowska. Drugie miejsce i srebrny medal zdobyła Paulina Kaczyńska z WMLKS Pomorza Stargard, a brązową medalistką została Olga Kalendarova-Ochal.

Stadion Miejski w Łomży był areną zmagań czołowych polskich długodystansowców o tytuł Mistrza Polski w biegu na 10 000 metrów. Faworytem do złotego medalu typowany był Tomasz Grycko, który na tym dystansie triumfował już w 2016 roku. Do walki o zwycięstwo włączyć mieli się Szymon Kulka i Dawid Malina, brązowy medalista z dwóch poprzednich mistrzostw. Wśród kobiet zdecydowaną faworytką była Katarzyna Rutkowska, niepokonana na tym dystansie od 2016 roku. O czołowe lokaty powalczyć miały również Paulina Kaczyńska – mistrzyni Polski z 2015 roku, Aleksandra Brzezińska – brązowa medalistka rozegranych miesiąc temu MP w przełajach czy Aleksandra Lisowska, która wysoką formą błysnęła podczas ORLEN Warsaw Marathon.

W biegu pań praktycznie od samego początku ton rywalizacji nadawała Rutkowska. Zawodniczka KS Podlasie Białystok z każdym kolejnym okrążeniem powiększała swoją przewagę nad rywalkami, tocząc już tylko walkę o jak najlepszy rezultat. Za plecami Rutkowskiej trwała walka o dwa pozostałe miejsca na podium. Długo ramię w ramię biegły Paulina Kaczyńska i Aleksandra Lisowska. Ostatecznie zmęczoną jeszcze trudami maratonu Lisowską zdołały wyprzedzić Olga Kalendarova-Ochal i Monika Andrzejczak, które stoczyły zaciętą walkę o trzecie miejsce.

Złoty medal i tytuł mistrzyni Polski w biegu na 10 000 metrów zdobyła Katarzyna Rutkowska uzyskując wynik 33:24.08. Do minimum na ME w Berlinie (32:50) jednak trochę zabrakło. Rutkowska tytuł mistrzowski zdobyła po raz trzeci z rzędu, a w historii mistrzostw lepsza jest jedynie Renata Kokowska, triumfatorka aż pięciu początkowych edycji imprezy. Zdobywając złoty medal zawodniczka Podlasia Białystok wskoczyła na czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej w historii imprezy.

Katarzyna Rutkowska
Katarzyna Rutkowska Fot. Krzysztof Karpiński

Drugie miejsce i srebrny medal z wynikiem 33:29.05 zdobyła Paulina Kaczyńska. – Nie nastawiałam się na medal, wcześniejsze starty dały mi się mocno we znaki, więc chciałam po prostu dobrze pobiec. Dopiero po 5 kilometrze zaczęło mi się biec lepiej i zaczęłam odrabiać straty. Ostatecznie na mecie uplasowałam się 5 sekund za pierwszą zawodniczką. Był to bieg bardzo taktyczny i pokazałam, że pomimo dużej przewagi pierwszej zawodniczki nigdy nie można lekceważyć reszty, bo to jest sport i wszystko się może wydarzyć. Do rekordu życiowego zabrakło 3 sekund, ale treningi idą w dobrym kierunku i z optymizmem patrzę na kolejne starty. – powiedziała Paulina Kaczyńska.

Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyła Olga Kalendarova-Ochal (34:14.19), która na ostatniej prostej zdołała wyprzedzić Monikę Andrzejczak (33:15.12). – Jadąc na mistrzostwa Polski nie liczyłam na medal, bo obecnie jestem w treningu do maratonu i nie mam takiej szybkości jak pozostałe dziewczyny. Założenie było takie, że mam biec swoje czyli 3.28-3.25/km, żeby powalczyć o dobry wynik i jak najlepsze miejsce dla drużyny Prefbet Śniadowo Łomża. W pewnym momencie zauważyłam, że dziewczyny przede mną słabną, powoli zaczęłam przyspieszać i przesuwać się wyżej. Zrozumiałam że mogę mieć medal, więc zapomniałam o swoim tempie, maratonie, i zaryzykowałam. Na ostatnim okrążeniu biegłam razem z Moniką Andrzejczak, wiedziałam że na finiszu będzie szybsza więc nie czekałam i na 200 metrów do mety poszłam do przodu. Nie mogę uwierzyć że mam medal! – powiedziała brązowa medalistka MP Olga Kalendarova-Ochal.

Piątą zawodniczką na mecie była Aleksandra Lisowska, która potwierdziła wysoką formę poprawiając swój dotychczasowy rekord życiowy (35:46.69) na tym dystansie o ponad minutę – 34:28.28. – Początek biegu ułożył się po mojej myśli, biegło mi się bardzo fajnie. Pierwsze 5 000 metrów pokonałam w tempie na nowy rekord życiowy. Problemy zaczęły się gdy stawka się rozciągnęła i musiałam biec sama. Wyszło zmęczenie maratonem, który przebiegłam kilka dni wcześniej. W drugiej części dystansu momentami biegło mi się ciężej niż podczas niedzielnego maratonu.  Uważam, że brakło mi właśnie kilku dni, by dojść do pełnej regeneracji. Ale i tak jestem bardzo zadowolona. Przezwyciężyłam problemy, ukończyłam bieg z nową życiówką. Pogoda była dziś świetna, nie za zimno, nie za gorąco, praktycznie bezwietrznie. W sam raz na bicie rekordów. – mówiła Aleksandra Lisowska.

Medaliści Mistrzostw Polski z ASICS FrontRunner Poland – od lewej: Szymon Kulka, Olga Ochal, Paweł Ochal, Aleksandra Lisowska, Paulina Kaczyńska, Damian Kabat

Wśród panów rywalizację o tytuł mistrza Polski rozegrano w dwóch seriach. Najszybsi zawodnicy pobiegli w drugiej serii. Tu również obyło się bez niespodzianek. Wskazywani przez ekspertów faworyci nie zawiedli i w komplecie zameldowali się na podium. Najlepszym zawodnikiem w kraju został Tomasz Grycko. Zawodnik UKS Bliza Władysławowo powtórzył swój niedawny sukces z przełajowych MP w Żaganiu i w Łomży również stanął na najwyższym stopniu podium z wynikiem 28:56.81. Do pełni szczęścia czyli minimum na ME w Berlinie (28:50) zabrakło jednak niespełna 7 sekund. Na pocieszenie Tomaszowi Grycko pozostał nowy rekord życiowy. Na drugim miejscu zdobywając srebrny medal, zawody ukończył Szymon Kulka. Zawodnik gospodarzy LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża na mecie uzyskał czas 29:31.63. Brązowym medalistą po raz trzeci z rzędu został Dawid Malina (29:41.38).

Tomasz Grycko
Tomasz Grycko Fot. Piotr Robakowski

Dla Katarzyny Rutkowskiej i Tomasza Grycko to kolejne zdobyte tytuły mistrzowskie po zwycięstwie w marcowych Mistrzostwach  Polski w biegach przełajowych, które odbyły się w Żaganiu.