Pobiegł w 7. Biegu 10 km Szpot Swarzędz i wyjechał nowiutkim Hyundai-em i10

W niedzielę 22 kwietnia, na najszerszej arterii komunikacyjnej Swarzędza – ulicy Cieszkowskiego stanęło ponad 2550 zawodników z całego kraju i zza wschodniej granicy, by na wystrzał armatni ruszyć na trasę 7. Biegu 10 km Szpot Swarzędz. Rywalizację zdominowali biegacze z Ukrainy, którzy zajęli cztery miejsca w pierwszej piątce biegu oraz całe podium wśród kobiet. Tradycją imprezy w Swarzędzu, jest losowanie wśród wszystkich uczestników biegu Nagrody Głównej – samochodu osobowego. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do zawodnika z miejscowości Sucharzewo w województwie kujawsko – pomorskim, który stał się posiadaczem auta marki Hyundai i10. 

7. Bieg 10 km Szpot Swarzędz poprzedziła zorganizowana w sobotę II Olimpiada Biegowa Dzieci i i Młodzieży z udziałem 750 młodych sportowców. Niedzielną imprezę rozpoczął Bieg VIP-ów, w którym tuż przed startem do biegu głównego, na dystansie 380 metrów rywalizowali parlamentarzyści, samorządowcy, znani sportowcy i szefowie lokalnych firm. Punktualnie o godzinie 10:33 wystrzał armatni dał sygnał do startu 7. Biegu 10 km Szpot Swarzędz i ponad 2550 zawodników przy pięknej, słonecznej pogodzie oraz licznie zgromadzonych kibicach, wyruszyło na trasę biegu. Startującym biegaczom dodatkowej motywacji oraz pozytywnej energii dostarczył Jacek „Mezo” Mejer. Najlepszy raper wśród maratończyków i najlepszy maratończyk wśród raperów wykonał ze sceny ustawionej przy linii startu utwór pt. „Życiówka”.

Wyśrubowane rekordy swarzędzkiej „dziesiątki”, ale także wartościowe nagrody przyciągają do tego miasta rokrocznie tysiące biegaczy. W siedmiu dotychczas zorganizowanych  biegach wzięło udział łącznie ponad  17 400 uczestników. Jest to zatem bez wątpienia jeden z największych biegów ulicznych na dystansie 10 kilometrów nie tylko w Wielkopolsce.

– Przeglądając listy startowe bardzo trudno było nam w tym roku wskazać tak zwanych murowanych faworytów biegu – powiedział Marek Wajer rzecznik prasowy 7. Biegu 10 km Szpot Swarzędz. – W tegorocznym biegu nie wzięli udziału biegacze z Kenii, ale pojawiła się bardzo mocna oraz liczna grupa zawodników z Ukrainy. To właśnie goście zza wschodniej granicy nadawali ton rywalizacji i znaleźli się na najwyższych miejscach podium” – dodał M. Wajer.

Wypełnione do ostatniego miejsca trybuny zmodernizowanego Stadionu Miejskiego w Swarzędzu, gdzie na tartanowej bieżni zlokalizowana była meta biegu, dokładnie po 30 minutach i 47 sekundach powitały gromkimi brawami zwycięzcę 7. Biegu 10 km Szpot Swarzędz – Pawła Olijnyka z Czernichowa (Ukraina) . Drugi na mecie zameldował się reprezentant UKS Fala Swarzędz Krzysztof Hadas z czasem 31:17, a na trzecim miejscu z czasem 31:35 przybiegł Sergii Okseniuk z Bród (Ukraina).

Bieg 10 km Szpot Swarzędz

Na pierwszą  zawodniczkę, którą była Kristina Bogomiakova z miejscowości Brody (Ukraina) kibice czekali 35:37 sekund. Na drugim miejscu z wynikiem 35:42 zameldowała się Olena Popova, a na trzecim Svetlana Olijnik, prywatnie żona zwycięzcy, z czasem 36:04. Nie zostały zatem pobite rekordy swarzędzkiej 10-tki, które od 2012 roku wynoszą: 28:30 w kategorii mężczyzn i 33:35 w kategorii kobiet. Być może przyczyniła się do tego wysoka – jak na kwiecień – temperatura powietrza wynosząca ponad 20 stopni Celsjusza. Pobity został natomiast rekord uderzeń zlokalizowanego za linią mety „Dzwonu rekordzisty”, co oznacza, że kilkaset osób ustanowiło 22 kwietnia w Swarzędzu swoje nowe rekordy życiowe na dystansie 10 kilometrów.

Bieg 10 km Szpot Swarzędz

W kategorii Najlepsza Wielkopolanka zwyciężyła Monika Brzozowska z Krzepic, a Najlepszym Wielkopolaninem okazał się Krzysztof Hadas . Natomiast w kategorii Najlepsza Swarzędzanka wygrała Ewelina Kasprzak. Najlepszym Swarzędzaninem został Radosław Pluciński.

Bieg 10 km Szpot Swarzędz

W losowaniu nagrody głównej – samochodu Hyundai i10 – szczęście uśmiechnęło się do  Jana Dębskiego  z  miejscowości Sucharzewo w województwie kujawsko – pomorskim, który biegł z numerem startowym 185. To właśnie ten zawodnik niebawem wyjedzie z salonu marki Hyundai firmy Szpot przy ulicy Wrzesińskiej 174, nowiutkim Hyundai-em i10. Najpierw bowiem trzeba załatwić wszelkie formalne wymogi wynikające z faktu wylosowania tak wartościowej wygranej.  Natomiast  przeprowadzona po biegu tradycyjna aukcja na rzecz wsparcia dalszego leczenia, walczącej od ponad 6 lat z nowotworem złośliwym 10-letniej Nikoli Kubiak ze Swarzędza, przyniosła wraz z licytacją numeru startowego 1 kwotę ponad 6 400 złotych. Pieniądze te w całości trafią do Fundacji  „Zdążyć z pomocą”, której podopieczną jest Nikola.

Bieg 10 km Szpot Swarzędz

Łącznie, na podium w swarzędzkim Amfiteatrze po odbiór nagród zostało zaproszonych ponad 200 biegaczek i  biegaczy. Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich już dzisiaj do Swarzędza na III Półmaraton Szpot Swarzędz, który odbędzie się 9 września 2018 roku. Zapisy już trwają na stronie www.biegi.szpot.pl

Pełne wyniki 7. Biegu 10 km Szpot Swarzędz 

Fot. Jerzy Kot