PZU Cracovia Maraton walczy o rekordy i odznakę IAAF Road Race Bronze Label

Bardzo ambitne cele wyznaczyli sobie uczestnicy i organizatorzy 17. PZU Cracovia Maraton, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia. Biegacze chcą poprawić najlepszy wynik krakowskiej imprezy, a gospodarzom wydarzenia marzy się kolejny rekord frekwencji. Poczyniono też starania o uzyskanie prestiżowej odznaki IAAF Road Race Bronze Label. 

– Mam nadzieję, że 17. PZU Cracovia Maraton będzie maratonem rekordów – powiedział Krzysztof Kowal, dyrektor 17. PZU Cracovia Maraton. – Prawie 8 tysięcy osób wyraziło chęć wystartowania w tym królewskim biegu na dystansie 42 km 195 m. Wszyscy bardzo sobie cenią to, że start i metą są usytuowane na Rynku Głównym oraz możliwość rywalizacji wśród zabytków Krakowa. Po pięciu latach wracamy na trasę jednej pętli, co w naszym mieście nie jest łatwym zadaniem.

Maratończycy znów dotrą do Nowej Huty. Ukształtowanie trasy sprzyjać będzie poprawieniu rekordu (2:11.26) należącego od 2009 roku do Kenijczyka Juliusa Kipkorira Kilimo.

Trasa Cracovia Maraton

Trasa 17. PZU Cracovia Maraton w dużej rozdzielczości

– W tej chwili mamy potwierdzenie, że zgłosiło się blisko tysiąc biegaczy z zagranicy, co sprawia, iż jesteśmy najbardziej międzynarodowym maratonem w Polsce. Wśród zawodników są przedstawiciele takich krajów jak Malezja, Meksyk, Brazylia, czy Japonia – dodał Dyrektor Kowal.

Organizatorzy PZU Cracovia Maraton poinformowali, że podjęli starania o przyznanie brązowej odznaki Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej – IAAF Road Race Bronze Label. Do Krakowa przyjedzie więc z Londynu delegat IAAF, Pani Hilary Walker. – Wymagań jest mnóstwo, ale chcemy, by nasz maraton miał taki certyfikat. To większy prestiż dla biegu i szansa na jeszcze większą liczbę uczestników, a zmierzamy do tego, by było ich 10 tysięcy – podkreślił Krzysztof Kowal. Obecnie to prestiżowe odznaczenie posiadają w Polsce trzy biegi: PZU Maraton Warszawski, ONICO Gdynia Półmaraton oraz DOZ Maraton Łódź. Odznakę wyższej rangi – IAAF Road Race Silver Label – posiada jedynie ORLEN Warsaw Marathon. Złotego wyróżnienia w naszym kraju nie otrzymała jeszcze żadna impreza.

IAAF Road Race Labels

Wysoki poziom sportowy 17. PZU Cracovia Maraton ma zapewnić elita zawodniczek i zawodników. – Maraton jest jedyną konkurencją, w której może wystartować każdy – wyczynowiec, amator, osoba niepełnosprawna i zmagać się nie tyle z przeciwnikiem, co z samym sobą, dlatego maraton cieszy się tak dużą popularnością. PZU Cracovia Maraton ciągle się rozwija i jest na dobrej drodze, by stać się czołowym maratonem w Europie. Jednym z wymogów jest udział kilkunastu biegaczy legitymujących się odpowiednimi wynikami. Na naszej tegorocznej liście mamy pięciu zawodników z rekordami życiowymi poniżej 2:10. – mówił Dariusz Kaczmarski, Koordynator ds. Elity 17. PZU Cracovia Maraton.

Jest wśród nich trzykrotny zwycięzca krakowskiego maratonu Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva, który pojawił się na czwartkowej konferencji prasowej. – Przygotowywałem się od trzech miesięcy, codziennie biegając ponad 25 kilometrów. Trenowałem swoją szybkość i siłę. Jestem przygotowany do biegu. Moim celem jest zwycięstwo, chciałbym też pobić rekord trasy oraz poprawić mój rekord życiowy. – mówił Cosmas Mutuku Kyeva.

Cracovia Maraton

W Krakowie wystartuje także Japończyk Yoshiki Kawauchi, którego brat – Yuki Kawauchi w niesamowitych okolicznościach, wygrał w niedzielę jeden z najsłynniejszych maratonów na świecie – Boston Marathon.

Dużą atrakcją okazał się sobotni Bieg Nocny na 10 km, ze startem i metą również na Rynku Głównym. Wypełniony został limit startujących – 3500 osób. Ogromne zainteresowanie wywołały także biegi dla najmłodszych oraz Cracovia Maraton na Rolkach.

W biurze zawodów, znajdującym się pod trybuną wschodnią Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, czynnym w czwartek i w piątek w godz. 15:00-20:00, a w sobotę w godz. 10:00-20:00 można się jeszcze zgłosić do 17. PZU Cracovia Maraton i Mini Cracovia Maraton, natomiast w niedzielę na Rynku Głównym do biegów w szpilkach i krawacie.

Dobrą tradycją krakowskiego maratonu jest udział w nim sportowców niepełnosprawnych.

–  Od samego początku był to jeden z priorytetów Cracovia Maraton – podkreślił Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa Bogdan Dąsal. – Z roku na rok obserwujemy coraz większą liczbę startujących nie tylko w kategoriach przewidzianych  regulaminem, ale także z innymi niepełnosprawnościami. To efekt przekazywania w środowisku osób niepełnosprawnych informacji o otwartości naszego maratonu. Bardzo się z tego cieszymy. Procentuje kilkunastoletni wysiłek. W koronnej konkurencji – na wózkach – mamy zawodników z Czech, Słowacji, Ukrainy oraz także z Egiptu. 

Reprezentujący sponsora tytularnego PZU Koordynator ds. Zaangażowań Społecznych Grzegorz Krawczyk skupił się w swoim wystąpieniu na ciekawych propozycjach, z których będą mogli skorzystać zarówno maratończycy, jak i kibice: – Chciałbym zachęcić do uczestnictwa w projekcie „Podziel się kilometrem”, z którego przekazujemy środki finansowe dla organizacji charytatywnych. Zapraszamy serdecznie w niedzielę do naszej strefy na Rynku Głównym. Złotówki wybiegane między 8:00 a 16:00 otrzyma Fundacja Siepomaga. Dla maratończyków przygotowaliśmy prezent w postaci bezpłatnych zdjęć. Aby je otrzymać, należy się zarejestrować na stronie www.pzucracoviamaraton.pl/pic2go. Inną fotograficzną niespodziankę przygotowaliśmy na EXPO na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały koszulki i medale oraz zabawny rysunek Andrzeja Mleczki upamiętniający 17. PZU Cracovia Maraton.

O niedzielnej próbie pobicia rekordu Guinnessa w dryblowaniu piłką na maratońskim dystansie 42 km 195 m poinformował Dariusz Kołodziejczyk. Jego ambicją jest poprawienie wyczynu Duńczyka Jana Schrødera La Caille z 17 marca 2013 r. – 3:29.55.

17. PZU Cracovia Maraton wystartuje w niedzielę o godzinie 9:00. Zmagania maratończyków będzie można śledzić za pomocą specjalnej transmisji internetowej.

Elita 17. PZU Cracovia Maraton:

Mężczyźni:

 • Jackson Kipkoech Kobut (KEN) – 2:07:30
 • Habtamu Asefa (ETH) – 2:08:28
 • Emannuel Tirop Keter ( KEN) – 2:08:47
 • Birhanu Bekele Berga (ETH) – 2:09:41
 • Cosmas Mutuku Kyeva (KEN) – 2:09:57
 • Worneh Fikre (ETH) – 2:12:10
 • Solomon Lema Biratu (ETH) – 2:12:17
 • David Kiprono Metto – 2:12:33
 • Fikadu Haile Feleke (ETH) – 2:14:32
 • Aredo Shifera Tamru (ETH) – 2:14:51
 • Yoshiki Kawauchi (JPN) – 2:17:27
 • Stephen Mutai (KEN) – 2:18:51
 • Krzysztof Bartkiewicz (POL) – 2:23:47
 • Łukasz Kapłon (POL) – 2:29:41
 • Andrzej Rogiewicz (POL) – debiut
 • Yuusef Nasir (BRN) – debiut

Kobiety:

 • Naomi Jopkosgei Maiyo (KEN) –  2:31:30
 • Belaynesh Shifera Yigezu (ETH) – 2:31:08
 • Halima Hussein Kayo (ETH) – 2:33:26
 • Vera Nunes (POR) – 2:34:18
 • Harrison Sue (GBR) – 2:36:13
 • Mercyline Jeronoh (KEN) – 2:41:40
 • Lilia Fiskovicz (MLD) – 2:34:05
 • Joanna Zakrzewski (GBR) – 2:39:15
 • Ewa Jagielska (POL) – 2:41:51
 • Harrison Sue (GBR) – 2:36:13
 • Oksana Yurczuk (UKR) – 2:40:19
 • Patrycja Włodarczyk (POL) – 2:50:22

 

źródło: ZiS Kraków

Fot. Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS