Virtuti Militari Bieg Honoru – impreza z historią w tle

W dniach 19-20 maja w malowniczej scenerii Doliny Popradu odbędzie się trzecia edycja „Virtuti Militari – Bieg Honoru”. Co wyróżnia to biegowe wydarzenie na tle innych? Przede wszystkim to, że oprócz wymiaru czysto sportowej rywalizacji będzie to doskonała okazja do podróży w czasie i przeniesienia się w realia II Wojny Światowej. Jest to bowiem reżyserowany bieg przeszkodowy, oparty na wydarzeniach historycznych II Wojny Światowej, nawiązujący do wydarzeń jakie rozgrywały się na Sądecczyźnie, gdzie w strefie przygranicznej kurierzy AK przeprowadzali na stronę słowacką ludzi podziemia.

Wyobraź sobie, że zamykasz oczy i przenosisz się w czasie… Jest rok 1943, Polski nie ma, znajduje się pod okupacją niemiecką. Pogłoski o rychłym zakończeniu wojny są coraz częstsze, jednak aby „stały się ciałem” potrzeba ogromnego wysiłku – również Twojego. Zostań kurierem Podziemnego Państwa Polskiego i pomóż pokonać niemieckiego okupanta!

Tak zapraszają na… bieg, a raczej coś więcej niż bieg – organizatorzy trzeciej edycji Virtuti Militari – Bieg Honoru. Dwudniowe reżyserowane wydarzenie sportowo – historyczno – towarzyskie, które pozwoli uczestnikom oderwać się od monotonii dnia codziennego i przeżyć niezapomnianą przygodę w przepięknych okolicznościach przyrody Beskidu Sądeckiego. To pierwszy tak ekstremalny bieg militarny, mający podłoże historyczne. Wybór miejsca, jakim jest Dolina Popradu, nie jest przypadkowy. Właśnie w tych okolicach działała prężnie siatka przerzutowa AK. Kurierzy ryzykując życie przeprowadzali ludzi i przerzucali dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego. Zanim uczestnicy wystartują w biegu, zostaną zakwaterowani w obozie szkoleniowym, gdzie zapoznają się z realiami działań kurierów oraz będą przeszkoleni w zakresie merytorycznym, praktycznym i taktycznym.

Virtuti Militari – Bieg Honoru

Scenariusz

Na sam początek uczestnicy wezmą udział w szkoleniu, które pomoże im poznać kontekst historyczny rywalizacji, a wieczorna biesiada w obozie partyzanckim pozwoli lepiej zintegrować się i złapać luz przed czekającą uczestników rywalizacją. Nocleg dla uczestników Virtuti Militari – Bieg Honoru i osób towarzyszących będzie na trenie obozu w namiotach wojskowych. Kostiumy, scenografia i grupy rekonstrukcyjne będą stanowić jedyną w swoim rodzaju otoczkę, jakiej nie miał do tej pory żaden bieg przeszkodowo-scenariuszowy. Pomiar czasu pozwoli wprowadzić do tego wyzwania nutkę rywalizacji, jednak niezależnie od osiągniętego czasu, każdy kto pokona najeżoną przeszkodami trasę i ukończy bieg jest ZWYCIĘZCĄ. Zmagania będą mieć charakter zarówno indywidualnego jak i grupowego biegu przeszkodowego na dystansie 20 km. Pomiar czasu odbywa się pomiędzy posterunkami Grenzschutz, gdzie patrol niemiecki wbija do kenkarty uczestnika czas przybycia do punktu. Niezmieszczenie się w limicie otwiera możliwość spędzenia kilku godzin w obozie jenieckim.

Aby oddać ducha tamtych czasów, w trakcie imprezy uczestnicy nie będą mogli mieć ze sobą zegarków elektronicznych, telefonów komórkowych ani żadnych współczesnych urządzeń. Obowiązującym strojem biegowym nie będą legginsy i techniczna koszulka, a płócienna koszula i materiałowe spodnie, które będzie można odebrać u organizatorów. Trasa prawie 20-kilometrowego biegu z przeszkodami będzie prowadzić przez malowniczy, ale jednocześnie wymagający teren. Będzie trzeba pokonać głębokie jary, powalone konary drzew, strumienie, wymagające podbiegi, ostre zbiegi, a poza tym zasieki, tyrolki, pola minowe i patrole niemieckiej straży granicznej. Wszystko to z dziesięcioma lub pięcioma kilogramami soli w plecaku prosto z kopalni w Bochni.

Virtuti Militari – Bieg Honoru

Pakiet startowy

Organizator zapewnia nocleg pod wiatami i w namiotach wojskowych. Do dyspozycji obozowiczów będą sienniki i śpiwory. Każdy z biegaczy (oraz osób towarzyszących, które chcą spędzić noc w obozie) otrzyma kartki żywieniowe. Będą one uprawniały do odbioru posiłku typowo wojskowego, jak ciemny chleb, smalec ze skwarkami, ogórki kiszone, kiełbasa wiejska, kawa zbożowa, maślanka, bigos, żurek lub grochówka czy jaja na twardo. W zwrotnym pakiecie startowym znajdzie się wyposażenie przydatne podczas życia obozowego, jak koc, menażka, kubek metalowy i aluminiowa łyżka.

Virtuti Militari – Bieg Honoru

Virtuti Militari – Bieg Honoru zakończy się odbiciem uwięzionych w obozie jenieckim przez atakujące polskie oddziały. Całość imprezy zwieńczy dekoracja i koncerty zespołów regionalnych. Jeśli zatem na chwilę chcielibyście uciec od zgiełku miasta, znudzeni zwykłym udeptywaniem asfaltu, a „normalne” biegi nie wyzwalają już w Was tylu emocji, taka propozycja może być okazją do przeżycia ciekawej przygody rodem z wojennego filmu.

 

Więcej informacji o  biegu na stronach www.virtutimilitari.pl oraz na Facebooku

 

mat.pras

Fot. Facebook/VirtutiMilitari