W weekend rusza 4. Gdańsk Maraton

4. Gdańsk Maraton to wyjątkowa trasa, w wyjątkowym mieście! W niedzielę 15 kwietnia ponad 2700 osób z 14 krajów o godzinie 9.00 wystartuje w kolejnej edycji najlepszej w Polsce imprezie biegowej na tym dystansie. Dzień wcześniej w imprezach towarzyszących biegu na 5 km „Gdańsk na Piątkę” oraz Biegów Młodzieżowych weźmie udział ponad 700 osób.

Gdańsk Maraton to nie tylko sportowe emocje, walka ze swoimi słabościami i ustanawianie nowych rekordów życiowych. To także wyjątkowa, przyjazna i szybka trasa biegu, dzięki której wciągu tych kilku godzin potrzebnych na jej pokonanie, można poznać wiele ciekawych, często symbolicznych dla Gdańska miejsc. To właśnie tu można pokusić się o nowy rekord życiowy na królewskim dystansie. Gdański bieg trzykrotnie z rzędu zdobył tytuł najlepszego maratonu w Polsce, przyznany przez samych biegaczy i użytkowników portalu maratonypolskie.pl.

Gdańsk MaratonJesteśmy dumni, że tak wielu maratończyków wybiera Gdańsk, by właśnie w naszym mieście zmierzyć się ze swoim słabościami i szlifować życiowe rekordy. Z każdą edycją dbamy o zapewnienie jak najlepszych warunków do startu i dokładamy wszelkich starań, by zawodnicy wynieśli stąd jak najlepsze wspomnienia i emocje towarzyszące rywalizacji na trasie tego biegu – mówi Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Jedna pętla biegu prowadzi przez najbardziej charakterystyczne i atrakcyjne lokalizacje na mapie Gdańska: Starówkę z ulicą Długą, Długi Targ z Fontanną Neptuna, Pomnik Poległych Stoczniowców, Europejskie Centrum Solidarności, Stadion Energa Gdańsk, czy Park Nadmorski im. R. Reagana. To niezwykła okazja do poznania Gdańska w ciągu 4-5 godzin, to czas jaki przeciętnie zajmuje pokonanie dystansu 42,195 km. Start i meta będą umiejscowione w hali targowej AMBEREXPO przy ul. Żaglowej 11.

Gdańsk MaratonNiezwykle ważnym aspektem dla pokonujących maraton jest doping. Dlatego też, organizatorzy przygotowali 13 stref, w których muzyką, głośnym dopingiem i motywującymi transparentami kibice będą wspierać walkę uczestników o kolejne kilometry.

Na trasie zaplanowane są liczne punkty kibicowania, bo wiemy, jak ważne dla zawodników jest wsparcie bliskich. Wierzymy, że kibicowanie, motywujące transparenty oraz muzyka poniosą biegaczy aż do mety! A w Gdańsku co roku kibice stają na wysokości zadania! – dodaje Paweł Adamowicz.

Kibice, którzy na mecie będą oczekiwać na swoich bliskich będą mogli śledzić ich zmagania w hali B na telebimie z transmisją wideo na żywo.

W 2017 roku pierwszy na mecie zameldował się Rafał Czarnecki /Bliżyn – STS Skarżysko-Kam./ z wynikiem 02:24,32. Wśród pań zwyciężyła Katarzyna Pobłocka z bardzo dobrym wynikiem 02:51,41 /Lębork – UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork – adidasrunning/.

Imprezy towarzyszące

Sztafeta Maratońska – Dystans maratonu został podzielony na cztery różnej długości zmiany (ok. 16,5 km/8 km/10,3 km/7,4 km) co sprawia, że 4. Gdańsk Maraton staje się imprezą dla każdego!

Gdańsk na Piątkę – Start na dystansie 42,195 km to wielkie wyzwanie dla uczestników. Chcemy jednak, by ten weekend był świętem również dla całych rodzin. W czasie gdy maratończycy będą odbierać swoje pakiety startowe, ich znajomi i rodziny będą mieć niepowtarzalną okazję poczuć „maratoński” klimat i wystartować w biegu na 5 km, którego meta jest dokładnie w tym samym miejscu, w którym dzień później finiszować będą maratończycy.

Gdańsk Maraton

Biegi Młodzieżowe – będą okazją do przeżycia przez najmłodszych emocji, które towarzyszą ich rodzicom podczas pokonywania dystansu 42,195 km. Start i meta zlokalizowane będą w hali AMBEREXPO, więc pogoda nie powinna być straszna dla młodych sportowców. Młodzi biegacze będą finiszować w tym samym miejscu, co maratończycy. Nie ma wątpliwości, że dla wielu z nich będzie to dodatkową atrakcją. Możliwość poczucia się jak dorosły na mecie będzie z pewnością wielkim przeżyciem! Każdy młody finiszer otrzyma pamiątkowe trofeum, a najlepsi na podium dodatkowo puchary.

Gdańsk Maraton

Skrócony program imprezy

SOBOTA, 14.04.2018
10:00 Start Biegu na 5 km
10:45 Dekoracje Biegu na 5 km (hala B)
11:00 Start Biegów dla Dzieci (hala B)
12:50 Dekoracje Biegów dla Dzieci (hala B)

9:00 – 18:00 EXPO (hala B) oraz Strefa zabaw dla dzieci (hala A)
13:30 – 14:00 Odprawa sztafet
14:00 – 14:30 Prezentacja Pacemakerów
14:30 – 15:00 Prelekcja Patrycji Bereznowskiej – ambasadorki marki Brubeck

NIEDZIELA, 15.04.2018
8:45 Rozgrzewka (scena ul. Żaglowa)
8:45 Odjazd autobusów do stref zmian dla zawodników sztafet (ul. Żaglowa)
9:00 Start 4. Gdańsk Maratonu (ul. Żaglowa)
9:15 Start Sztafety Maratońskiej (ul. Żaglowa)
13:00 Dekoracje 4. Gdańsk Maratonu i Sztafety Maratońskiej (hala B)

7:00 – 8:00 Odbiór pakietów startowych (hala B)
7:00 – 15:00 EXPO (hala B), Strefa zabaw dla dzieci (hala A) oraz depozyt (hala C)

 

mat.pras

Gdański Ośrodek Sportu