1. Wizz Air Katowice Half Marathon finiszuje z zapisami

Już 10 czerwca odbędzie się pierwsza edycja Wizz Air Katowice Half Marathon. To zupełnie nowa impreza na biegowej mapie Polski. W programie wydarzenia znajduje się bieg główny na dystansie półmaratonu, bieg na 5 i 10km, sztafeta 4x5km oraz biegi dziecięce i Nordic Walking. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu łącznie weźmie udział ponad 3 tysiące uczestników. Zapisy trwają i zakończą się 4 czerwca. 

O tym, że na Śląsku w tym roku zadebiutuje nowa impreza biegowa dowiedzieliśmy się na początku kwietnia. Wówczas organizatorzy zwołali konferencję prasową, na której przedstawili szczegółowe informacje na temat biegów, mapy tras oraz podali ceny pakietów. Ruszyły zapisy, które jak twierdzi Mateusz Banaś, dyrektor Wizz Air Katowice Half Marathon idą zgodnie z przewidywaniami. – Uruchamiając tak późno zapisy zdawaliśmy sobie sprawę z naszych zalet jak również wyzwań, do których na pewno trzeba zaliczyć konkurencję ze strony innych biegów. Mimo to zachowaliśmy spokój. Wygląda na to, że łącznie na wszystkich dystansach zgodnie z planem przekroczymy liczbę 3 tysięcy uczestników. – mówi dyrektor katowickiego biegu. – W zasadzie skończyły nam się miejsca na biegi na 10 km, 5 km i Nordic Walking, ale w związku z dużym zainteresowaniem przygotowaliśmy dodatkowe 100 pakietów startowych. Na półmaraton zostało jeszcze mniej niż 500 miejsc. – informuje Mateusz Banaś.

W puli atrakcyjne nagrody

Już pierwsza edycja premierowej imprezy spod znaku Wizz Air w Polsce wyróżnia się wysokimi nagrodami. W puli dla najlepszych biegaczy jest 20 tysięcy złotych. Pierwsze miejsce w biegu głównym wyceniono na 1300 złotych oraz dodatkowo zwycięzcy otrzymają po 5 voucherów o łącznej wartości 250 EUR. Organizatorzy podkreślają jednak, że wysokimi nagrodami nie chcą zabiegać o udział zawodników elity. – Robimy bieg dla ludzi, a nie dla elity. Zależy nam na dobrej zabawie i udziale jak największej liczby Kowalskich i Nowaków. Elita jest mile widziana, ale na tym etapie rozwoju naszego biegu nie jest do niczego szczególnego potrzebna. Jeśli za kilka lat będziemy organizować jakieś Mistrzostwa Polski, Europy czy Świata na dystansie półmaratonu to z pewnością elita będzie kluczowa. Póki co elitą jest dla nas każdy, kto chce zmierzyć się z trasą naszego biegu. – mówi Mateusz Banaś.

Jak podkreślają organizatorzy trasy biegów są szybkie i umożliwiają szybkie bieganie, oczywiście pod warunkiem, że będzie chłodniej niż w ostatnich dniach. – Jeśli pogoda dopisze to z pewnością posypią się życiówki. Oczywiście trasy posiadają atest PZLA. Jest kilka długich prostych i atrakcyjnych zbiegów, a także uniknęliśmy stromych podbiegów, ostrych zakrętów czy agrafek. Będzie ogień! – zapewnia szef katowickiego półmaratonu.


Dzieciaki na start!

Ważną częścią imprezy będą biegi dziecięce, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Aktualnie z puli 300 miejsc zostało mniej niż 50 pakietów startowych. Start kosztuje 10 złotych, a dzieci będą bawiły się pokonując 200 metrów, 400 metrów oraz 800 metrów. Najwięcej rodzice zgłosili pociech na bieg na najkrótszym dystansie. Jak tłumaczy Mateusz Banaś w rywalizacji dzieci najbardziej będzie liczyła się zabawa i promocja sportowego trybu życia. – Nie dajemy nagród dzieciom. Wszystkie dostają te same pamiątki z biegu. Walka o jakieś specjalne trofea wśród dzieci wypacza ducha fair play i potęguje nerwową atmosferę, zwłaszcza wsród rodziców. Dlatego zachęcamy do zabawy i sportowego trybu życia. Przecież nie biegamy dla nagród, tylko dla własnego samopoczucia, zdrowia czy uśmiechu. Dajmy dzieciom najlepsze wzorce. Zapalamy iskrę, a co z tym dalej zrobią dzieciaki i ich rodzice pozostaje sprawą otwartą. – kończy.

md