Charytatywna maratońska sztafeta Electrum Ekiden już za 10 dni!

Przed mieszkańcami Białegostoku i regionu kolejna okazja do sprawdzenia swoich sił podczas dużej biegowej imprezy. Tym razem jednak nie wyniki indywidualne i czasy osiągane na poszczególnych odcinkach będą najważniejsze. W następny weekend startuje bowiem charytatywna sztafeta maratońska „Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem”. Impreza odbędzie się w dniach 9 – 10 czerwca (9.06 – biegi dzieci, 10.06 – bieg główny), a miasteczko zawodów zlokalizowane będzie na stadionie lekkoatletycznym BOSiR przy ul. 11 listopada 28.

Rekordowa edycja 2017

W poprzednim roku w obu biegach – w biegu głównym oraz biegach dzieci – pobiegło w sumie ponad 1600 uczestników. Zdaniem przedstawicieli Fundacji „Białystok Biega” oraz Fundacji „Pomóż Im”, które wspólnie z Białostockim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji organizują to przedsięwzięcie, jest ogromna szansa na to, by na starcie tegorocznej sztafety kolejny raz zameldowała się rekordowa liczba biegaczy. W 2015 roku podczas pierwszej edycji sztafety wystartowało 139 drużyn, rok później było ich już 181, a w 2017 roku udział wzięły 202 ekipy. – Mamy więc ogromną nadzieję na to, że w „Electrum Ekiden 2018” zbliżymy się znacząco do granicy 250 zespołów. Czym więcej biegaczy, tym większe wsparcie dla Hospicjum. – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Grzegorz Kuczyński - Fundacja Białystok Biega

Wsparcie podopiecznych Fundacji „Pomóż Im”  

Rywalizujące w tej wyjątkowej sztafecie drużyny razem muszą pokonać maratoński dystans czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków. Członkowie drużyn przebiegną w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km. Arnold Sobolewski, kierujący Fundacją „Pomóż Im”, która prowadzi jedyne w regionie Domowe Hospicjum dla Dzieci przypomina zarazem, że to bezpośrednio od liczby startujących sześcioosobowych zespołów zależy wielkość pomocy, na jaką mogą liczyć jej podopieczni. –Jedna trzecia opłaty startowej zostanie przeznaczona na naszą rzecz. Dlatego w imieniu własnym, ale przede wszystkim w imieniu naszych nieuleczalnie chorych maluchów gorąco i z całego serca zachęcamy do startu – mówi Arnold Sobolewski.

W akcję pomocy po raz kolejny zaangażowało się Miasto Białystok. – Electrum Ekiden to kolejna impreza biegowa, którą wspieramy jako Miasto Białystok. To wydarzenie, które poza świetną organizacją i szczytnym celem jakim jest pomoc podopiecznym Fundacji Pomóż Im, jest także kolejnym dowodem na to, że w Białymstoku możliwa jest dobra współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi i instytucjami miejskimi. – powiedział Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Białegostoku.

Jako Sponsor Tytularny  bieg od samego początku wspiera Electrum, białostocka firma inżynierska z branży elektroenergetycznej. – W Electrum od ponad 20 lat pielęgnujemy ideę firmy jako drużyny, w której na sukces zawsze pracuje się razem. W  sztafecie Ekiden biegaczy także jednoczy wspólny cel – dlatego idea tego biegu jest nam tak bliska. – mówi Anna Szemiot, Electrum sp. z o.o.

Electrum Ekiden

Każdy może pomóc

Słowo ekiden pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne m.in. w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, a od 2015 roku również w Białymstoku.

Do udziału w zawodach można się jeszcze zapisać przy pomocy oficjalnej strony biegu www.electrumekiden.pl. Organizatorzy przypominają, że w biegu może wystartować każdy – niezależnie od formy czy poziomu wytrenowania. W poprzednich edycjach swoje ekipy wystawili m.in.: Fundacja „Pomóż Im”, Urząd Miejski w Białymstoku, lekarze z Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, wolontariusze Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, liczne firmy i instytucje oraz cała rzesza amatorów biegania, którzy połączyli swoje siły, aby razem pomóc chorym dzieciom.

Electrum Ekiden Mini – kolejny bieg dzieci zaliczany do klasyfikacji Superbiegacza 

Dzień przed biegiem dorosłych, czyli 9 czerwca, po raz drugi w Mini sztafecie wystartują dzieci. Drużyny składać się będą z 4 dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Poszczególni zawodnicy sztafety będą mieli do pokonania dystans 400 metrów (jedno stadionowe kółko). Oprócz biegania, na płycie stadionu na milusińskich i ich rodziny będą czekały dodatkowe atrakcje w tym dmuchane zabawki BOSiR. – W biegu oprócz samych biegaczy od wielu lat czynnie uczestniczą również kibice. To rodziny, przyjaciele i znajomi osób, które zdecydowały się wziąć udział w biegu. Dla nich, jak i dla wszystkich, którzy tego dnia przyjdą na Stadion Lekkoatletyczny dopingować biegaczy przygotowaliśmy szereg atrakcji. – powiedział Paweł Orpik, Dyrektor Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie, jeśli wasze dziecko startowało w Junior City Run na mecie otrzymało książeczkę Super Biegacza i zdobyło pierwszą nalepkę. Jeśli nie, nadal może wziąć udział w rywalizacji i otrzymać odznaczenie Super Biegacza. Już 9 czerwca kolejny bieg dla dzieci zaliczany do tej klasyfikacji i szansa na kolejną nalepkę przybliżającą do medalu Super Biegacza!

Przypominamy, Super Biegaczem będzie każde dziecko, które zbierze 3 różne nalepki w sezonie 2018.  Nie przegapcie najbliższego biegu – sztafety charytatywnej Electrum Ekiden Mini.

Klasyfikacja ogólna, firm, kobiet i Akademickie Mistrzostwa Sztafet 

Electrum Ekiden to doskonała okazja do wzmocnienia, bądź budowy ducha zespołu. Świadomość, że pracuje się na całą grupę pozwala wyzwolić dodatkowe siły i energię, które później owocują w codziennym życiu osobistym i zawodowym uczestników.

Electrum Ekiden

Widząc rosnące zainteresowanie biegiem wśród przedsiębiorców, kobiet i społeczności akademickiej organizatorzy przygotowali dodatkowe, specjalne klasyfikacje, a co za tym idzie m.in  Akademickie Mistrzostwa Sztafet w ramach Electrum Ekiden. Wystarczy, że podczas rejestracji udziału w biegu, przy nazwie drużyny biegacze określą jaką uczelnię, wydział czy instytut będą reprezentować, a następnie wystartują w sztafecie. Podobnie w przypadku firm czy zespołów składających się z 6 kobiet. Resztą zajmą się organizatorzy i na mecie nagrodzą zwycięzców!

 

mat.pras