Już w niedzielę największe biegowe wydarzenie na planecie – Wings for Life World Run

W najbliższą niedzielę, 6 maja o godzinie 13:00 czasu polskiego, cały świat wyruszy na trasy piątej edycji charytatywnego biegu Wings for Life World Run. W czterech poprzednich edycjach biegu, który swoją inaugurację miał w 2014 roku, wystartowało w sumie ponad 435 tysięcy biegaczy ze 193 krajów świata. Pobiegli w 58 krajach na wszystkich siedmiu kontynentach, pokonując dystans 4 276 640 kilometrów czyli równowartość ponad pięciu podróży z ziemi na księżyc i z powrotem. Wzorem lat ubiegłych, także i w tym roku w Poznaniu wyruszy kilka tysięcy biegaczy, by wesprzeć badania nad lekarstwem na urazy rdzenia kręgowego. Podczas ubiegłorocznej edycji Wings for Life World Run udało się zebrać 6,8 mln euro. 

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, goni zawodników. Odbywa się on w kilkudziesięciu lokalizacjach na całym świecie i rozpoczyna dokładnie o tej samej godzinie, niezależnie od pory dnia i nocy. Dzięki temu spośród wszystkich biegaczy wyłaniają się światowi zwycięzcy – kobieta i mężczyzna, którym uda się najdłużej „uciekać” przed goniącą ich metą. Bieg skierowany jest absolutnie do wszystkich, którzy chcą wspomóc działania organizacji zbierającej fundusze na badania nad rdzeniem kręgowym. 100% wpłat z rejestracji zawodników kierowanych jest właśnie na ten cel.

W tym roku mija pięć lat, odkąd Wings for Life World Run zjednoczył cały biegowy świat. W ciągu tych pięciu lat Światowy Bieg przeobraził się w globalny ruch z wieloma oddanymi fanami, którzy startują podczas każdej edycji. Od początku istotną rolę w tym globalnym wydarzeniu odgrywają Polacy. W ubiegłym roku startująca w Santiago w Chile Dominika Stelmach została globalną zwyciężczynią. Przebiegła 68,21 km. Lokalnie była bezkonkurencyjna i wygrała także w klasyfikacji open! To był jej trzeci start w Wings for Life World Run i trzeci triumf w kolejnej lokalizacji, na trzecim już kontynencie. Wcześniej wygrywała w Poznaniu w 2015 i w Melbourne w 2016 roku. We Włoszech najlepszy był Bartek Olszewski, a w Wielkiej Brytanii Jacek Cieluszecki. Bartek Olszewski pokonał Globalnego Zwycięzcę z 2016 roku Giorgio Calcaterrę, uzyskując wynik 88,24 km. Ostatecznie był drugi na świecie. W Polsce drugi raz z rzędu wygrał Tomek Walerowicz, który uplasował się na piątym miejscu globalnie po pokonaniu 85,14 km, co jest absolutnym rekordem trasy w Poznaniu.

Dominika Stelmach wygrywa Wings For Life World Run 2017

6 maja uczestnicy Wings for Life World Run po raz kolejny wyjdą, wybiegną i wyjadą na trasy, żeby uciekać przed Samochodami Pościgowymi tak długo, jak tylko będzie się dało. Przez cztery lata w Światowym Biegu udział wzięło ponad 435 tysięcy uczestników, co oznacza, że podczas tegorocznego Wings for Life przekroczona zostanie liczba 500 000 biegaczy. W Poznaniu, który od samego początku jest jednym z gospodarzy rozgrywanego jednocześnie na całym świecie biegu, na trasę wyruszy 8 000 uczestników. Po raz kolejny będą oni uciekać przed Adamem Małyszem, który po raz trzeci zasiądzie za kierownicę Samochodu Pościgowego. W pierwszych dwóch odsłonach Wings for Life rolę tę pełnił kierowca rajdowy, Michał Kościuszko.

Adam Małysz za kierownica samochodu pościgowego Wings for Life

Wings for Life World Run ewoluuje i coraz bardziej się rozrasta. Także w Poznaniu. Z każdą edycją liczba osób na starcie rośnie, dlatego organizatorzy biegu w Polsce zdecydowali się przenieść imprezę w nowe miejsce. Po raz pierwszy bieg nie wystartuje z Malty, ale z terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie zlokalizowane będzie całe miasteczko biegowe. 8 tysięcy uczestników poznańskiego biegu wyruszy na nową trasę, a ścigać ich będzie nowy Samochód Pościgowy, Jaguar E-PACE. Poznański Wings for Life ma również nowego dyrektora sportowego biegu. Pałeczkę od Adama Kleina przejął Paweł Januszewski.

Wings for Life

Piąta, jubileuszowa edycja Wings for Life niesie więc za sobą wiele zmian i nowości. Zobaczmy więc, jak ewoluowała poznańska impreza na przestrzeni tych czterech lat.

2014

data: 4 maja 2014
liczba sklasyfikowanych uczestników: 1137
lokalna zwyciężczyni: Agnieszka Głomb – 38,81 km
lokalny zwycięzca: Grzegorz Urbańczyk – 49,08 km

Pierwsza edycja Wings for Life World Run globalnie zebrała ponad 3 mln euro na badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego. Dla biegaczy, formuła bez tradycyjnej mety była pomysłem nie z tej ziemi. Wiele osób w Polsce podeszło do startu sceptycznie. Wykorzystał to Grzesiek Urbańczyk, który wystartował jak do biegu na 5 km, bo tylko tyle miał przebiec – dla zabawy. Będąc na prowadzeniu musiał zmienić plany. „Nikt mnie nie doganiał, więc głupio byłoby się zatrzymać” – mówił po zwycięstwie w wywiadzie dla TVN24. Kierowcą Samochodu Pościgowego był wtedy Michał Kościuszko. Wśród uczestników biegu znalazł się między innymi Adam Małysz.

Agnieszka Głomb - Wings for Life 2014

2015

data: 3 maja 2015
liczba sklasyfikowanych uczestników: 2836
lokalna zwyciężczyni: Dominika Stelmach – 41,84 km
lokalny zwycięzca: Bartosz Olszewski – 73,46 km

Naprawdę bolą mnie policzki od śmiania się. Widziałem mnóstwo wzruszających scen… To było fantastyczne wydarzenie” – mówił kierowca rajdowy, Michał Kościuszko, który po raz drugi prowadził Samochód Pościgowy po ulicach Poznania i drogach Wielkopolski. Sukces pierwszej edycji odbił się szerokim echem w świecie biegaczy. Na starcie zjawiło się grubo ponad dwa razy więcej osób niż rok wcześniej. Polacy przekonali się do radosnej atmosfery biegowego święta i wzięli w nim udział jeszcze chętniej – zarówno jako uczestnicy, jak i kibice. Wśród tych drugich, z powodu przeziębienia, znalazł się Adam Małysz. Ci pierwsi naprawdę walczyli o każdy kilometr, nawet jeśli poruszali się na wózkach inwalidzkich (takich zwykłych, do użytku codziennego). To właśnie wtedy, po raz pierwszy, umożliwiono użytkownikom wózków start w jednej klasyfikacji z innymi biegaczami.

Bartek Olszewski - Wings for Life 2016

2016

data: 8 maja 2016
liczba sklasyfikowanych uczestników: 3956
lokalna zwyciężczyni: Agnieszka Janasiak – 39,94 km
lokalny zwycięzca: Tomasz Walerowicz – 71,12 km

W 2016 liczba pieniędzy zebranych podczas Wings for Life World Run podwoiła się w stosunku do pierwszej edycji. W Poznaniu atmosfera jak zwykle była bardzo radosna. Kierowcą Samochodu Pościgowego został specjalista od rajdów terenowych – Adam Małysz. Żeby dogonić Tomka Walerowicza potrzebował ponad 4,5 godziny! Po raz pierwszy w biegach, w których udział wygrali za zwycięstwo w poprzedniej edycji, triumfowali Polacy. Dominika i Bartek w swoich lokalizacjach spisali się na medal. Polki triumfowały również we Francji i Holandii.

Agnieszka Janasiak - Wings for Life 2016

2017

data: 7 maja 2017
liczba sklasyfikowanych uczestników: 5490
lokalna zwyciężczyni: Joasia Zakrzewski – 52,26 km
lokalny zwycięzca: Tomasz Walerowicz – 85,14 km

Rok temu na świecie wygrał Szwed Aron Anderson na wózku, ale najlepszymi biegaczami byli Polacy, którzy niegdyś zwyciężali w Poznaniu – Dominika Stelmach i Bartek Olszewski. Po raz pierwszy także, Polski zwycięzca, w nagrodę za sukces w edycji 2016, na start wybrał sobie… Poznań. Na szczęście nie stracił, a zyskał na formie. Tym razem Adam Małysz musiał gonić Tomka Walerowicza prawie godzinę dłużej, niż rok wcześniej! Do prawdziwej rewolucji doszło w rywalizacji drużyn. W pierwszych trzech edycjach, co roku, triumfował team Adama Małysza. W 2017 po raz pierwszy wygrała ekipa Asi Jóźwik.

Tomasz Walerowicz - Wings for Life 2017

2018

data: 6 maja 2018
liczba zarejestrowanych uczestników: 8000

Niedzielne wydarzenie będzie można śledzić stronie głównej: www.wingsforlifeworldrun.com, w kanałach społecznościowych oraz dzięki transmisji online na Red Bull TV. Przez cały dzień bieg w Poznaniu relacjonować będzie także telewizja TVN24.

Oglądaj na żywo i śledź online – info tutaj.

Najważniejsze informacje dla uczestników znajdują się tutaj.


źródło: Wings for Life World Run

Fot. Wings for Life World Run