Na 6. PKO Białystok Półmaratonie sypnęło rekordami. Biegowy hattrick Rutkowskiej i Roszko

6. PKO Białystok Półmaraton okazał się rekordowy pod wieloma względami. Padł rekord frekwencji w biegu głównym, który ukończyło 3211 biegaczy, czyli o 577 osób więcej niż rok wcześniej. Tym samym białostocka połówka obroniła tytuł największej imprezy biegowej w Polsce wschodniej. Poza tym zwycięzca Hillary Kiptum Maiyo z Kenii poprawił rekord trasy. W biegu towarzyszącym City Run na dystansie 5 kilometrów najlepsi byli gospodarze – Katarzyna Rutkowska i Damian Roszko (KS Podlasie Białystok), którzy wygrali ten bieg po raz trzeci z rzędu. Organizatorzy podają, że w ciągu 2 dni na różnych dystansach w imprezie wzięło udział ponad 6 tysięcy biegaczy, którym na trasie kibicowały tysiące kibiców.

Podobnie jak w poprzednim roku dzisiejsza białostocka połówka odbywała się w wymagających warunkach, w pełnym słońcu i co za tym idzie, w wysokiej temperaturze. Organizatorzy biegu stanęli na wysokości zadania przygotowując 4 dobrze zaopatrzone bufety oraz organizując na trasie kilka kurtyn wodnych.

Nowy rekord trasy PKO Białystok Półmaratonu!

Wysoka temperatura nie przeszkodziła jednak Kenijczykowi Hillary Kiptum Maiyo ustanowić nowego rekordu imprezy, który od dzisiaj wynosi 01:05:02. Poprawił w ten sposób o 2 sekundy osiągnięcie swojego rodaka Harona Sirma z 2014 roku.  Na podium stanął również Nelson Kipkogei z Kenii z czasem 01:06:41 oraz reprezentujący Bahrajn Joseph Mutwanthei, który pokonał trasę półmaratonu z czasem 01:07:09. Pierwszym Polakiem na mecie był Emil Dobrowolski, który ukończył bieg z czasem 01:08:18.

Wśród kobiet jako pierwsza na mecie z czasem 01:16:50 zameldowała się Zita Kácser (Węgry). Tuż za nią na drugiej pozycji uplasowała się Anna Gosk pokonując półmaratoński dystans w 01:20:09. Ostatnie miejsce na podium 6. PKO Białystok Półmaratonu wśród kobiet należy do Ukrainki Tetyany Vernygor, która dotarła do mety w czasie 01:21:58.

City Run – biegowy hattrick Roszko i Rutkowskiej

Drugi bieg dzisiejszego poranka – bieg towarzyszący City Run na dystansie 5 kilometrów wygrał Damian Roszko, który dystans trasy pokonał w czasie 00:14:44. Na podium stanęli także Kamil Jarzębski z czasem 00:14:50 oraz Florian Pyszek, który pokonał trasę w czasie 00:15:18.

Wśród kobiet na tym dystansie najlepsza okazała się Katarzyna Rutkowska z czasem 00:17:01, która wyprzedziła Izabelę Parczyńską (00:18:00) oraz trzecią Paulę Kopciewską (00:18:03). Co ciekawe, zarówno dla Rutkowskiej jak i Roszko dzisiejsze zwycięstwa oznaczają ich trzeci kolejny tryumf w biegu City Run w Białymstoku. Oboje reprezentują miejscowy klub KS Podlasie Białystok.

– To moje trzecie kolejne zwycięstwo w City Run.  Super się biega w rodzinnych stronach. Po prostu nie mogłam nie wziąć udziału w dzisiejszym biegu. Mnóstwo kibiców jak i biegaczy stworzyło mega atmosferę zawodów.  Podczas mojego biegu słyszałam okrzyki dopingu innych zawodników oraz kibiców co powodowało u mnie szeroki uśmiech na twarzy. Niesamowite wrażenia! Organizatorzy wykonali kawał (jak zawsze) roboty. Należą się im ogromne podziękowania za dzisiejszy dzień! Szkoda, że na kolejną edycję imprezy musimy czekać rok. – powiedziała nam Katarzyna Rutkowska.

Bieg City Run ukończyło 922 biegaczy, a to oznacza, że podobnie jak w biegu głównym, również i tutaj padł rekord frekwencji. W ubiegłym roku zawody ukończyło 631 osób, a zatem w dzisiaj na mecie zameldowało się o 231 więcej biegaczy niż w 2017 roku.

Tysiące kibiców na trasie

Wzdłuż całej trasy, podobnie jak w poprzednich latach biegaczom kibicowały tysiące osób – rodziny i przyjaciele biegnących, mieszkańcy miasta i regionu. Kibicowali także uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych oraz pracownicy zakładów pracy, którzy rywalizowali ze sobą w konkursie na najlepszy punkt kibicowania na trasie biegu.

Również na trasie biegu, we współpracy z Festiwalem Up To Date rozlokowane zostały muzyczne punkty, na których muzyka zagrzewała do większego wysiłku, zaś na mecie na biegaczy czekał specjalny poczęstunek z regionalnymi potrawami. To wszystko w pełnym słońca Białymstoku, stolicy Podlasia i w ten weekend – biegowej stolicy wschodniej Polski.

Bachus na medal

Od 2016 roku na medalach białostockiego półmaratonu przedstawiane są kolejne rzeźby z ogrodów Pałacu Branickich. Biegacze, którzy ukończyli City Run 5k oraz 6. PKO Białystok Półmaraton otrzymali medale z wizerunkiem Bachusa, boga płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina.  O tym jaka rzeźba ma się znaleźć na medalu w specjalnym głosowaniu decydują sami biegacze.  Bachus jest już trzecim z kolei bogiem, po ubiegłorocznej Florze i Kalisto, która zdobiła medal w 2016 roku.