Sztafety maratońskie Ekiden na start!

Zabawa, integracja, dwa dni pozytywnych emocji – tak w skrócie można opisać to, co będzie czekać na biegaczy już w najbliższy weekend podczas najbliższego Ekidenu, czyli sztafety maratońskiej, w której dystans 42,195km pokonywany jest przez 6-osobowe drużyny. Fundacja Maraton Warszawski już po raz czternasty organizuje największą tego typu imprezę w kraju. W tym roku zawody odbędą się w dniach 12-13 maja w Parku Szczęśliwickim w Warszawie. 

W tym roku na starcie warszawskiego Ekidenu stanie 800 zespołów. Wciąż można zgłosić do biegu swoją drużynę, w puli zostało ostatnie 20 miejsc startowych. Podobnie jak przy innych biegach Fundacji Maraton Warszawski prowadzona jest akcja charytatywna #BiegamDobrze. W jej ramach biegacze zebrali już 130 000 zł.

Trasa - XIV Ekiden

Zawody podzielone są na trzy tury startowe (po ok. 250 drużyn na turę). Podczas XIV Ekidenu prowadzone będą następujące klasyfikacje:

  • Klasyfikacja generalna
  • Klasyfikacja sztafet charytatywnych zgłoszonych do akcji #BiegamDobrze
  • Klasyfikacje dodatkowe – sztafeta może wybrać maksymalnie jedną klasyfikację, w której chce brać udział:
    • Banków
    • Firm Ubezpieczeniowych
    • Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sztafet Firmowych
Japońskie korzenie zawodów Ekiden

Japońska nazwa zmagań Ekiden nie jest przypadkowa, gdyż ten format biegu powstał właśnie w tym azjatyckim kraju. Zawodnicy każdej sztafety będą mieli do pokonania łącznie dystans równy długości maratonu. Pierwszy zawodnik pokonuje odcinek 7,195 km, dwaj następni 10 km, a trzej kolejni – po 5 km. Razem – 42,195 km. W biegu mogą wystartować wyłącznie osoby, które najpóźniej w dniu startu ukończą 15 lat. Jedna osoba może startować tylko na jednej zmianie danej sztafety, dozwolony jest jednak start w kilku drużynach. Bieg w danej sztafecie wiążę się z pokonaniem kolejnego dystansu.

Zapisy otwarte są na stronie: www.Ekiden.pl

mat.pras