Zawodnicy z 31 krajów wystartują w triathlonowym Pucharze Europy w Olsztynie

Podczas ostatniego, majowego weekendu na wszystkich fanów sportu czeka niecodzienne wydarzenie, międzynarodowa impreza jaką jest Puchar Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim. 26 maja, zawodnicy z europejskiej elity rywalizować będą podczas prestiżowych zawodów w popularnym Centrum Sportowo-Rekreacyjnym nad olsztyńskim Jeziorem Ukiel.

Puchar Europy, który odbędzie się w Olsztynie, to bez wątpienia jedna z najważniejszych imprez w triathlonowych organizowanych w tym roku w Polsce. Podczas tych zawodów triathloniści będą mogli zdobyć punkty, które następnie ułatwią im kwalifikacje do najważniejszych światowych imprez, jak zawody z serii Mistrzostw Świata lub Pucharu Świata. Dodatkowo w tym sezonie, punkty są zawodnikom niezbędne, by w niedalekiej przyszłości zdobywać kwalifikacje na najważniejszą imprezę – Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku.

Zawodnicy, którzy zgłosili chęć udziału w olsztyńskich zawodach zostali zgłoszeni przez narodowe federacje triathlonowe. Po zamknięciu zapisów o ostatecznym kształcie list startowych zadecydował ranking zawodników i do startu zostali dopuszczeni ci z największą ilością punktów. Podczas Pucharu Europy w Olsztynie na dystansie sprinterskim wystąpi w sumie 124 zawodników z 4 różnych kontynentów, którzy będą reprezentować barwy aż 31 krajów. Większość z nich pochodzi z Europy, jednak wśród nich są również reprezentanci tak odległych państw, jak: Australia, Nowa Zelandia, Izrael czy Meksyk. Lista startowa mężczyzn jest całkowicie wypełniona i znajduje się na niej 70 triathlonistów, w tym 6 Polaków. W Olsztynie rywalizować będą również kobiety, a w gronie 51 zawodniczek znalazło się aż 15 reprezentantek naszego kraju. Z taką obsadą podczas olsztyńskiej imprezy należy się spodziewać zaciętej, sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie.

Elemental Tri Series

Puchar Europy w Olsztynie będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników sportu. Formuła zawodów będzie niezwykle widowiskowa, ponieważ zostaną one poprowadzone na krótkich pętlach (1 x 0,75 km odcinka pływackiego, 4 x 5 km na trasie rowerowej i 2 x 2,5 km na etapie biegowym), co sprawi, że kibice będą mogli z bliska śledzić toczącą się rywalizację. Cała infrastruktura zostanie przygotowana po to, by impreza była atrakcyjna zarówno dla zawodników, jak i obserwatorów, również dzięki specjalnym trybunom, telebimom i punktom kibicowskim. Przy samych trybunach zlokalizowana będzie strefa zmian oraz meta, dzięki czemu, nie ruszając się z jednego miejsca będzie można dopingować jednych z najlepszych zawodników Starego Kontynentu.

– Zawody Pucharu Europy odbyły się w Polsce ostatnio 8 lat temu w Kędzierzynie-Koźlu, dlatego cieszymy się, że ta niezwykle ważna i prestiżowa impreza wraca do naszego kraju po takiej przerwie. Triathlon w Olsztynie jest organizowany już po raz szósty, a na przestrzeni lat przekonaliśmy się, że stolica Warmii i Mazur to najlepsze miejsce, żeby przeprowadzić tego typu imprezę. – powiedział Filip Szołowski, organizator zawodów z Labosport Polska i koordynator Polskiego Związku Triathlonu do spraw Pucharu Europy.

Elemental Tri Series

Dzień po zmaganiach najlepszych Europejczyków, w niedzielę od samego rana rozgrywane zostaną zawody biegowe na 10 km dla dorosłych, jak i krótsze dystanse dla dzieci. Ponadto tradycyjnie odbędą się zawody pod nazwą Elemental Tri Series, w których wystartują amatorzy tego sportu, jak również juniorzy i młodzicy w ramach Pucharu Polski w Triathlonie. Podczas Elemental Tri Series Olsztyn 2018 triathloniści będą mieli do wyboru jeden z trzech dystansów, który będą mogli pokonać indywidualnie lub w trzyosobowej sztafecie: olimpijski (1,5 km – 40 km – 10 km), sprinterski (0,75 km – 20 km – 5 km) oraz supersprinterski (0,4 km – 10 km – 2,5 km).

Zapisy na zawody Elemental Tri Series cały czas trwają. Aby wziąć udział zawodach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

źródło: triathlonseries.pl