Sprawdzamy szanse Polski na udział w Mistrzostwach Świata w Katarze

Polska kadra ostatnimi czasy rozpieszcza nas pod względem udziału w największych imprezach piłkarskich. Wyniki na poprzednich Mistrzostwach Świata, czy Europy pozostawiają sporo do życzenia, jednak sam awans na nie jest dużym prestiżem. Polska reprezentacja przed rozpoczęciem zmagań w eliminacjach przeszła wiele zawirowań. Zmiana szkoleniowca, kompletnie odmieniła taktykę i styl gry na boisku, chociaż opinie co do słuszności tej decyzji są podzielone, to światełko w tunelu dał nam ostatni mecz z Anglią, który zremisowaliśmy i nawiązaliśmy walkę z tą utytułowaną drużyną.

Wiele aspektów gry jest jeszcze do doszlifowania, między innymi gra w obronie. Za kadencji Paulo Sousy tracimy, aż 1,6 gola na mecz, co jest najgorszą tego typu statystyką od wielu lat. Na całe szczęście również strzelamy więcej bramek i powoli wydaję się, że gra reprezentacji zmierza w dobrym kierunku.

Sytuacja na chwilę obecną

W chwili pisania tego artykułu Polska z dorobkiem 11 punktów zajmuje trzecie miejsce w grupie. Nie mamy żadnych perspektyw na dogonienie Anglików, którzy odskoczyli nam, aż na pięć punktów. Wicemistrzowie Europy po sześciu spotkaniach zgromadzili na swoim koncie  16 punktów, remisując tylko z Polakami.

Baraże jedyną furtką na mundial?

Jeśli następne kolejki ułożą się po naszej myśli i zajmiemy drugie miejsce w grupie, drogę na mistrzostwa świata będziemy musieli sobie wywalczyć poprzez baraże. System ich rozgrywania znacząco się różni od tego, co znaliśmy do tej pory. Oprócz gwarantowanego awansu, po zajęciu pierwszego miejsca w grupie, zostaną rozdysponowane trzy miejsca dające awans, o które powalczą ekipy zajmujące drugie lokaty. Oprócz nich do rywalizacji o bilet do Kataru powalczą dwie najlepsze drużyny Ligi Narodów, które nie wygrały swoich grup i nie zajęły w nich drugiego miejsca. Łącznie w barażach o prawo zagrania na mistrzostwach świata będzie rywalizowało 12 drużyn.

Baraże będą rozgrywane systemem pucharowym. Sześć najlepszych drużyn z grona 12 z najlepszymi wynikami w eliminacjach będzie rozstawionych, a do nich zostanie do losowana reszta. Powstaną trzy ścieżki, w których znajdą się po cztery reprezentacje, które będą walczyć o awans do finału.

Szanse matematyczne na awans

Serwis Gracenote przeprowadził analizę dotyczącą szans awansu do baraży oraz na główną imprezę poszczególnych ekip. Powiem optymizmu zapewnia informacja, według której mamy 75% szans na udział w barażach, jednak sytuacja nie wygląda tak kolorowo, jeśli chodzi o zajęcie lokaty premiowanej wyjazdem na główną imprezę. Serwis ten określa nasze prawdopodobieństwo na awans do mistrzostw świata na poziomie 20%.

Drużynami, które są najbliżej uczestnictwa w mistrzostwach świata, według Gracenote są:

Dania 99% prawdopodobieństwa udziału w mundialu, Anglia 98% oraz Belgia 96%

Trzeba pamiętać, że są to tylko statystki i analizy, które na dobre nic nie wnoszą poza ciekawostką. Wszystko rozstrzygnie się na boiskach, pierwsze mecze barażowe zaczynają się już w marcu i miejmy nadzieję, że w tym gronie znajdzie się nasza reprezentacja.

Dodatkowe informacje

Wszystkie mecze Polaków można oglądać w telewizji publicznej, a miłośnicy typowania meczów mogą spróbować wzbogacić się, obstawiając mecze reprezentacji u legalnych bukmacherów. Właśnie tam możemy znaleźć możliwość postawienia na awans Polaków, za każdą postawioną złotówkę otrzymamy około 3,5  zł.

artykuł sponsorowany