Już 5 tysięcy osób chce pobiec 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski

Na ponad miesiąc przed jubileuszową 45. edycją Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego na liście startowej jest ponad 5 tysięcy osób. Cały czas można zapisać się na bieg maratoński, a także imprezy towarzyszące Nice To Fit You Warszawską Dychę i Bridgestone Sztafetę Maratońską. Zdaniem organizatorów w Polsce na dobre wróciła moda na bieganie.

Wraca moda na bieganie

Wszystkie tegoroczne biegi Fundacji „Maraton Warszawski” zanotowały wzrost zainteresowania. W marcu do mety 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego dotarło równo 10 tysięcy biegaczy, co było znakomitym prognostykiem na resztę sezonu. Statystyki zapisanych na 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski pokazują, że ten zwyżkowy frekwencyjny trend wciąż się utrzymuje.

W tym momencie na liście startowej Maratonu Warszawskiego jest ponad 5 tysięcy osób – to o prawie 2 tysiące więcej niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Nice To Fit You Warszawska Dycha z kolei jest już w planach prawie 2 tysięcy biegaczy, co również jest imponującym wynikiem.

– Wracamy na dobre, wróciła moda na bieganie! Polacy uprawiają sport, cieszą się nim, rozumieją, kibicują, angażują się w wolontariat i coraz liczniej startują w zawodach. Stawianie sobie własnych celów do realizacji, planowanie i prostu zdrowy tryb życia to coś, co jest zapisane w DNA naszej marki – mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji “Maraton Warszawski”. – Cieszę się, że możemy obserwować emocje biegaczy amatorów i rozwój branży. Choć do wyników przedpandemicznych jeszcze trochę brakuje, to z całą odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że popularność biegania, moda na zdrowie i aktywności znów zagościła w naszej codzienności – dodaje.

Jak zapowiadają organizatorzy, 24 września Warszawa stanie się biegową stolicą Europy. Jednym tchem wyliczają atuty swojej imprezy: emocjonująca rozgrywka Team Up! Europe, finał akcji charytatywnej #BiegamDobrze, nowa, szybka trasa i zachwycająca okolica startu i mety wszystkich biegów – ulica Emilii Plater.

W tym roku na biegaczy, którzy wybiorą dystans królewski oraz sztafety, jak i towarzyszącą im Nice To Fit You Warszawską Dychę czekają nowe, szybkie trasy. Maratońska poprowadzi przez aż sześć dzielnic stolicy oraz malownicze Radiowo na Bemowie, a bieg na 10 km także główną arterią Warszawy, Alejami Jerozolimskimi.

Biuro zawodów tradycyjnie znajdzie się w Pałacu Kultury i Nauki. Miasteczko Biegacza urośnie na Placu Defilad, tym samym centrum sportowych emocji trafi do samego serca Warszawy.

Mały Wielki Bieg w profesjonalnym wydaniu

W tym roku po raz pierwszy w historii najmłodsi wystartują w centrum stolicy. Nationale-Nederlanden Mini Maraton odbędzie się w sobotę 23 września w tym samym miejscu, w którym następnego dnia na trasę wyruszą dorośli uczestnicy Wielkiego Biegu. Zapisy na wydarzenie dla dzieci i młodzieży trwają, a na liście startowej jest już prawie 300 uczestników.

– Naszemu zaangażowaniu w 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski towarzyszy idea #długodystansZDROWI. Troska o zdrowie to maraton, a nie sprint, dlatego zdrowy tryb życia oraz aktywność fizyczną warto promować także w odniesieniu do dzieci. Nationale-Nederlanden Mini Maraton jest świetną okazją, aby pokazać dzieciom piękno sportu i spędzić miłe rodzinne chwile w aktywny i ciekawy sposób – mówi Marta Maszewska-Danielewicz, dyrektorka ds. komunikacji marketingowej i marki Nationale-Nederlanden.

Mini Maraton podzielony jest na kategorie – w zależności od wieku uczestnicy pobiegną różnych dystansach. Najmłodsi – dzieci do lat trzech, wystartować mogą z opiekunem. Górny limit wieku to 16 lat. Wszyscy otrzymają na mecie pamiątkowe medale, a dla najlepszych w każdej kategorii przewidziano pamiątkowe puchary. Trasa będzie wyłączona z ruchu samochodowego, a uczestnicy będą mogli cieszyć się wyjątkową, maratońską oprawą.

Nowa fundacja na pokładzie akcji #BiegamDobrze

Największa w Polsce biegowa akcja charytatywna pozwala na czynienie dobra poprzez… start w zawodach! Bieganie i pomaganie to domena prawie sześciuset uczestników – tylu biegaczy zarejestrowało się na wydarzenie za pomocą ścieżki charytatywnej. Łącznie zebrali już niebanalną kwotę prawie 200 tysięcy złotych, które zasilą konta organizacji pozarządowych. Zbiórki potrwają do 4 października.

Do grona NGO zaangażowanych w akcję dołączyła Fundacja “Twarze Depresji”. Środki, które zbiorą biegacze zostaną przeznaczone na unikatowy w skali kraju program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

– Bardzo się cieszę, że Fundacja “Twarze Depresji” dołącza do grona beneficjentów akcji. Depresja, szczególnie wśród młodych, to zjawisko powszechne. Zbyt mało mówimy o problemach związanych ze zdrowiem psychicznym uważa Magda Skrocka, zastępca dyrektora w Fundacji „Maraton Warszawski”. – Wierzę, że wspólnie przyczynimy się do poprawy świadomości oraz pomocy potrzebującym. Mamy też wiele wspólnych pomysłów na edukację, które niebawem ujrzą światło dzienne – dodaje.

Nieprzerwanie od 1979 roku

Maraton Warszawski – największe w Polsce wydarzenie sportowe, to wyjątkowy bieg. Rokrocznie, nieprzerwanie od 1979 roku, gromadzi na starcie tysiące uczestników, których łączy jeden cel i wspólna pasja. Każda odsłona maratonu jest wyjątkowa, a dla każdego biegacza start to wielkie święto i zwieńczenie długich przygotowań.

Dystans królewski, biegi towarzyszące, EXPO a także tętniące życiem Miasteczko Biegacza to szansa, by obserwować rozwój sportowej pasji Polaków i wzrost branży. Możliwość startu w samym centrum stolicy i przebiegnięcia przez największe arterie miasta przy wyłączonym ruchu samochodowym jest dla biegaczy świętem. Tak wielkie wydarzenie sportowe jest również okazją do promocji walorów turystycznych miasta.

Zapisy na wszystkie biegi trwają na stronie https://rejestracja.maratonwarszawski.com.

– Bądźmy razem i przeżywajmy sportowe emocje. Bieg uliczny to wydarzenie społeczne, nie tylko sportowe. Dajmy sobie szansę na uczestnictwo w czymś niecodziennym, wyjątkowym i napędzającym do działania na kolejne tygodnie – podsumowuje Magda Skrocka i zachęca do aktywnego uczestnictwa w wolontariacie sportowym tych, którzy do startu nie ją jeszcze gotowi.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”