Co słychać w Białymstoku na 100 dni przed półmaratonem?

Za 100 dni wystartuje 6. PKO Białystok Półmaraton, który jest największą biegową imprezą we wschodniej Polsce. 13 maja uczestnicy ruszą na ulice stolicy Podlasia spod Pałacu Branickich. Na listach startowych jest już blisko 2000 biegaczy. Jak będzie wyglądała tegoroczna edycja imprezy?
W poprzednich pięciu edycjach biegu wystartowało łącznie ponad 4100 uczestników (900 dzieci i 3265 dorosłych). W ubiegłym roku na starcie biegów pojawiło się aż 1080 pań, co plasuje PKO Białystok Półmaraton w czołówce półmaratonów w Polsce pod względem udziału kobiet w ogólnej liczbie uczestników.
– Celem jaki zamierzamy w tym roku osiągnąć jest pułap 5000 uczestników, co w zestawieniu z rokiem poprzednim zakłada blisko 25% wzrost frekwencji w stosunku rok do roku. Jeśli porównamy te dane z danymi z roku 2013, czyli pierwszej edycji białostockiej imprezy biegowej, kiedy to na starcie zameldowało się 603 osoby, to wzrost zainteresowania biegami w Białymstoku jest bardzo wyraźny. – mówi Grzegorz Kuczyński, Dyrektor 6. PKO Białystok Półmaratonu.
PKO Białystok Półmaraton jako jedyny bieg we wschodniej Polsce po raz kolejny znalazł się w Koronie Polskich Półmaratonów. To zestawienie 11 najważniejszych półmaratonów w Polsce. Aby zdobyć Koronę wystarczy wziąć udział w 5 wybranych biegach wchodzących w skład zestawienia (obok Białegostoku są to m.in. Gdynia, Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków czy Piła).
 
Wiemy, jak będzie wyglądał medal
Biegacze zdecydowali, jak będzie wyglądał medal tegorocznej edycji. Począwszy od 2015 roku na medalach białostockiego półmaratonu przedstawiane są kolejne rzeźby z ogrodów Pałacu Branickich. Do Kallisto i Flory, które zdobiły medale w poprzednich edycjach, dołączy Bachus, bóg płodności, dzikiej natury, winnej latorośli i wina.

W jakich klasyfikacjach będzie można rywalizować? 
Podczas tegorocznej edycji PKO Białystok Półmaratonu oprócz klasyfikacji generalnych kobiet i mężczyzn w poszczególnych kategoriach wiekowych prowadzone będą także klasyfikacje dodatkowe w tym m.in: Akademickie Mistrzostwa w Półmaratonie, Otwarte Mistrzostwa Służb Mundurowych w Półmaratonie oraz po raz pierwszy Mistrzostwa Przedsiębiorców i ludzi biznesu. Obecnie na liście Przedsiębiorców widnieje ponad 100 nazwisk, a swój udział w Mistrzostwach Mundurowych i Akademickich potwierdziło już razem blisko 150 osób.
Dzieciaki na start! 
Można już zapisywać swoje pociechy na Bieg dziecięcy – Junior City Run, który odbędzie się przeddzień półmaratonu. W sobotę na Runku Kościuszki udział w biegach na trzech dystansach 100, 600 i 1000 metrów będzie mogło wziąć 1000 osób. To bieg, w którym limity wyczerpują się najszybciej, dlatego nie warto zwlekać z zapisami.
Pobiegną, aby Krzysztof mógł chodzić
Organizatorzy 6. PKO Białystok Półmaratonu przy okazji zapisów przygotowali akcję charytatywną, w której można wpłacać pieniądze na rehabilitację Krzysztofa, który urodził się z jedną nogą krótszą. Do dzisiaj uczestnicy wpłacili już ponad 8 000 zł na cel, którym jest zakup nowej, niezbędnej protezy nogi dla Krzysztofa.
– W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim biegaczom, którzy podczas rejestracji do półmaratonu zdecydowali się wesprzeć naszą akcję. Ogromne podziękowania kierujemy również do osób, które wpłacają środki na darowiznę mimo, że nie będą biegły 13 maja. Dziękujemy za Wasze wielkie serca! Dostajemy wpłaty nawet po kilkaset zł, co powoduje szybsze bicie serca, bo wiemy, że każda wpłata zbliża nas do celu – 20 000 zł! Wierzymy, że razem nam się to uda! – podkreśla Grzegorz Kuczyński. 
 
Do udziału we wszystkich zawodach odbywających się w ramach 6. PKO Białystok Półmaraton można zapisać się przy pomocy oficjalnej strony biegu.