DOZ Maraton Łódź dla Bekele i Kiptoo. W półmaratonie wygrywają Mesfin i Gortel. Zawodniczki z Afryki zgubiły się na trasie?

Etiopscy biegacze zdominowali rywalizację mężczyzn podczas DOZ Maratonu Łódź i towarzyszącego mu Ibuprom Sport Żel Półmaratonu Łódź. Przy wysokiej temperaturze, na królewskim dystansie zwyciężył Tarekegn Zewdu Bekele z czasem 2:19:41, a na półmaratońskiej trasie najszybszy okazał się jego rodak, Hunegnaw Mesfin (1:03:17). Wśród kobiet pierwsze na linię mety wbiegły – odpowiednio – Jane Jepkosgei Kiptoo z Kenii oraz Agnieszka Gortel. W rywalizacji kobiet na dystansie półmaratonu doszło do sporego zamieszania, w efekcie którego, prowadzące zawodniczki z Afryki nie ukończyły biegu.

Bieg maratoński od początku rozgrywany był w dość wolnym tempie. Szybko uformowana grupa trzech liderów pierwsze 10 km pokonała w nieco ponad 33 minuty i 5 sekund, a następnie utrzymywała bardzo równe tempo przez większość dystansu, meldując się na 30 km w czasie 1:39:17.

Gdy po 39 km biegu z prowadzącej grupy odpadł Kenijczyk, Roger Melly, stało się jasne, że walka o zwycięstwo rozstrzygnie się pomiędzy dwoma Etiopczykami. Więcej sił na ostatnich kilometrach zachował Tarekegn Zewdu Bekele, który zwyciężył DOZ Maraton Łódź z czasem 2:19:41, wyprzedzając drugiego na mecie Workneh Abate o 12 sekund. Melly uzupełnił podium, finiszując z czasem 2:21:50.

Maraton Łódź

Zupełnie odmienny przebieg miała rywalizacja kobiet, gdzie samotny wyścig z czasem prowadziła reprezentantka Kenii, Jane Jepkosgei Kiptoo. Ostatecznie finiszowała z rezultatem 2:43:08, wyprzedzając Polki: Natalię Mierzlikin (3:01:23) i Agnieszkę Pelc-Wanielistę ( 3:14:31).

Znacznie szybciej biegano na dystansie półmaratonu, choć przy panujących warunkach atmosferycznych, nie udało się zrealizować celu stawianego przez organizatorów, czyli pobicia najlepszego wyniku w półmaratonie na polskiej ziemi (1:00:48). W połowie dystansu przyśpieszył Etiopczyk Hunegnaw Mesfin i na punkcie pomiaru czasu po 15 km miał już 40 sekund przewagi nad dobrze znanym polskim kibicom Kenijczykiem, Hillarym Kiptum Maiyo Kimaiyo. To wystarczyło, aby na ostatnich kilometrach kontrolować przewagę i zwyciężyć w pierwszym w historii Ibuprom Sport Żel Półmaratonie Łódź z czasem 1:03:17. Maiyo Kimaiyo obronił drugą pozycję (1:03:41), wyprzedzając o 10 sekund drugiego z Etiopczyków, Emanuela Berhame.

Półmaratonu Łódź

W rywalizacji kobiet na dystansie półmaratonu doszło do sporego zamieszania, które mogła spowodować decyzja organizatorów o połączeniu dystansów maratonu z półmaratonem, i możliwością podjęcia decyzji w trakcie biegu o tym, jaki dystans zawodnicy ostatecznie pobiegną. Jak informuje serwis festiwalbiegowy.pl, prowadzące w półmaratonie Alice Jepkemboi Kimutai i Christine Moraa Oigo z Kenii oraz Merine Gezahegn z Etiopii w momencie gdy trasa rozdzielała się na maratońską i półmaratońską pomyliły drogi. Jak czytamy na portalu, zawodniczki z Afryki ostatecznie nie ukończyły ani półmaratonu, ani dystansu maratońskiego i z trasy zostały zabrane samochodami. Jako pierwsza na mecie pojawiła się zaskoczona Agnieszka Gortel, która była przekonana, że przed nią biegną Afrykanki. Gortel, czterokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie w latach 2008-2011, została więc zwyciężczynią Ibuprom Sport Żel Półmaratonu Łódź, na mecie osiągając wynik 1:16:10. Na drugim miejscu finiszowała Anna Wójcik (1:27:10) a na trzecim Dorota Gapys (1:30:41).