Galen Rupp gwiazdą 24. Volkswagen Prague Marathon

24. Volkswagen Prague Marathon zostanie rozegrany w randze IAAF Gold Label Road Race. Nic dziwnego, że będzie to bieg bardzo silnie obsadzony przez zawodników z grupy Elite. Najjaśniej świecącymi gwiazdami tej imprezy będą Amerykanin Galen Rupp i Sisaya Lemma z Etiopii, znany w Polsce m.in. ze zwycięstwa w ORLEN Warsaw Marathon w 2013 roku. Organizator spodziewa się, że obaj biegacze przypuszczą atak na rekord praskiej imprezy wynoszący 2:05:39 ustanowiony w 2010 roku przez Eiuda Kiptanui. Ciekawie zapowiada się również rywalizacja kobiet, gdzie najsilniejsza wydaje się Etiopka Amane Gobana. Wpływ na wyniki osiągane przez elitę może mieć również chęć zakwalifikowania się części zawodników do sierpniowych Mistrzostw Europy w Berlinie.  

Galen Rupp to jeden z najlepszych amerykańskich maratończyków. Na ulice Pragi trafi zaledwie 20 dni po Boston Marathon, który odbywał się w zimnej, wietrznej i deszczowej pogodzie. Problemy z oddychaniem zmusiły go do opuszczenia trasy tego biegu.  W swojej maratońskiej karierze Rupp notował świetne występy m.in. stawał na podium cztery razy włącznie ze zdobyciem brązowego medalu na olimpiadzie. Z pewnością będzie chciał wrócić do takiego biegania od świetnego startu w Volkswagen Prague Marathon, który odbędzie się już 6 maja. Faktem jest jednak, że jego rekord życiowy w maratonie – 2:09:20 ustanowiony w ubiegłym roku w Chicago dość mocno odbiega od rekordu praskiego biegu.

Będzie to druga wizyta Galena Ruppa w stolicy Czech. W ubiegłym roku w marcu wystartował w półmaratonie Sportisimo Prague Half Marathon. Było to dla niego przetarcie przed udziałem w Boston Marathon, w którym wówczas zajął 2. miejsce. – Jestem podekscytowany startem w Pradze i bardzo dziękuję organizatorowi za kolejną okazję do ścigania się z najlepszymi. W ostatnich miesiącach odbyłem wiele świetnych treningów i nie mogę się doczekać biegu w Pradze. – powiedział Rupp.

Amerykanin będzie musiał stawić czoła silnej konkurencji. Na pierwszy plan wychodzi tutaj postać Sisaya Lemma z Etiopii, który w tym roku w Dubaju uzyskał czas 2:04:08. To właśnie ten biegacz wystartuje z numerem 1. Rupp pokonał Lema na maratonie w Chicago w 2017 roku, gdy sięgnął po zwycięstwo w imprezie.

Wśród zaproszonych afrykańskich, europejskich i japońskich biegaczy będzie wielu innych, którzy będą chcieli wygrać. W tym gronie warto wymienić 24-letniego Barseliusa Kipyego, z rekordem życiowym w półmaratonie wynoszącym 59:14. Zwycięstwo Kipyego w Mattoni Usti nad Labem Half Marathon we wrześniu dobrze wróży na lepszy wynik, niż jego aktualny maratoński rekord – 2:13:06.

Listę startową kobiet otwierają dwie Etiopki, Amane Gobena z najlepszym czasem 2:21:51 oraz jej rodaczka Belaynesh Oljira, która wygrała maraton w Houston w tym roku z czasem 2:24:21. Inne biegaczki, które powinny powalczyć o podium praskiego maratonu, to Sara Moreira z Portugalii i Flomena Chepchirchir oraz Risper Chebet z Kenii.

mat pras.