IAAF oficjalnie zatwierdziła rekord świata polskiej sztafety 4×400 metrów

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) oficjalnie zatwierdził halowy rekord świata w biegu sztafetowym 4×400 metrów – 3:01.77 – ustanowiony podczas marcowych Mistrzostw Świata w Birmingham przez polską sztafetę mężczyzn. 

W zgodnej opinii ekspertów, największą niespodziankę marcowych halowych mistrzostw świata w Birmingham sprawiła Polska sztafeta 4×400 metrów panów. Oczywiście popularni “Lisowczycy” stawiani byli w gronie faworytów do podium, ale mało kto spodziewał się, że ktokolwiek jest w stanie nawiązać walkę ze sztafetą Stanów Zjednoczonych. A jednak! Polacy nie dość, że w znakomitym stylu wygrali z Amerykanami, to ustanowili nowy rekord świata oraz jako pierwsza w historii sztafeta pobiegli w hali dystans 4×400 metrów poniżej 3 minut i 2 sekund uzyskując 3:01.77!

Przypomnijmy, że na rekordowy bieg złożyła się znakomita postawa czwórki zawodników – Karola Zalewskiego, Rafała Omelko, Łukasza Krawczuka i Jakuba Krzewiny. Kibicom szczególnie utkwił w pamięci pasjonujący finisz, gdy Krzewina wyprzedził na ostatniej prostej zawodnika USA i z rękami uniesionym w geście triumfu przekroczył linię mety.

Poprzedni halowy rekord świata w sztafecie 4×400 metrów wynosił 3:02.13 i został ustanowiony przez Amerykanów podczas mistrzostw świata w Sopocie (9 marca 2014 roku). Tymczasem w kolejce do ratyfikacji czeka także wynik lepszy od rezultatów Polaków z Birmingham – 3:01.39 pobiegł zespół akademicki z Teksasu podczas mistrzostw NCAA 10 marca 2018 roku.

 

źródło: pzla.pl/Maciej Jałoszyński 

foto: Tomasz Kasjaniuk