Rekordowy wynik Justyny Święty-Ersetic w Osace

W świetnym stylu, z nowym rekordem życiowym, trzecim wynikiem w historii Polskiej lekkoatletyki i najlepszym tegorocznym wynikiem w Europie, Justyna Święty-Ersetic wygrała bieg na 400 m podczas mityngu IAAF World Challenge w Osace. Na piątym miejscu zawody ukończyła Patrycja Wyciszkiewicz, która czasem 52.06 wypełniła minimum na mistrzostwa Europy w Berlinie.

Najszybsza polska sprinterka na 400 metrów w wielkim stylu wygrała swój pierwszy bieg w tym sezonie podczas mityngu w Japonii i osiągnęła czas 51.05. Justyna Święty-Ersetic poprawiła w Osace rekord życiowy o 0.10 sekundy i umocniła się na trzecim miejscu w polskich tabelach historycznych. Niedzielny wynik pochodzącej z Raciborza lekkoatletki, jest najlepszym uzyskanym przez Polkę w biegu na 400 metrów od 32 lat (w 1986 roku Genowefa Błaszek pobiegła 50.70). Rekord Polski należy do Ireny Szewińskiej (49.28) i został ustanowiony w 1976 roku podczas igrzysk w Montrealu. Wynik Justyny Święty-Ersetic uzyskany w Osace to w tym momencie najlepszy rezultat w Europie i wspaniała zapowiedź sezonu, którego imprezą główną będą mistrzostwa Europy na otwartym stadionie w Berlinie.

W tej samej konkurencji startowała także Patrycja Wyciszkiewicz. Drugiej z Polek zmierzono czas 52,06, co dało jej piąte miejsce. Obie lekkoatletki wypełniły wskaźniki PZLA na sierpniowe mistrzostwa Europy w Berlinie.

W Osace oglądaliśmy jeszcze Joannę Linkiewicz. Polka ma już pewny wyjazd do Berlina dzięki wynikowi uzyskanemu podczas ostatniej Diamentowej Ligi w Szanghaju. W Japonii wicemistrzyni Europy w biegu na 400 m ppł zajęła czwarte miejsce z rezultatem 56.86 (również lepszym od wskaźnika PZLA).