Pia Skrzyszowska z nowym rekordem Polski na 60 m! Rośnie nowy talent w sprincie

W toruńskiej Arenie odbywają się Halowe Mistrzostwa Polski U18 i U20. W biegu na 60 metrów swój olbrzymi talent po raz kolejny pokazała 16-letnia Pia Skrzyszowska, która poprawiła własny rekord Polski na tym dystansie (7.43) ustanowiony przecież całkiem niedawno, bo 20 stycznia. Dziś młodziutka zawodniczka w finale krajowego czempionatu pobiegła w czasie 7.40, a to oznacza, że Pia poprawiła już o 0.06 sekundy najlepszy juniorski wynik Ewy Swobody!

Pia Skrzyszowska ma zaledwie 16 lat (20 kwietnia skończy 17 lat), a już na początku tegorocznego sezonu lekkoatletycznego jest chyba największym polskim objawieniem. Dziś w Toruniu podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych, zawodniczka reprezentująca barwy OKS Skra Warszawa, po raz kolejny pobiła rekord Polski U18 na dystansie 60 metrów. Po raz pierwszy na rekordowy wynik 7.43 pobiegła 20 stycznia, także w Toruniu, odbierając tym samym rekordowe osiągnięcie naszej najlepszej obecnie sprinterce, Ewie Swobodzie. Dziś Skrzyszowska jeszcze wyśrubowała rekordowy czas, w finale biegu na 60 metrów uzyskując wynik 7.40.

Rewelacyjna nastolatka swój olbrzymi talent i wielki potencjał pokazuje nie tylko w sprincie. Pia jest także rekordzistką Polski na 60 m p/płotki (wynik 8.29 jest w tej chwili najlepszym na światowych listach U18), świetne wyniki osiąga w skoku w dal, skacze wzwyż i pcha kulą. Wszechstronność zawodniczki zaowocowała powołaniem do kadry wieloboistek.

Pia Skrzyszowska praktycznie od dziecka ma styczność z lekkoatletyką. Jej mama, Jolanta Bartczak-Skrzyszowska to olimpijka z Seulu (1988), gdzie brała udział w konkursie skoku w dal zajmując 11 miejsce z wynikiem 6,30 m. Jest również brązową medalistką halowych mistrzostw Europy w Budapeszcie (1988), 2-krotną halową mistrzynią Polski w skoku w dal (1988,1990) oraz mistrzynią Polski w sztafecie 4 x 100 m (1986).

Wszechstronność młodej zawodniczki powoduje porównania do Dafne Schippers, holenderskiej sprinterki, która swoją lekkoatletyczną karierę również rozpoczynała od wieloboju. Pia doskonale dziś radzi sobie w wielu konkurencjach, a decyzja o wybraniu specjalności dopiero przed nią. To jednak melodia przyszłości. Na dziś zawodniczka skupia się przede wszystkim na imprezie docelowej, którą będą Mistrzostwa Europy U18 rozgrywane początku lipca w węgierskim Győr.