BMW na wstecznym, Półmaraton Praski bez sponsora

Dotychczasowy sponsor Półmaratonu Praskiego, marka BMW, wycofała się ze współpracy. Tym samym, tegoroczna piąta już edycja biegu, po raz pierwszy od początku swojej historii odbędzie się bez sponsora tytularnego. Organizatorzy informują jednak, że taka sytuacja w żaden sposób nie wpłynie na organizację imprezy. Półmaraton Praski zgodnie z planem odbędzie się 1 września, a uczestnicy biegu wzorem ubiegłorocznej edycji, na trasę wyruszą wieczorem. 

Półmaraton Praski swoją pierwszą edycję miał w 2014 roku i od początku sponsorem tytularnym biegu była marka BMW. Po czterech latach współpracy motoryzacyjna firma poinformowała jednak organizatorów o wycofaniu się ze współorganizacji biegu. Jak czytamy w serwisie czasnabieganie.pl, który jako pierwszy poinformował o sprawie, organizatorzy Półmaratonu Praskiego zachowują spokój, a przeprowadzenie imprezy, nawet bez wsparcia sponsora tytularnego, w żaden sposób nie jest zagrożone. 5. Półmaraton Praski odbędzie się zgodnie z planem, w wyznaczonym wcześniej terminie 1 września i na takim samym poziomie organizacyjnym. W miejsce marki BMW poszukiwany jest sponsor, który mógłby wejść we współpracę na kolejne kilka lat.

Półmaraton Praski mimo niezbyt udanego początku (pamiętne kontrowersje z niewystarczającą ilością wody na trasie pierwszej edycji), bardzo szybko wyrobił sobie renomę wśród biegaczy i kolejne edycje biegu biły rekordy frekwencji. W 2016 roku do mety półmaratonu dobiegło 5 742 uczestników, a w ubiegłym roku na mecie zameldowało się ich już 7 350, co czyni imprezę jednym z największych biegów na tym dystansie w Polsce. Do tych liczb należy doliczyć także uczestników towarzyszącej biegowi głównemu 4F Praskiej Piątki, która co roku gromadzi ponad 2 tysiące biegaczy. O popularności praskiego półmaratonu świadczy również bardzo mocna elita biegu, wśród której prym wiedli czołowi polscy biegacze. W ubiegłym roku na trasie biegu można było zobaczyć m.in. Marcina Chabowskiego, Artura Kozłowskiego, Adama Nowickiego, Mariusza Giżyńskiego, Kamila Jastrzębskiego, Dominikę Stelmach czy Monikę Stefanowicz.

Z bardzo dobrym odbiorem biegaczy spotkała się także decyzja o przeniesieniu startu biegu na godziny wieczorne. W ubiegłym roku uczestnicy Półmaratonu Praskiego po raz pierwszy mieli okazję podziwiać prawobrzeżną Warszawę nocą i opinie były bardzo entuzjastyczne. W tym roku start półmaratonu także zaplanowano na godzinę 20:30, a wcześniej, o 19:30 na trasę wyruszą uczestnicy 4F Praskiej Piątki.

Organizatorzy ustanowili limit startujących zawodników na dystansie półmaratonu na 10 000 biegaczy. W 4F Praskiej Piątce będzie mogło wziąć udział 3 000 osób. Zapisy wciąż trwają na stronie www.polmaratonpraski.pl, a ich tempo wskazuje na możliwość kolejnego rekordu frekwencji. Na chwilę obecną nabywców znalazło już ponad 2 000 pakietów startowych i jak wskazują organizatorzy Półmaratonu Praskiego, podczas ubiegłorocznych zapisów ten poziom został osiągnięty dopiero w połowie maja.

Zwycięzcą ubiegłorocznego Półmaratonu Praskiego został Marcin Chabowski, który na mecie uzyskał czas 01:03:32. Najszybszą kobietą na mecie z wynikiem 01:15:17 była Dominika Stelmach.

 

źródło: czasnabieganie.pl