Toruń gospodarzem Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce 2021!

Decyzją obradującej w Berlinie Rady European Athletics, 36. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce odbędą się w Toruniu. To kolejna po Copernicus Cup wielka lekkoatletyczna impreza w grodzie Kopernika, który tym razem na początku marca 2021 roku gościć będzie najlepszych lekkoatletów w Europie. 

Toruń już dwukrotnie ubiegał się o organizację mistrzostw Europy. W 2017 i 2019 roku minimalnie przegrywał z Belgradem i Glasgow, tym razem jednak w pokonanym polu pozostawił holenderskie Apeldoorn. Kandydaturę polskiego miasta wspierała silna kampania Time for Toruń, która od dłuższego czasu trwała w social-mediach. Jej znakiem rozpoznawczym została litera T ułożona z rąk, która w wielu sportach symbolizuje wzięcie czasu. Symbolika jest oczywista – teraz czas na Toruń! W kampanii popierającej Toruń jako gospodarza Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce udział wzięło liczne grono polskich lekkoatletów. Kandydaturę Torunia podczas obrad w Berlinie zaprezentowali medaliści mistrzostw świata, Monika Pyrek i Marek Plawgo. Do tego projektu dołączyła także Sofia Ennaoui, która z entuzjazmem przyjęła dzisiejszą decyzję Rady European Athletics.

– Świetnie, że Toruń zorganizuje halowe mistrzostwa Europy w 2021 roku. Chociaż to jeszcze trzy lata to ja już dziś nie mogę doczekać się tego startu. Atmosfera w Arenie Toruń zawsze sprzyja uzyskiwaniu świetnych wyników, kibice tam są niesamowici. – zachwala brązowa medalistka halowych mistrzostw Europy z 2017 roku.

Do ostatnich chwil za polską ofertą lobbowali m.in. prezes PZLA Henryk Olszewski i dyrektor ds. międzynarodowych Piotr Długosielski, który jest także członkiem Komisji Rozwoju European Athletics.

– Wreszcie się udało! Dwa lata temu minimalnie pokonało nas Glasgow, teraz już nie było na nas mocnych. Tym zwycięstwem wpisujemy się w trend sukcesów sportowych polskich lekkoatletów. Dzisiejszy berliński sukces jest z pewnością tylko preludium do znakomitych występów naszych zawodników na tutejszym stadionie podczas sierpniowych mistrzostw Europy. – śmieje się Piotr Długosielski.

Polska dotychczas tylko raz gościła halowe mistrzostwa kontynentu. W 1975 roku areną tej imprezy był katowicki Spodek. Halowe Mistrzostwa Europy odbędą się w Arenie Toruń na początku marca 2021 roku. Dokładna data imprezy zostanie dopiero ustalona. Tymczasem najbliższy europejski czempionat pod dachem odbędzie się w 2019 roku w Glasgow. W poprzedniej edycji imprezy, która miała miejsce rok temu w Belgradzie, reprezentacja Polski triumfowała w klasyfikacji medalowej oraz punktowej.

 

źródło: pzla.pl