Co z techniką biegu?

Technika biegu – przyznasz, że to hasło brzmi dość skomplikowanie. Tym bardziej, że przecież Ty dopiero zacząłeś biegać. Ale przy okazji ruchu na świeżym powietrzu spróbuj zaobserwować, jak porusza się Twoje ciało. W kilku zdaniach postaramy przedstawić Ci kilka wskazówek, jak biegać poprawnie, aby lepiej gospodarować posiadaną energią. Dlaczego warto się tym zainteresować? Bo to może przełożyć się na szybszy i dłuższy bieg, więc gra jest warta świeczki! A może poprawa wyników biegania Cię nie interesuje, ale myślę, że chciałbyś, aby omijały Cię kontuzje?

Technika biegu wpływa na wiele czynników, jednym z nich jest również podatność na rozmaite urazy mięśniowe. W zasadzie to, że dopiero zacząłeś biegać, to Twoja przewaga. Nie zdążyłeś jeszcze tak mocno wykształcić w sobie złych nawyków w bieganiu. Dzięki temu powinno być Ci łatwiej przestawić swoją technikę na właściwe tory.

Poniżej znajdziesz 7 punktów, na które powinieneś zwrócić uwagę analizując swoją technikę biegu.

Podczas biegania nie tylko nogi pracują

Zacznijmy od tego, że bieganie to nie tylko samo poruszanie rękami i nogami. Podczas ruchu całe nasze ciało wykonuje ciężką pracę. Myślę tutaj np. o mięśniach brzucha oraz o pasmach mięśni zlokalizowanych w obrębie pasa biodrowo-krzyżowego. To właśnie im zawdzięczamy prostą sylwetkę podczas biegu. Będziemy biegli wyprostowani, dokąd w mięśniach będzie dość energii. Gdy jej zabraknie pochylimy się do przodu i zaczniemy biec trochę „szorując nosem po ulicy”. Oczywiście to metafora, ale spokojnie możemy uznać, że nasza sylwetka w takiej sytuacji mocno przesunie się do przodu.

Zadbaj o odpowiednią koordynację ruchową

Ważną rolę odgrywają mięśnie karku i szyi, w końcu to właśnie one odpowiadają za ruch głowy, która przecież nie tak mało waży. Wreszcie ręce – to części ciała, które są bardzo mocno zaangażowane w napęd! Odpowiednio skoordynowany ruch rąk i nóg może przełożyć się na dodatkową energię na trasie.

Dobra postawa, czyli nie garb się! 

Podczas biegu powinniśmy utrzymywać prosty kręgosłup. Nie warto się garbić, nic dobrego to nie wróży dla biegacza. Zgięta sylwetka oznacza, że płuca nie przyjmują optymalnej ilości tlenu, w organizmie gorzej krąży krew, a przecież mocno potrzebujesz jej właśnie teraz. Jak pracować nad dobrą postawą? Rób pompki, deski, czyli popularne planki – podczas ćwiczeń angażuj mięśnie brzucha i pleców. To one później utrzymują Twój korpus w odpowiedniej pozycji.

Niechaj ciało giętkie wyrazi to, czego chce głowa!

Spora część biegaczy uskarża się na wzmożone napięcie mięśniowe. To efekt tego, że podczas biegu nasze mięśnie wykonują pracę, która polega na wywoływaniu napięcia. Po takiej intensywnej aktywności mięśnie nie rozluźniają się samoistnie, trzeba trochę nad tym popracować. I tutaj kłania się rozciąganie. Warto poświęcić na to kilka minut dziennie, aby utrzymać optymalny zakres ruchu.

Pamiętaj również o rozgrzewce, która pomaga zwiększyć dopływ krwi do mięśni i podnosi temperaturę ciała. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Niech nie zabraknie Ci luzu 

Napięcie mięśni podczas biegu to fakt, ale czasami trzeba wiedzieć, gdzie mięśnie angażować, a gdzie lepiej sprawdzi się ich rozluźnienie. Podczas biegu staraj się trzymać głowę prosto, właściwą pozycję podpowie Ci samo ciało. Barki to również mocno obciążona część ciała biegacza.

W trakcie biegu warto opuszczać ręce wzdłuż ciała i tym samym pracować mocno nad rozluźnieniem części brakowej.  Jeśli chodzi o ręce to tutaj nie trzeba chyba zbyt wiele wyjaśniać. Należy pracować nimi luźno i miarowo, kąt ramienia do przedramienia powinien wynieść około 90 stopni.  Biodra należy wypiąć do przodu, ale tylko minimalnie. Wystarczy nawet drobny ruch, aby miednica wysunęła się delikatnie do przodu. Dzięki temu poprawi się jakość Twojego ruchu, a narządy wewnętrzne, w tym płuca, otrzymają więcej tlenu.

Oddychaj pełną piersią

Oddychać ustami czy nosem? Na takie pytanie zawsze odpowiadam innym pytaniem – a w jaki sposób dostarczysz do środka więcej tlenu? Wiadomo, że usta są bezkonkurencyjne. Dlatego śmiało oddychaj właśnie w ten sposób, aby uzyskać efektywniejszą wymianę powietrza w płucach.

Szybkie nogi, czyli miłego lądowania

Wreszcie została nam praca nóg. Zwróć uwagę na to jak lądujesz stopą o podłoże. Czy podczas biegu lądujesz na palcach czy na pięcie? Na palcach lądują głównie sprinterzy i średniodystansowcy. Lądowanie na pięcie to z kolei domena maratończyków. Czy warto przestawiać technikę lądowania? Zdania ekspertów są podzielone. Moim zdaniem na tym etapie nie powinieneś zaprzątać tym sobie głowy.

Pamiętaj, modyfikować technikę biegania stopniowo, w swoim własnym tempie. Każda zmiana techniki jest na początku nienaturalna dla ciała, ale jednocześnie organizm ma fenomenalne właściwości adaptacyjne. Wykorzystaj je dla stworzenia nowych wzorców ruchu.