Patrycja Bereznowska najlepszą ultramaratonką IAU w 2017 roku

International Association of Ultrarunners (IAU) dokonało wyboru najlepszego sportowca 2017 roku. W głosowaniu federacji oraz członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Ultramaratończyków bezapelacyjnie wygrała Patrycja Bereznowska, która uzyskała 45,4% głosów. Druga zawodniczka zgromadziła zaledwie 16,7% głosów. Wśród mężczyzn tytuł zdobył Yoshihiko Ishikawa z Japonii, na którego głosowało 42,1% ankietowanych.

Ubiegłoroczny sezon w wykonaniu Patrycji Bereznowskiej naznaczony był wielkimi sukcesami. W kwietniu wygrała Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym, a w lipcu Mistrzostwa Świata na tym samym dystansie. Oprócz tytułu mistrzowskiego Polka ustanowiła także nowy rekord świata – 259,991 km. Pod koniec września z kolei wygrała słynny Spartathlon, z czasem 24:47:07 poprawiając dotychczasowy rekord 246-kilometrowej trasy z Aten do Sparty. Patrycja Bereznowska należy do najlepszych ultramaratończyków od lat, wcześniej dwukrotnie była już nominowana do nagrody Athlete of the Year, ale dopiero w tym roku znalazła uznanie członków IAU. Po ubiegłorocznych sukcesach nie mogło być innej faworytki do tego tytułu, co pokazuje rozkład głosów wśród nominowanych zawodniczek.

Patrycja Bereznowska zgarnęła aż 45,4% głosów, daleko w tyle pozostawiając kolejne rywalki do tytułu. Drugie miejsce w rankingu zdobywając 16,7% głosów zajęła Camille Herron, rekordzistka świata w biegu 100-milowym. Trzecie miejsce zajęła Adeline Roche, która zebrała 14,8 % głosów.

Choć mamy dopiero początek roku, Polka już zgłosiła swoją kandydaturę do przyszłorocznego wyróżnienia, w styczniu w Atenach zostając rekordzistką świata w biegu 48-godzinnym.

Wśród mężczyzn tytuł  Athlete of the Year 2017 przypadł Japończykowi Yoshihiko Ishikawie, który zdobył 42,1% głosów. Ishikawa w 2017 roku wygrał mistrzostwa świata IAU 24H, przebiegając 270,870 km. W listopadzie wygrał prestiżowy 17. Ultramaraton Soochow / Taipei 24h z wynikiem 266,938 km. Drugie miejsce zajął Luis Alberto Hernando z Hiszpanii (29,2%) a na trzecim miejscu znalazł się Sebastian Białobrzeski (12,5%) – wicemistrz świata w biegu 24-godzinnym i rekordzista Polski.