Ruszył nowy sezon biegowy z PKO Bankiem Polskim

Wystartował kolejny sezon biegowy z PKO Bankiem Polskim. W 2018 roku, zarówno na zawodników, jak i na kibiców, czeka mnóstwo sportowych emocji. Wśród imprez, znajdą się zarówno biegi na krótkich dystansach – 5 km czy 10 km, jak i na dłuższych – półmaratony i maratony. Wszystkim zawodom towarzyszyć będą akcje charytatywne „biegnę dla…”. Dużym wydarzeniem będzie kolejny już, 4. PKO Bieg Charytatywny, który odbędzie się 15 września br. w 12 miastach w całej Polsce.

PKO Bank Polski, od 2013 roku, prowadzi autorski program biegowy – „PKO Biegajmy razem” i wspiera rocznie ok. 50 dużych imprez sportowych w różnych częściach kraju. Propagując ideę biegania, Bank działa wielopoziomowo – promuje bieganie, jako najbardziej dostępną dyscyplinę sportu, rodzaj rekreacji, a także pomaganie potrzebującym.

Biegamy i pamiętamy

PKO Bank Polski angażuje się w ok. 50 imprez biegowych rocznie, m.in. maratony i półmaratony, zawody na dystansach 5 km i 10 km, biegi historyczne oraz patriotyczne. W zeszłym roku, w 46. zawodach pod patronatem PKO Banku Polskiego, 174 tysiące osób pokonało ponad 2,5 mln kilometrów – czyli tyle, co około 3 wyprawy na Księżyc i z powrotem. To pokazuje, jak wiele imprez biegowych Bank wspiera i jak wiele uczestników bierze w nich udział.

Od lat promujemy biegi, jako sport dla każdego. Działamy wielowymiarowo, co sprawia, że choć to dyscyplina indywidualna, udało nam się wypracować takie inicjatywy, dzięki którym możemy biegać razem – mówi Michał Kuczmierowski, dyrektor Pionu Marketingu i Komunikacji PKO Banku Polskiego. – Biegając wspólnie pomagamy, aktywnie spędzamy czas z rodziną, a także świętujemy. Bank angażuje się także w wiele biegów historycznych, upamiętniających istotne dla Polaków wydarzenia. Ich popularność pokazuje, jak ważne są dla nas tożsamość narodowa i poczucie wspólnoty – podkreśla dyrektor Kuczmierowski.

PKO Bank Polski promuje ideę upamiętniania ważnych dat historycznych na sportowo. Wieloletnią tradycję mają, wspierane przez Bank, biegi z cyklu Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć”. W tym roku będą rozgrywane: 28. Bieg Konstytucji 3 Maja, 28. Bieg Powstania Warszawskiego oraz 30. Bieg Niepodległości. 11 listopada 2018 roku wystartują także 6. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie i Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim w Gdyni. Symbolicznym nawiązaniem do setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski, będzie specjalny projekt koszulek dla uczestników biegów PKO Banku Polskiego – z charakterystycznym logo z napisem: „niepodległa”.

Bieg Niepodległości w Warszawie

Rosnące zainteresowanie takimi wydarzeniami pokazują statystki, m.in. tegorocznego, 6. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, którego partnerem były PKO Bank Polski i Fundacja PKO Banku Polskiego. Biegi odbywały się w 333. miastach w Polsce i 8. zagranicą, a wzięło w nich udział ponad 70 tysięcy osób.

Prowadzony z rozmachem program „PKO Biegajmy razem” wciąż się rozwija. Jego ambasadorami są znana aktorka Karolina Gorczyca, lekkoatleta specjalizujący się w dziesięcioboju, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – Sebastian Chmara oraz Paweł Januszewski, mistrz Europy w biegu na 400 m przez płotki, prezes Fundacji Wychowanie przez Sport, twórca akcji „BiegamBoLubię”.

Pomagamy z każdym krokiem

Wielu biegaczom, sam udział w zawodach nie wystarcza – coraz częściej potrzebują czegoś więcej, niż uczestnictwo w biegu, pokonania kolejnego dystansu i osiągnięcia dobrego wyniku. Znaczenie ma także świadomość, że biegnąc można komuś pomóc. To dodatkowa motywacja, ale i satysfakcja. Podczas wszystkich imprez biegowych sponsorowanych przez PKO Bank Polski prowadzone są akcje charytatywne „biegnę dla…” na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia lub zdrowia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dzięki zainteresowaniu biegaczy, na wskazany cel, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazuje konkretną darowiznę.

Akcje „biegnę dla…” cieszą się bardzo dużą popularnością. W ten sposób, od 2013 roku, Fundacja wsparła 371 osób kwotą 4,7 mln zł. Inicjatywa spotyka się z coraz większym odzewem społecznym. Tylko w 2017 roku – ponad 41 tys. osób uczestniczyło w blisko 100 akcjach charytatywnych, a beneficjenci otrzymali od Fundacji 1,33 mln zł.

Z roku na rok przybywa chętnych, by aktywnie pomagać, ale nie brakuje też potrzebujących. Mam nadzieję, że podobnie, jak w ubiegłym roku, także i w tym rosnąć będzie liczba osób, które wezmą udział w naszych akcjach charytatywnych i pobiegną w koszulce z kartką opatrzoną napisem „biegnę dla…”. W tym roku, odbyło się ich już 15, a to dopiero początek sezonu – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski prowadzi także inny autorski projekt biegowy połączony z działalnością charytatywną, czyli PKO Bieg Charytatywny pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem”. Inicjatywa okazała się wielkim sukcesem – dzięki zaangażowaniu uczestników biegu, każdego roku Fundacja przekazuje ok. 650 tys. zł. na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci. W zeszłym roku zawodnicy pokonali łącznie 30 917 okrążeń, co dało ponad 12 tys. km.

W tym roku, w 12 miastach Polski odbędzie się kolejny, 4. PKO Bieg Charytatywny. Rywalizacja w szczytnym celu rozegra się 15 września, na stadionach lekkoatletycznych w Bydgoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Koszalinie, Krakowie, Kutnie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łomży, Rudzie Śląskiej, Warszawie i Wrocławiu.

4. PKO Bieg Charytatywny

O popularności PKO Biegu Charytatywnego świadczy zaangażowanie zawodników – w wielu miastach listy startowe zapełniają się niemal zaraz po ogłoszeniu zapisów. Warto już dziś kompletować swoje drużyny. Bieg budzi też zainteresowanie mediów i organizacji społecznych. Ubiegłoroczny PKO Bieg Charytatywny był drugi na liście w plebiscycie na Biegową Imprezę Roku 2017 organizowanym przez portal Liga Biegowa wraz z Onet i Runner’s World. Wcześniej, PKO Bieg Charytatywny znalazł się w zestawieniu najbardziej znaczących inicjatyw edukacyjnych przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z „Rzeczpospolitą”.

Dla uczestników 4. PKO Biegu Charytatywnego przygotowano wyjątkowe koszulki. Zdobić je będzie grafika opracowana na podstawie projektu dziecka – podopiecznego placówki opiekuńczo-wychowawczej, który wygrał w konkursie plastycznym.

Wspólne treningi

Kompleksowy program biegowy PKO Banku Polskiego to zawody, akcje charytatywne ale też treningi i możliwość aktywnego spędzania czasu razem. Temu służy ogólnopolska akcja „BiegamBoLubię”, której Bank jest partnerem strategicznym. Akcja skierowana jest do osób, które stawiają pierwsze kroki w biegowym świecie lub chcą doskonalić technikę. To także dobry pomysł dla całych rodzin na aktywne spędzenie czasu wspólnie. PKO Bank Polski, kolejny rok z rzędu zaprasza na spotkania z trenerami. Zajęcia, przez cały tydzień, odbywają się na ponad 90. stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce.

Przez cały sezon, nasi trenerzy służą profesjonalną poradą wszystkim, którzy chcą szkolić swoje umiejętności lub dowiedzieć się, jak zacząć przygodę z bieganiem. Na naszych stadionach, w ponad 90. lokalizacjach, można też aktywnie wypoczywać z całymi rodzinami – to doskonały pomysł na spędzanie czasu razem – mówi Paweł Januszewski, prezes Fundacji Wychowanie przez Sport, organizator akcji „BiegamBoLubię”.

Wiele biegów, które odbywają się pod patronatem PKO Banku Polskiego jest wyróżnianych w konkursach i rankingach. W plebiscycie Ligi Biegowej na Biegową Imprezę Roku 2017 w kategorii „10 km” zwyciężył 29. Bieg Niepodległości w Warszawie. Na drugim miejscu w kategorii „inne” znalazł się 3. PKO Bieg Charytatywny. W zestawieniu portalu MaratonyPolskie.pl certyfikatem Złoty Bieg za sezon 2017 zostały nagrodzone: PKO Silesia Marathon, 5. PKO Białystok Półmaraton, 40. Bieg Lechitów, 2. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy oraz Letni Bieg Piastów.

Białystok Półmaraton

Bankowe imprezy okazały się także najlepszymi biegami w 2017 roku pod względem liczby uczestników w zestawieniu przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Biegów. W czołówce rankingów znalazły się: 18. PKO Poznań Maraton, 10. PKO Poznań Półmaraton, 5. PKO Nocny Wrocław Półmaraton i 29. Bieg Niepodległości w Warszawie.

Więcej informacji na stronie www.biegajmyrazem.pkobp.pl