DOZ Maraton Łódź zaprezentował elitę sportową

Organizator DOZ Maraton Łódź przedstawił nazwiska biegaczy, którzy powalczą o zwycięstwo w biegach na dystansie maratonu, półmaratonu i 5 kilometrów. Najmocniejsi zawodnicy zostali zakontraktowani na Ibuprom Sport Żel Półmaraton Łódź. Cel, który stawia przed nimi organizator to najlepszy rezultat w półmaratonie na ziemi polskiej. 

W elicie sportowej Ibuprom Sport Żel Półmaratonu Łódź jest aż czterech zawodników legitymujących się rekordami życiowymi poniżej 61 minut. To wyniki, które gwarantują walkę o podium na największych światowych imprezach. Wystarczy wspomnieć, że w rozegranych niedawno Mistrzostwa Świata IAAF w Walencji zaledwie 7 zawodników dobiegło do mety w czasie krótszym niż 61 minut.

Organizatorzy zadbali też o odpowiednią motywację dla zawodników.

– Za „złamanie” godziny i jednej minuty w biegu mężczyzn lub jednej godziny i dziesięciu minut w biegu kobiet jest bonus w postaci Forda Fiesta – mówi Michał Drelich, dyrektor DOZ Maratonu Łódź. – Jeśli ta sztuka uda się zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie wówczas o tym, kto dostanie samochód zadecyduje większa liczba sekund „urwanych” od wymaganego limitu – dodaje.

Listę elity Ibuprom Sport Żel Półmaraton Łódź otwiera Maurad Maroufit z Maroka, który reprezentował swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Jego rekord życiowy w półmaratonie wynosi 59:33. Niewiele gorszą życiówką, 59:39 może się pochwalić Hunegnaw Mesfin z Etiopii. Jego rodak, Andualem Shiferaw legitymuje się rekordem życiowym na poziomie 60:10. Jednak to Kenijczyk Kipkemoi Kiprono ma chyba największe szansę na ustanowienie rekordowego wyniku w Łodzi, bo w rozegranym w tym roku półmaratonie w Lizbonie ustanowił swój nowy rekord życiowy 60:56. Na fali wznoszącej jest też dobrze znany polskiej publiczności Hilary Kiptum Mayo Kimayo, który przed kilkoma tygodniami w Hadze osiągnął doskonały rezultat 1:01:05.

Wśród pań listę otwiera Kenijka Alice Jepkemoi Kimutai z rekordem życiowym 1:10:15. Walkę o zwycięstwo będzie musiała stoczyć ze swoją rodaczką Christine Moraa Oigo (1:11:32) oraz Etiopką Merine Gezahegn (1:12:52). Będziemy także trzymać kciuki za udany start Agnieszki Gortel, czterokrotnej Mistrzyni Polski w półmaratonie.

W DOZ Maratonie Łódź głównym faworytem do zwycięstwa jest Etiopczyk Workneh Abate, którego rekord życiowy wynosi 2:09:56. Najlepszym rezultatem wśród pań legitymuje się Etiopka Yachem Lelem Berha (2:29:42).

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w Ibuprom Sport Żel 5k Run, w którym wystartują czołowi reprezentanci Polski na tym dystansie. Na starcie zobaczymy m.in. Matyldę Kowal, naszą olimpijkę z Rio i Londynu, a także Katarzynę Rutkowską, aktualną Mistrzynię Polski na 5000m. W biegu mężczyzn pasjonująco zapowiada się pojedynek Mateusza Demczyszaka, aktualnego przełajowego mistrza Polski z Adamem Nowickim, multimedalistą Mistrzostw Polski na stadionie.

DOZ Maraton Łódź wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 13 – 15 kwietnia. W tym roku w odświeżonej formule. W programie zawodów pojawił się bieg na 5 kilometrów, półmaraton, a także sztafeta maratońska Ekiden dla 6-osobowych zespołów, które łącznie przebiegną dystans 42,195km. Centralnym punktem zawodów będzie Atlas Arena, z multimedialną metą, w której odbędą się także targi Run&Fun.

mat pras.