Jutro Sportisimo Prague Half Marathon. Czy znów padną rekordy?

Już jutro na ulicach Pragi zostanie rozegrany 20. jubileuszowy Sportisimo Prague Half Marathon. W biegu wystartuje 11 500 uczestników, w tym bardzo silna grupa elity. Trasa jest bardzo szybka, o czym świadczy niezwykły ubiegłoroczny wyczyn Kenijki Joyciline Kipkosgei, która ustanowiła rekord świata w półmaratonie po drodze bijąc najlepsze światowe osiągnięcia na dystansach 10km, 15km i 20km.

Znakomita Kenijka Jepkosgei w ubiegłym roku pokonała 10km w czasie 30:04, 15 km w 45:37, 20 km w 1:01:24, a na mecie zameldowała się w po upływie 1:04:52. Mimo, że ten wynik ta sama zawodniczka jeszcze poprawiła o sekundę pół roku później w Walencji to wciąż przebieg zeszłorocznej rywalizacji w Pradze z pewnością przejdzie do historii biegów ulicznych.

Rekord trasy czeskiej połówki wynosi 58:47 i został ustanowiony w 2012 roku przez Atsedu Tsegaya. To szósty najszybszy czas na dystansie półmaratonu na liście wszechczasów! Warto nadmienić, że rekord świata na dystansie 21,097km to nieprawdopodobne 0:58:23 osiągnięte w 2010 roku w Lizbonie przez Zersenaya Tadese z Erytrei.

W tym roku w na starcie w Pradze zamelduje się bardzo silna grupa elity. Wśród czołowych zawodników znajdują się m.in. rekordzista trasy, wspomniany już Atsedu Tsegay, Justus Kangogo, James Rungaru, Geoffrey Ronoh, Jospath Tanui oraz Bernard Kimeli. To silna koalicja biegaczy z Kenii i Etiopii. Każdy z wymienionych zawodników jest w stanie pobiec 21,097km w czasie poniżej godziny.

Zapowiada się również bardzo szybkie bieganie wśród kobiet. W elicie widzimy nazwiska biegaczek z Kenii, które potrafią osiągnąć poziom rewelacyjnej Jekposgei. Warto tutaj wspomnieć chociażby o Caroline Chepkoech Kipkirui oraz Joan Melly. Do walki o zwycięstwo bez wątpienia włączy się Etiopka Worknesh Degefa, która w ubiegłym roku była tutaj druga.

Sportisimo Prague Half Marathon wystartuje jutro o godzinie 10:00 z Placu Jana Palacha. Trasa prowadzić będzie przez najpiękniejsze miejsca czeskiej stolicy. Po drodze biegacze pokonają m.in. 5 mostów, w tym m.in. Most Karola. Limit startujących w praskiej połówce został osiągnięty na miesiąc przed imprezą. Najwięcej biegaczy przyjedzie na bieg ze Słowacji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Polski, Francji, Holandii i Rosji. Czasy biegaczy będzie można śledzić w oficjalnej aplikacji RunCzech udostępnionej na urządzenia z systemem Android i iOS.

Od 9 lat bieg posiada oznaczenie IAAF Road Race Gold Label przyznawane wyłącznie najlepszym imprezom biegowym na świecie.

mat pras.