W Raciborzu szykują przeszkodowy Bieg Cichociemnych

Ruszyły przygotowania do pierwszego Biegu Cichociemnych im. Por. Eugeniusza Chylińskiego „Freza”, który odbędzie się 26 maja w Raciborzu. Wydarzenie będzie mieć charakter biegu przeszkodowego. Rejestracja do biegu już trwa, a limit miejsc wynosi 316 uczestników. Cyfra ta jest jednak nie przypadkowa, bowiem właśnie tylu Cichociemnych (żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii) w trakcie II wojny światowej przerzucono drogą powietrzną do kraju. Organizatorem wydarzenia jest Polska Organizacja Aikido.

Uhonorowanie pamięci por. Eugeniusza Chylińskiego Por. „Frez”, utrwalenie pamięci o cichociemnych spadochroniarzach Armii Krajowej, kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz popularyzacja biegów ekstremalnych o znaczeniu utylitarnym, to najważniejsze założenia zbliżającego się I Biegu Cichociemnych w Raciborzu. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 26 maja. Mierząca 13 km trasa prowadzić będzie spod raciborskiego Zakładu Poprawczego (przy ul. Adamczyka 14), wzdłuż kanału Ulga przez las w dzielnicy Obora.

Wydarzenie będzie miało charakter biegu przełajowego połączonego z pokonywaniem przeszkód na trasie. Uczestnicy zmierzą się z niedogodnościami naturalnymi, czyli pagórkami, wzniesieniami, bagnami, zbiornikami wodnymi, ostrymi podbiegami i zbiegami oraz sztucznymi przeszkodami (ściany, zasieki, rampy i inne). Na trasie obecni będą także odpowiednio oznakowani wolontariusze.

Bieg Cichociemnych

Każdy kto weźmie udział w wydarzeniu otrzyma specjalnie zaprojektowaną koszulkę, na której znajdować będzie się wykonany metodą sublimacji nadruk. Wszyscy, którzy przekroczą linię mety otrzymają pamiątkowe medale. Na najlepszych czekają nagrody rzeczowe, statuetki i dyplomy.

Bieg Cichociemnych

To jednak nie wszystko, bowiem dzień wcześniej, czyli 25 maja, w ramach imprezy odbędzie się także bieg dla dla setki dzieci. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny. Każde dziecko, po dotarciu do mety otrzyma specjalną nagrodę.

Organizatorem I Biegu Cichociemnych w Raciborzu jest Polska Organizacja Aikido. Współorganizatorami są: Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, Ministerstwo Sprawiedliwości, Instytut Pamięci Narodowej, Prezydent Miasta Raciborza, Starostwo Powiatowe Racibórz, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, Stowarzyszenie Operatorów Służb Mundurowych oraz EKO-OKNA S.A.

Zapisy trwają na stronie www.czasnachip.pl

 

mat.pras