Biegowa lekcja geografii. Gdzie leży Białystok?

Czas zmienić stereotypy. O czym chcę napisać? O tym, że Białystok jest bliżej niż myślisz. O tym, że Białystok nie leży koło Olsztyna, bliżej już mamy do Warszawy, ale może od początku.

Białystok Półmaraton zbiera same pochwały, za organizację, za klimat, za piękne miasto, za atmosferę. Okazuje się, że jednak spora grupa osób ma problem z tym, że Białystok jest „na końcu świata”, ostatnio usłyszałem nawet, że gdzieś za Suwałkami. Mógłbym przytaczać wiele rozmów, które przeprowadziłem na kilkunastu biegach, targach… ale przytoczę tylko kilka przykładów: nasza ekipa była w Gdyni. Podchodzą biegacze z Krakowa (w Gdyni!)… „podobno super macie ten półmaraton, ale z Krakowa mamy strasznie daleko, do Gdyni już było daleko, a ten Białystok!…” No tak, pewnie jest gdzieś za morzem…

Ileż rozmów w Warszawie, że to przecież „tak daleko”. Pytam: – A do Poznania jedziecie na połówkę?
– do Poznania tak, ale to szybko, 3h i na miejscu!
– super, ale do Białegostoku jechalibyście 2h…
-yyyyy, hmmmmm, serio?

I tak oto biegacze jeżdżą sobie po Polsce. Warszawiacy nie mają problemu, żeby pojechać do Gdyni, Poznania, Krakowa, Wrocławia… tylko ten Białystok gdzieś, w sumie nie wiadomo gdzie leży, ale wiadomo, że gdzieś bardzo daleko… może na Białorusi? A może na Litwie? Nie wiadomo! Wiadomo tylko, że gdzieś w krainie niedostępnej zwykłym zjadaczom chleba.

Dziękuję wszystkim tym, którzy zechcieli jednak sprawdzić, gdzie leży Stolica Podlasia. Dziękuję tym, którzy do nas przyjeżdżają, ba! będąc raz, wracają! Dziękuję, że się nie zamykacie, nie uciekacie na „standardów” i „stereotypów”.A wszystkim, którzy się zastanawiają, czy to daleko… kilka faktów, z którymi dyskutować trudno:
Warszawa – Poznań – 309 km
Warszawa – Kraków – 295 km
Warszawa – Wrocław – 354 km
Warszawa – Gdynia – 439 km (najszybszą A1)
Warszawa – Białystok – 199 km! (2h 15 min jazdy samochodem, 2h 5 min PKP)

A tak dla porównania:
Kraków – Gdynia –  606 km
Kraków – Białystok – 491 km (tak, a jednak!)
I tak można długo…

Ludzie, poważnie – Białystok jest bliżej niż myślicie. Warto to sprawdzić. W każdym razie serdecznie zapraszam, jako Grzegorz Kuczyński, zakochany w Białymstoku i jako Dyrektor PKO Białystok Półmaratonu – żebyście mogli sami przekonać się, czy faktycznie nasz bieg jest jednym z najlepszych w Polsce.